TILBURG/SLUISKIL – De zondagse ronde in de Nederlandse eredivisie voor teams gaf een mooi voorproefje te zien voor het WK landenteams in de partij tussen Dick Jaspers en Glenn Hofman. De kopman van Oranje boog voor zijn beoogd opvolger Glenn Hofman, wat de teamgeest alleen nog maar kan verhogen. Glenn Hofman is voor de duvel niet bang en gaat zijn eerste WK met Nederland onbevangen tegemoet. Dick Jaspers is de titelhouder met Nederland en is op zijn best als het wereldgoud op het spel staat. De eredivisie gaf in de 15e ronde kortom een treffend beeld van de Nederlandse kansen. De speelronde in de Kozoom league hield Aartsbouw aan kop, Cues&Darts bleef onder andere door de winst van Hofman op de tweede positie. De topdrie zag Team Eekhoorn een misstap maken door verlies tegen Dallinga, waardoor Bousema op dezelfde hoogte komt en Dallinga de top vier bedreigt. Bij de Zeeuwen vormden Jean Paul de Bruijn en Peter De Backer de gouden tandem.

De beste winnaars van de dag waren Jean Paul de Bruijn met 40 in 16, Eddy Merckx met 40 in 18, Glenn Hofman en Gökhan Salman met 40 in 19 en Jef Philipoom 40 in 20. De hoge series waren bescheiden: Hofman 13, Philipoom 12, De Bruijn en De Kleine 10. Meeste spanning gaf de partij tussen Peter De Backer en Peter Ceulemans te zien, waar de twee Belgen tot het einde streden om succes voor het team. De Backer had twee formidabele slotbeurten, dichtte de marge en won zelfs met 40-38. Ook Jean Paul de Bruijn leverde een prachtige prestatie.

De Nederlandse eredivisie is in elk geval niet onder de indruk van ’Koreaanse profs’ die af en toe eens overkomen. Voor Eekhoorn wordt de Belg Eddy Leppens bij zijn invalbeurten tot kopman gepromoveerd ten koste van de veelwinnaar Peter Ceulemans. De Belgische Koreaan verloor een paar weken geleden van Tom Löwe, toch een bescheiden Duitser met 40-26. Deze zondagmiddag veegde Jean Paul de Bruijn in een sublieme partij Leppens van tafel met 40-17 na een spectaculaire slotaanval: een gewaagde, briljante losse band voor zijn 33e punt en slotserie van 10 met een heerlijke laatste carambole. Tenslotte won ook Steven van Acker van Frans van Kuyk en ging alleen Kurt Ceulemans naar winst tegen Berry Dallinga, waardoor de Zeeuwen wonnen van Eekhoorn met 6-2.

Het prestige van de meester en zijn opvolger staat al een paar jaar op het spel als Jaspers en Hofman tegen elkaar spelen. Dat gebeurde dit keer in de arena van Cues&Darts, waar dat soort partijen op een mooie belangstelling kunnen rekenen. Hofman had de beste start, liep in twee beurten met 3 en 13 uit naar een marge van 16-0, maar Jaspers deinst niet terug voor zo’n aanval. De Brabander was al terug bij 19-18 in 10 en in de volgende fase 23-23. De eindsprint werd ingezet door Jaspers met 27-23, Hofman boog de marge om in zijn voordeel en kwam op 32-30. De Hagenaar finishte prachtig met 8, waarna Jaspers met 5 nog terug kon komen tot 40-35.

Anno de Kleine won in die wedstrijd van Ruben Legazpi, die vorige week de Spaanse titel greep. Jef Philipoom was superieur tegen Cédric Melnytschenko met 40-15 in 20 en Huub Wilkowski versloeg Dan Breur met 40-35 in 35. Aartsbouw kon weer rekenen op zijn sterke kopman Merckx (40-27 in 18 tegen Van Havere), de andere twee Belgen, De Jaeger en Brants, wonnen van Kivits en Janssen. Bart Ceulemans was de enige die succesvol was voor Burgmans met winst op Barry van Beers: 40-26 in 22.

Bousema kwam thuis met een hakken-over-de-sloot overwinning uit de wedstrijd tegen Harwig, de nummer laatst van de ranglijst. Dat was het gevolg van verlies voor Frans van Schaik tegen Theo Moes met 40-39 in 28 en de remise van Johan Loncelle tegen Richard Dekker met 40-40 in 31. Jeffrey Jorissen en Gökhan Salman redden hun team: Jorissen tegen Niehaus met 40-26 in 31, Salman met een veegpartij tegen Lamboo met 40-13 in 19. RCN Nieuwegein en SIS deelden de winst. Twee Hollandse klassiekers werden gewonnen door Nieuwegein. Dave Christiani versloeg Jean van Erp met 40-32 in 26, Gerwin Valentijn won van Raimond Burgman met 40-38 in 26. De SIS punten kwamen van Van der Spoel en Van de Ven.

 

De stand:

Aartsbouw 14-23-1.344

Cues&Darts 14-21-1.388

Team Eekhoorn 14-18-1.353

Bousema 14-18-1.389

Dallinga 14-16-1.200

SIS/Vervoort 13-13-1.334

Paperclip 13-11-1.173

Burgmans 14-10-1.184

Van Baal 13-9-1.235

RCN 14-7-1.116

Harwig 13-4-0.944.

Volgende week is er door carnaval geen competitieprogramma.

Tekst Frits Bakker

Foto Glenn Hofman (Ton Smilde)

 

 

TILBURG – De twee WK spelers voor Oranje op het landentoernooi in Viersen treffen elkaar zondag in de eredivisie in een soort van warming-up. Glenn Hofman en Dick Jaspers staan op ruim twee weken van de WK-start tegenover elkaar in de wedstrijd tussen Cues&Darts en Paperclip. Op het WK voor landen verdedigt Nederland de titel, die het vorig jaar won met Dick Jaspers en Jean Paul de Bruijn. De eredivisie is zondag weer nagenoeg compleet met alle kopmannen. Dick Jaspers, Eddy Merckx en Jean Paul de Bruijn keren terug van een weekje niet gespeeld in Nederland. Bovendien is Eddy Leppens, die in Korea alleen nog het zogeheten PBA/WK speelt, terug in België en speelt hij onder andere zondagmiddag voor kopman bij Team Eekhoorn.

Aartsbouw is, zonder Merckx, iets van zijn voorsprong kwijtgeraakt vorige week, maar staat nog altijd bovenaan. De Brabanders krijgen zondag een derby op afstand tegen Burgmans Biljarts, waar Marco Janssen, de nummer vier van het team, al twee weken schittert als beste man van de hele speelronde. Ronny Brants, een andere man van ups en downs, mag dus z’n borst natmaken. Eddy Merckx is tegenstander van Davy van Havere.

In Sluiskil staat het team van Dallinga, aardig opgeklommen naar een mooie 5e plaats, klaar om Team Eekhoorn te ontvangen met vooral twee mooie affiches. Jean Paul de Bruim dus tegen Eddy Leppens en ook Peter De Backer tegen Peter Ceulemans. Die twee spelers troffen elkaar toevallig deze week ook in een voorronde voor een BTS toernooi: Ceulemans won met 40-39.

Cues&Darts maakt jacht op de koploper en doet dat onder andere met Ruben Legazpi, de speler die vorige week zijn derde Spaanse titel binnenhaalde in een finale tegen Carlos Anguita. Meest in het oog springende partij is natuurlijk Hofman tegen Jaspers, de WK-spelers voor Nederland op het WK landenteams.

Bousema/Lochem speelt thuis tegen Harwig, het team dat ondeeraan staat. Twee teams in hun afscheidstoernee komen ook uit tegen elkaar in deze vijftiende ronde. SIS, vrijwel zeker in zijn laatste jaar in de eredivisie, speelt uit tegen RCN Nieuwegein, dat ook stopt na dit seizoen. SIS staat theoretisch maar op twee punten van de posities die voor de play-offs spelen. RCN wil zeker niet afsluiten op de onderste plaatsen.

Het programma en de opstellingen voor zondag 8 februari vanaf 13.00 uur:

Cues&Darts-Paperclip

Glenn Hofman-Dick Jaspers

Ruben Legazpi-Anno de Kleine

Jef Philipoom-Cédric Melnytschenko

Huub Wilkowski-Dan Breur

 

Dallinga.com-Team Eekhoorn

Jean Paul de Bruijn-Eddy Leppens

Peter De Backer-Peter Ceulemans

Steven van Acker-Frans van Kuyk

Berry Dallinga-Kurt Ceulemans

 

Aartsbouw/Domicili-Burgmans Biljarts

Eddy Merckx-Davy van Havere

Barry van Beers-Bart Ceulemans

Wesley de Jaeger-Erwin Kivits

Ronny Brants-Marco Janssen

 

RCN Nieuwegein-SIS/Vervoort

Dave Christiani-Jean van Erp

Gerwin Valentijn-Raimond Burgman

Henk Blauwblomme-Martien van der Spoel

Dirk Weeremans-Harrie van de Ven

 

Bousema/JBS-Harwig/OERbesitas

Jeffrey Jorissen-Andreas Niehaus

Gökhan Salman-Rob Lamboo

Johan Loncelle-Richard Dekker

Frans van Schaik-Theo Moes

Tekst Frits Bakker

Foto Dick Jaspers (Ton Smilde)

 

UDEN – Carl Verhoeven neemt afscheid, verzekert hij, na een beslissing die met zorg is genomen en voortkomt uit persoonlijke, niet uit financiële overwegingen.  ,,Het was een prachtige reis, die we met het gehele team Hebben gemaakt’’, zegt Verhoeven, die spreekt namens de hele familie Verhoeven en Vervoort. ,,Vanaf de start, acht jaar geleden, heb ik aangegeven dat sponsoring voor mij vooral betekenis heeft als je met een team bovenin mee kunt draaien en kampioen kunt worden. Dat is ons ruim zes jaar gelukt, en daar zijn we ontzettend trots op.’’

Voor het topteam van Carl Verhoeven speelden in deze jaren spelers als Dick Jaspers, Eddy Merckx, Glenn Hofman, Jeffrey Jorissen en ook recentelijk nog Jean van Erp, Raimond Burgman, Raymund Swertz, Martien van der Spoel en Harrie van de Ven.

De periode begon bij Café Jorissen in Den Haag en werd vanaf 2020 voortgezet in het eigen verbouwde SIS Billiards Experience Center in Uden. In die periode werden vier landskampioenschappen behaald en twee bekerfinales gewonnen. Een ander hoogtepunt was een tweede plaats in de Coupe D’Europe voor teams. Verder werden in het eigen biljartcentrum vele grote en kleine toernooien georganiseerd. Het SIS team maakt de huidige competitie in de eredivisie af en wil blijven trachten zo hoog mogelijk te eindigen. De spelers van het huidige team krijgen alle ruimte om op zoek te gaan naar een nieuw team.

Carl Verhoeven benadrukt: ,,We willen weer meer ruimte maken voor vrije tijd voor onszelf, maar vooral ook voor de kinderen en kleinkinderen.’’ De sponsor/eigenaar overweegt om na dit seizoen ook het biljartcentrum af te stoten en verder geen partij meer te zijn. De sponsor verzekert in zijn terugblik op de jaren van het team: ,,De sportieve prestaties, organisatiekracht en vriendschappen hebben altijd centraal gestaan. Het was een prachtige reis. Behalve de prestaties werd het smeden van een hechte eenheid bijna tot kunst verheven.’’ Reden voor het besluit om te stoppen? ,,Het komt voort uit meerdere factoren. De laatste jaren heeft de exploitatie van het biljartcentrum, naast het werk in Nistelrode, veel tijd en energie gevraagd. Bovendien worden veel grote veranderingen in de biljartwereld verwacht, die wij persoonlijk niet als positief ervaren.’’

Voor de eredivisie driebanden, de Kozoom League met 12 teams, is het stoppen van SIS/Vervoort een nieuwe tegenvaller. RCN uit Nieuwegein kondigde al eerder aan te stoppen met het team. Babbelz uit Oosterhout stapte uit na een vijftal speelronden en keerde niet meer terug.

Het stoppen van Carl Verhoeven & SIS markeert het einde van een tijdperk. Op Facebook regende het dankbetuigingen aan Carl Verhoeven. Zo ook van KNBB-directeur Willem La Riviere: “Het seizoen maak je met SIS nog af maar nu alvast dank Carl Verhoeven voor alles wat je voor het biljarten hebt gedaan!”

 



 

Tekst: Frits Bakker/Kozoom Netherlands
Bewerking: KNBB
Foto’s: Ton Smilde

BERGEIJK – Hij spreekt het liefst met zijn keu en dat doet hij deze weken met de kracht van een donderspeech. Marco Janssen, een schuchtere Belg, overtreft en overbluft zichzelf op het biljart. De overwinning met 40 in 14 beurten was vorige week zijn beste partij ooit. Zeven dagen later, ook in de teamcompetitie, zette Marco Janssen dat persoonlijk record nog scherper. Weer was hij deze zondagmiddag van de 40 spelers in de Nederlandse eredivisie de allerbeste. Hij versloeg Koen Saver, een andere Belg, met 40-8 in 12 beurten, 3.333 gemiddeld voor Janssen.

 

 

De winst voor zijn team van Burgmans Biljarts kwam er net niet, omdat Dallinga met 5-3 net iets beter was. Alleen Bart Ceulemans sleepte er ook nog een remise uit tegen Steven van Acker.

Marco Janssen, 39 jaar en freelance ICT’er van beroep, zei in zijn commentaar: ,,Ik denk dat er vooral mentaal iets op zijn plaats is gevallen. Technisch en fysiek was het er wel, maar ik speel nu met meer rust en vertrouwen. Minder forceren, meer laten gebeuren. Het kan natuurlijk ook toeval zijn, dat zal de toekomst uitwijzen. Het voelt in elk geval bevestigend. Niet zozeer euforie, maar het gevoel dat je met de juiste dingen bezig bent.’’

De excellerende Belg is bepaald geen trainingsbeest. ,,Ik heb de laatste drie jaar letterlijk een handvol keer kunnen trainen. Voor de rest is het gewoon van wedstrijd naar wedstrijd. Ik heb ook hooguit 1 of 2 World Cups gespeeld, misschien in de toekomst wat vaker, maar nu geen tijd voor.’’

De verrassing van dit weekend in de Kozoom league was de overwinning van Team Eekhoorn op Aartsbouw, waardoor de voorsprong van de koploper met twee punten slonk. Beste partij voor Eekhoorn was die van Nick Polychronopoulos, de kopman, tegen Turgay Orak met 40-29 in 16 beurten. Peter Ceulemans won van Barry van Beers (40-20 in 25), Jerry Hermans van Ronny Brants (40-24 in 31) en Frans van Kuyk speelde gelijk tegn Wesley de Jaeger in 34 beurten.

Veel spanning was er bij een van de andere topteams. Bousema ging op bezoek bij SIS, ging dankzij Johan Loncelle en Frans van Schaik met een gunstige marge naar de finish, maar in de laatste partij sleepte Raymund Swertz dankzij winst tegen Gökhan Salman met 40-39 in 23 een zwaarbevochten remise uit de wedstrijd. De Nederlandse kampioen Jean van Erp boog tegen Jeffrey Jorissen een fikse marge om in winst tegen Jeffrey Jorissen met 40-34 in 19.

Cues&Darts sleepte de maximale matchpunten binnen door Glenn Hofman, die in de laatste fase met een beslissende 8 langs Roland Forthomme ging met 40-24 in 26 beurten. Jef Philipoom was winnaar tegen Roland Uijtdewillegen met 40-27 in 22, Pierre Soumagne verloor van Sam van Etten met 40-34 en Francis Forton speelde gelijk tegen Joey de Kok in 49 beurten (!).

Harwig en RCN speelden gelijk tegen elkaar, Valentijn en Weeremans waren de beste winnaars in 28 en 29 beurten.

 

Tekst Frits Bakker
Foto Marco Janssen (Bart Ceulemans)

 

Wie een Superweekend aankondigt, legt de lat hoog. Wij hebben dit gedaan vanwege de unieke situatie: twee grote events in één weekend, van beide de halve finales & finale live op het open kanaal van Viaplay TV. Elf uur live televisie toegankelijk voor iedereen – het was iets dat nog nooit was gebeurd. Het verdiende fikse promotie vooraf.

Maar dan is er altijd de spanning: Kijken er wel genoeg mensen? Weten de kijkers Viaplay TV wel te vinden? Zijn wij tevreden met de kijkcijfers, maar misschien nog wel belangrijker: is Viaplay TV tevreden?

 


 

Gelukkig kunnen we op al deze vragen antwoorden met ‘ja’. Het waren dan ook mooie cijfers. Sowieso de totaalaantallen: 56.000 kijkers voor de halve finales van het Cavero NK Pool op zaterdag 17 januari, 52.000 voor de finale. Lang niet slecht voor een zender als Viaplay TV waar niet iedereen vaak langs zapt/die bij nog niet iedereen bekend is. En bij de Masters Driebanden van zondag 18 januari waren de totalen zelfs nog hoger: 116.000 kijkers voor de halve finales en 54.000 voor de finale. Op de zondag waren de twee driebanden uitzendingen met grote afstand de best bekeken programma’s van de dag, op de zaterdag was alleen de voetbalwedstrijd Leipzig-Bayern München met totaal 92.000 kijkers (iets) beter bekeken.

We zeggen met nadruk ‘iets’, want op twee andere factoren die voor een zender heel belangrijk zijn scoorden we beide dagen heel goed. Het gemiddeld aantal kijkers lag op beide dagen ongekend hoog, het poolen tot wel 13.000 gemiddeld en de twee driebandenuitzendingen resp. 10.000 en 16.000 gemiddeld. Zeer fraai, en deels zelfs hoger dan onze uitzendingen van vorig jaar op RTL7. Een relatief hoog gemiddelde t.o.v. het totaal aantal kijkers houdt simpelweg dit in: de mensen zijn niet weg gezapt, maar zijn blijven kijken! En dat is cruciaal voor toekomstige uitzendingen, want op lange termijn kun je alleen goede kijkcijfers scoren indien de mensen graag blijven hangen bij de uitzendingen, niet als ze er even langskomen maar dan vrijwel direct weer weg zappen.

Voor zenders zeker net zo belangrijk: het marktaandeel. Hier scoorden vooral de ochtend/vroege-middag pool uitzendingen op zaterdag goed. Hadden vrijwel alle uitzendingen op Viaplay TV een marktaandeel tussen 0.0 en 0.3% (de genoemde voetbalwedstrijd), bij de halve finales van het poolen was dit 2.0% en bij de nabeschouwing ervan 1.3%. Cijfers waar een zender uiterst vrolijk van wordt – en wij dus ook. Voor de twee driebandenuitzendingen was dit soortgelijk: geen enkel programma van de dag boven 0.2% marktaandeel, behalve de driebanden uitzendingen: de halve finales 0.9%, de finale 0.8%. Prima, dus!

Voor de toekomst van biljarten op tv zijn dit soort goede cijfers cruciaal. En eigenlijk ook voor ons, om ook in de toekomst vol vertrouwen weer nieuwe ‘Superweekends’ te kunnen uitroepen. :)

 



 

Tekst: KNBB
Kijkcijfers: NMO
Sfeerfoto’s: Thierry Brachthuizer (Cavero NK Pool), Ton Smilde (Van Donge & De Roo Masters Driebanden)

LOCHEM/SPRUNDEL – Het voelde als een klein mirakeltje op het biljart. Het team van Burgmans, spelend in de onderste regionen van de eredivisie, reisde zondagmorgen 150 kilometer ver naar Bousema, een titelkandidaat. Wie het scorebord na afloop aanschouwde, zag de wereld op zijn kop staan. De Brabanders van Burgmans Biljarts hadden een absolute superdag en overrompelden de Achterhoekers met 0-8.

Koploper Aartsbouw maakte een halve misstap, Dick Jaspers had een briljante sprint en de ranglijst onderging wat kleine verschuivingen. Het dak ging eraf voor de tegenpartij bij Bousema, dat de knock-out niet had zien aankomen. Marco Janssen speelde de partij van zijn leven met 40 in 14 (2.857 gemiddeld) en Tom Löwe versloeg voor het eerst in zijn carrière zijn meester Martin Horn met 40 in 24. Toch was de meest bizarre partij in een andere arena te zien. Dick Jaspers ging in het hol van de leeuw, de thuisarena van Aartsbouw, als een krant van start tegen Eddy Merckx. Het was 14-8 in 12 voor de Belg, 21-12 bij de pauze en Jaspers had in 15 beurten een hoogste serie van 2(!!).

Toen, op een onvoorspelbaar moment, richtte het zinkende schip zich plotseling op. De ware Jaspers verscheen aan het biljart. Het was op een schore van 22-12 voor Merckx. Dick Jaspers maakte 14 (26-12), 7 (33-22), 1 (34-23) en ging uit met 6 (40-23). Met andere woorden, zoals dat met topspelers kan gebeuren: Jaspers scoorde 28 punten, Merckx nog 1. Cues&Darts maakte gebruik van de misstappen en kwam een puntje dichter bij Aartsbouw en klimt zelf naar de tweede positie. Dallinga deed met een 7-1 overwinning op Van Baal ook goede zaken en staat  bovenaan in de middenmoot.

 

 

De sensatie kwam evenwel uit Lochem, waar Erwin Kivits na de 0-8 overwinning de grap maakte: ,,We hebben de dopingcontrole goed doorstaan, hoor.’’ Marco Janssen speelde tegen Johan Loncelle de beste partij uit zijn carrière: een fantastische winst met 40-28 in 14 beurten. De sterspeler van de dag verzekerde ook: ,,Ik kan me niet voorstellen dat Burgmans Biljarts ooit een beter teamgemiddelde heeft gespeeld dan deze 1.739.

Tom Löwe (27), de kopman van het team, haalde voor zijn doen een historische overwinning op Martin Horn, de veelvoudige Duitse kampioen die over vijf dagen 55 wordt. Löwe leidde de hele partij, onder andere met 20-14, 29-20 en op het eind met 40-22 in 24. Erwin Kivits, die tegen Jeffrey Jorissen speelde, had ook al een superieure sprint met 40-35 in 23. ,,Ik heb mezelf verbaasd’’, zei Kivits, die ook in de Masters elk jaar stappen maakt. ,,Het is mooi dat ik van Jorissen win, dan moet ik het geen vier weken aanhoren. Hij is een vriend van me en heeft meer ervaring, dus zo’n overwinning is prachtig. Vooral omdat het team ook zo geweldig heeft gespeeld. We nemen langzamerhand afstand van de onderste plaatsen.’’ En ten slotte zegevierde Johan Roijers, terug van weggeweest, tegen Stefan Galla met 40-28 in 31. ,,Wat een uitslag, onvoorspelbaar’’, zette Erwin Kivits de toon voor een mooie after-party.

Aartsbouw kon aan kop van de ranglijst de schade beperken dankzij Barry van Beers en Allan Schröder, die wonnen van De Kleine en Breur in 26 en 30 beurten. Behalve Jaspers won voor Paperclip ook Cédric Melnytschenko van Wesley de Jaeger met 40-34 in 28.Voor Cues&Darts haalden Pierre Soumagne, Jef Philipoom en Joey de Kok de matchpunten binnen voor de 7-1 overwinning op Harwig. Soumagne was de beste winnaar tegen Niehaus met 40-34 in 24, Joey de Kok keek in het eerste part tegen een achterstand aan, maar versloeg Luca Philipoom in het eindgevecht met 40-31 in 34. Huub Wilkowski en Tobias Bouedick speelden gelijk in 32 beurten.

Team Eekhoorn, de nummer drie van de ranglijst, versloeg RCN Nieuwegein in een uitwedstrijd onweerstaanbaar met 0-8. Nick Polychronopoulos toonde zijn grootse vorm tegen Dave Christiani met 40-30 in 17, Peter Ceulemans domineerde tegen Gerwin Valentijn met 40-19 in 32, Frans van Kuyk, na een snelle start, was de betere van Vandendriessche (40-35 in 30) en Kurt Ceulemans completteerde de maximale score tegen Henk Blauwblomme met 40-24 in 37.

Voor Dallinga was Jean Paul de Bruijn de ster van de middag met een riante zege op Roland Forthomme, die hij met 28-10 al op een ruime marge zette en daarna versloeg met 40-24 in 19. Steven van Acker won van Thorsten Frings (40-34 in 32), Berry Dallinga van Francis Forton (40-22 in 37), Peter De Backer en Sam van Etten speelden gelijk in een mooie wedstrijd, waarin De Backer leidde met 36-27 en Van Etten terugvocht naar remise.

 

 

De stand in matchpunten:

Aartsbouw 21

Cues&Darts 17

Eekhoorn 16

Bousema 15

Dallinga 12

SIS 11

Paperclip 11

Burgmans 10

Van Baal 9

RCN 5

Harwig 3.

 

Tekst Frits Bakker
Foto Marco Janssen (archief)
Foto Burgmans na afloop: Kozoom Netherlands

BERLICUM – Het rood en wit zwaaide uitbundig vanaf de tribunes voor Jean van Erp, de 52-jarige nieuwe Nederlandse biljartkampioen. Het enige Nederlandse biljartidool met een fanclub dook op zijn knieën, stak de armen omhoog, sprong op het biljart en deelde zijn vreugde met de vele supporters. De Masterstitel in zijn eigen streek, na een riante winst in de finale tegen Glenn Hofman (40-22 in 26 beurten) bracht de Brabander uit Heeswijk-Dinther in vervoering. Hij stamelde in de microfoon: ,,Ik ben superblij, dat ik dit nog mag meemaken.’’ De reacties van zingende fans daalden van de tribune.

 


 

Jean van Erp is geen veelwinnaar, veel meer een vechter tot de laatste caramboles. Hij heeft de bijnaam ’Iceman’. De enige Masterstitel tot nu toe behaalde hij in 2015, elf jaar geleden. Daarvoor en daarna waren het meestal ereplaatsen, vaak in de schaduw van de recordhouder Jaspers.

Zondag versloeg Jean van Erp in één van zijn hoogtijdagen eerst Dick Jaspers met 40-19 in 18, wat een zeldzame verliespartij voor Jaspers was in eigen land. In de finale trof Jean van Erp de zogenoemde kroonprins, Glenn Hofman. De Hagenaar, dicht bij zijn doorbraak op de wereldranglijsten, verbleekte toen het om de titel ging. Op jacht naar zijn eerste Masterstitel, werd Hofman overspeeld en op karakter verslagen.

 


 

Het toernooi in het Beneluxtheater van Berlicum, waar de tribunes alle dagen gevuld waren en zich voor elke partij van Jean van Erp juichende en kleurrijke supporters verzamelden, kreeg een ware apotheose voor de thuisfavoriet. Jean van Erp had een slechte start in de voorronden, maar had een stoere uitsmijter: ,,Mijn tijd komt nog, wacht maar, vanaf nu wordt het mijn toernooi.’’

Hij kreeg nog gelijk ook, want in de knock-outs stond er plotseling een andere Jean van Erp. De zwakke momenten waren beperkt vanaf die eerste partijen. Adrie Demming, bekend om zijn ups en downs, moest er aan geloven met 40-29 in 27, Dick Jaspers werd monddood gemaakt en Glenn Hofman, geremd door de slimme tactiek van zijn tegenstander, kwijnde onherkenbaar weg op zijn stoel tijdens de korte demarrages van de kampioen.

Zoals hij dat alleen kan als biljarter, met een licht trillende stem, zei Jean van Erp ten overstaan van de tribunes: ,,Dat ik dit nog meemaken, ik ben er nu wel klaar mee.’’

 

 

Waar Nederland nog altijd teert op de grote successen van Dick Jaspers, komt er stilaan wel een nieuwe lichting aan. Glenn Hofman, Sam van Etten zijn spelers die al op jonge leeftijd zijn gestart en nog een hele toekomst hebben. Jean van Erp, op zijn achtste jaar begonnen in het café van zijn vader Jan, heeft de grote beloftes niet waargemaakt, maar is nu tweevoudig Nederlands kampioen en won ook vele landstitels met teams.

Hij was in elk geval in staat om Jaspers van een nieuwe Masterstitel af te houden en Hofman te verhinderen zijn eerste grote succes te behalen. Hoe zwak de start ook was, met 1.200 gemiddeld over drie partijen en 4 matchpunten, zo mooi was het vervolg in de wedstrijden om de uiteindelijke titel. Het zal er ongetwijfeld toe leiden dat de Brabantse nacht nog heel lang was in het Berlicumse theater.

Glenn Hofman moet weer een jaar wachten, Dick Jaspers (hoogste moyenne, hoogste serie) had één van zijn weinige off-days op zondag, Jeffrey Jorissen gaf niet thuis op de finaledag.

De Masters kregen een ongekende belangstelling van publiek en kijkers op televisie. Viaplay TV zond de halve finales en finale live uit op het open net.

 

De eindstand van de Masters 2026 (gemiddelde, serie):

1 Jean van Erp 1.409-7

2 Glenn Hofman 1.694-12

3 Dick Jaspers 1.790-17

4 Jeffrey Jorissen 1.521-11

5 Sam van Etten 1.397-8

6 Adrie Demming 1.367-10

7 Dave Christiani 1.235-10

8 Raimond Burgman 1.209-8

Het toernooigemiddelde was 1.324. De hoogste serie van Jaspers 17.

 

Tekst Frits Bakker
Foto’s Ton Smilde

 

BERLICUM – De grote vier van de Masters voor zondag hebben zich aangediend en de moyennes stijgen naar internationale hoogte. Dick Jaspers en Glenn Hofman hebben in het voorportaal, zaterdagmiddag in de kwartfinales, de twee moyenne overschreden. Twee verliezers in die partijen, Dave Christiani en Sam van Etten zaten daar dicht tegenaan. Dick Jaspers won zijn partij met 2.666, Glenn Hofman met 2.222. De andere twee winnaars van deze ronde waren Jean van Erp en Jeffrey Jorissen. Het goed gevulde Beneluxtheater in Berlicum genoot van hoogstaand driebanden en gaat een mooie slotdag tegemoet.

 




 

Dick Jaspers maakte de beste indruk in het hoogste portaal waar de laatste schiftingen worden gemaakt. De 22-voudig kamioen stelde zijn kandidatuur voor een nieuwe titel in zijn partij tegen Dave Christiani. De Brabander en de Limburger bleven een zestal beurten in elkaars buurt. De beslissende demarrage van Jaspers kwam bij een stand van 10-12 voor Christiani in de 7e beurt. Jaspers heeft stilaan weer een patent op uitschieters: vrijdag al een 17, nu tegen Christiani een 13 van hoog gehalte. De spanning was nog voelbaar op 24-20, maar met 5 en 2 en tenslotte met 2, 3 en 4 vond Jaspers het tijd om te finishen. Christiani bleef steken op 40-26 in 15/14, waardoor de Limburger zichzelf niets kon verwijten: 2.666 en 1.857.

Voor de tweede sessie had Jean van Erp zichzelf opgepept en de partij tegen Adrie Demming als de nieuwe start van deze Masters aangekondigd. Het Brabantse idool en zijn tegenstander, die zich zo graag onder de kopstukken van de Masters mengt, hadden allebei een vlakke aanloop (6-2). Jean van Erp lanceerde zichzelf met 6, Adrie Demming gooide er gelijk een 8 overheen. Twee vijfje in de volgende fase brachten Van Erp op een voorsprong, Demming kon er nog slechts een late 6 aan toevoegen. De winnaar (Van Erp) finishte bij een marge van 10 vanaf 34-24 met twee keer 3, Demming kon met een 5 finishen op 40-29 in 27/26 (1.481/1.115)

De beoogde kroonprins Glenn Hofman kreeg het publiek voor het eerst op de banken met een vroege 10 tegen Sam van Etten, het jonge talent in deze top 8 van de Masters, dat zelf met 5 was gestart en de eerste zenuwen had beheerst. De strijd ging lang gelijk op (22-21, 24-24), totdat Hofman de weg naar de uitgang vond, eerst met 5 en ten slotte met 9 en 2 na een 7tje van de lange Noord-Hollander voor een eindscore van 40-33 in 18 (2.222/1.833), allebei met voortreffelijke moyennes.

Het laatste vuur werd opgestookt voor de man die door zijn fans de Haagse tovenaar wordt genoemd en de net als Jaspers 60-jarige routiner. Jeffrey Jorissen wordt net als Hofman al een paar jaar gezien als een coming-man en maakte die faam waar. Het waren kleine aanvalletjes waarmee Jorissen zijn tegenstander bestookte en op 32-12 al bijna uit zicht was. De marge kwam niet meer in gevaar. Jorissen had met 4 nullen in zijn laatste 5 beurten nog een moeilijk slot, maar won riant met 40-24 in 26 (moyennes 1.538/0.923).

Dick Jaspers speelt zondagmorgen om 11.00 uur in de halve finale tegen Jean van Erp, Glenn Hofman om 13.00 uur in een nog altijd prestigieuze Haagse derby tegen Jeffrey Jorissen.

 

De Van Donge & De Roo Masters Driebanden zondag live op Viaplay TV

Zondag 11:00 op Viaplay TV (ja, het open kanaal dus!) wordt geopend met de klassieker Dick Jaspers – Jean van Erp. Veel beter wordt het niet! Om 13:00 de tweede halve finale Glenn Hofman-Jeffrey Jorissen. En om 16:00, de finale. Alles live, en met Nederlands commentaar!

Waar zit Viaplay TV?
Viaplay TV heeft landelijke dekking. Het Viaplay TV kanaal verschilt per provider; bij Ziggo en Delta vind je Viaplay TV op kanaal 13 (of 432 voor Viaplay TV+), bij KPN op kanaal 51 en bij Odido op kanaal 12 (of 130 voor Viaplay TV+). 

Programmering onder voorbehoud.

 

Tekst Frits Bakker
Foto’s halve finalisten ©Ton Smilde
BannerL KNBB, met foto’s Ton Smilde

BERLICUM – De opkomst als leadzanger van de hardrock band Kiss maakt hem tot een excentrieke verschijning in de biljartarena. De laatbloeier Adrie Demming (56) schittert al een paar jaar tussen de bekende Nederlandse biljarters en speelt deze week in Berlicum al voor de vijfde keer in de Masters. Hij is populair onder fans, een man van 40 uur werken tussen veel profspelers, maar Demming verslaat regelmatig grote namen. Ook op deze laatste kwalificatieavond, waar Dick Jaspers de galaspeler is met een serie van 17, veruit de hoogste in drie dagen.

 

 

In de Masters, die toe zijn aan de knock-outs op zaterdag, won Adrie Demming vrijdagmiddag van Jean Paul de Bruijn, een viervoudige ex-Nederlands kampioen, die daardoor in de voorronden werd uitgeschakeld. Het andere verhaal dat heel recent is rond Demming: hij won vorige week in de Nederlandse competitie van Raymond Ceulemans, de 88-jarige biljartlegende, met 40-16 in 15 beurten. Dat bevestigt zijn stelling dat Demming nog altijd grote progressie maakt in zijn carrière. Adrie Demming: ,,Ik werk als spoorbeveiliger, zeg maar van Groningen tot Maastricht. Daarom heb ik altijd te weinig tijd had om te trainen. Ik heb dit jaar een huis gebouwd en een eigen biljart gekocht. Mijn verwachtingen zijn wat hoger nu ik voor de derde keer achter elkaar in de Masters sta. Ik ga regelmatig naar Frans van Kuyk om technisch advies te vragen en wil nog verder groeien.’’

,,Mijn zwakte is altijd geweest dat ik mentaal niet sterk was. Ik startte goed in partijen, maar kon ineens wegzakken. Dat had ik hier ook weer tegen Jeffrey Jorissen en ik was bang dat het tegen Jean Paul de Bruijn weer zou gebeuren. Dan komt er ineens zand in de motor. De bibberitis, noem ik het zelf wel eens. Ik heb er hard aan gewerkt vorig jaar met een mental coach en er is zeker verbetering. Ik weet dat het nog niet te laat is, dat ik nog progressie kan maken. Van Jaspers gewonnen vorig jaar, van Ceulemans, van De Bruijn nu op de Masters. Dat geeft me vertrouwen op nog betere tijden.

 

 

Vrijdag tegen De Bruijn kwam Demming 21-9 voor, viel even stil, waardoor de Zeeuw terug kon komen tot 30-27, maar ten slotte was het weer Demming die de knock-out toediende op 40-36 in 25. Jeffrey Jorissen bleef in deze poule ongeslagen met een overwinning op John van der Stappen (40-26 in 21). De Gelderse nieuwkomer, uit Ede, bleef zonder matchpunten.

Jean van Erp, nog niet in zijn beste vorm voor eigen fans, knokte zich in zijn laatste partij tegen Harrie van de Ven naar winst met 40-32 in 36 en stootte zelfs Dave Christiani van de koppositie op moyenne. ,,Mijn spel is nog niet om aan te zien’’, bekende Jean van Erp. ,,Maar morgen wordt het pas echt, dan kom ik in het toernooi.’’ Dave Christiani miste inspiratie in de laatste partij, waarin Huub Wilkowski zijn aanval met 11, 4 en 4 in de laatste vier beurten bekroonde met winst.

Dick Jaspers vermaakte de volle tribunes met een briljante serie van 17 en zwaaide Erwin Kivits uit met 40-29 in 21. Op de andere tafel was de spanning te snijden. Raymund Swertz ging van start met een voorsprong van 18-6 in 10, het tweede part van de wedstrijd was voor Sam van Etten. De Noord-Hollander greep zijn kans met een riante winst (40-33 in 25) en gaf zijn toernooi een vervolg, waar Swertz voor zichzelf de deur dichtgooide.

Het sluitstuk kwam van Glenn Hofman en Barry van Beers, waarin de Hagenaar al zeker was van de eerste plaats. Raimond Burgman en Kay de Zwart speelden om de laatste van de acht kwalificaties. Barry van Beers miste de winst in het slot tegen Hofman met drie losbanders en een ketser. Het kwam uiteindelijk tot een remise: 40-40 in 24 beurten. Raimond Burgman had de beste eindsprint tegen Kay de Zwart: 40-35 in 30.

 








 

De eindstanden van de vier kwalificatiepoules:

Poule A:

1 Dick Jaspers 6-1.764-17

2 Sam van Etten 4-1.300-7

3 Raymund Swertz 2-1.174-6

4 Erwin Kivits 0-1.045-6

Poule B:

1 Glenn Hofman 5-1.714-11

2 Raimond Burgman 4-1.297-8

3 Kay de Zwart 2-1.147-7

4 Barry van Beers 1-1.233-7

Poule C:

1 Jean van Erp 4-1.200-7

2 Dave Christiani 4-1.136-10

3 Huub Wilkowski 3-1.321-11

4 Harrie van de Ven 1-1.000-10

Poule D:

1 Jeffrey Jorissen 6-1.643-11

2 Adrie Demming 4-1.450-10

3 Jean Paul de Bruijn 2-1.410-8

4 John van der Stappen 0-0.883-5

De laatste sessie besliste over de beste winnaars over drie dagen. Dick Jaspers werd nummer 1 voor Jeffrey Jorissen en Glenn Hofman. De wedstrijden voor de knock-outs met 8 op zaterdag zijn:

12.30: Jaspers-Christiani

14.30: Van Erp-Demming

16.30: Hofman-Van Etten

18.30; Jorissen-Burgman

 

Tekst Frits Bakker
Foto ‘s: Ton Smilde

BERLICUM – De lichting zestigers van Dick Jaspers, Jean Paul de Bruijn en Raimond Burgman op de Masters heeft een imponerend palmares bij elkaar gespeeld. De recordhouder met voorsprong is Dick Jaspers met 22 titels, de opvolging van de 60-jarige sterspeler wijst zo langzamerhand in de richting van jong Nederlands bloed: de 35-jarige Glenn Hofman. De Hagenaar, die net voor zijn doorbraak een uitstapje naar de Koreaanse profliga heeft gemaakt, heeft de Masters nog nooit gewonnen. Het internationale succes in de World Cups zette Hofman vorig jaar evenwel vol in de schijnwerpers met een hoge positie op de ranglijsten.

De vraag is: hoe gaat Hofman in deze fase van zijn carrière met de groeiende druk om. Twee jaar geleden, bij zijn terugkeer naar Nederland, speelde Hofman de finale van de Masters, die hij verloor van Jean Paul de Bruijn (40-21). In de Masters die komend weekend naar de climax gaan, is Glenn Hofman op het oog de grote titelkandidaat in het spoor van Dick Jaspers met wie hij inmiddels tot de beste 8 is doorgedrongen. Ver voor zijn vertrek naar Korea stond Hofman, ooit begonnen op zijn tiende jaar en al snel aangekondigd als het grote talent al vier keer op het podium van de Masters. Twee keer als tweede na Burgman en Jaspers, twee keer als derde met twee keer Jaspers als winnaar.

Op de tweede dag van de Masters 2026 speelde Hofman donderdagavond de prestigepartij tegen Raimond Burgman, een zesvoudig winnaar op de Masters. De Hagenaar scherpte zijn vorm aan met een feilloze eindsprint om in die partij te excelleren. De start was nog moeizaam met Burgman op 14 en Hofman op 10 in 10 beurten. Zes beurten voor het einde kreeg de wedstrijd een andere wending. Hofman demarreerde onweerstaanbaar met 11 en 7 naar 32-22 en ging even later uit met 2 en 4: 40-29 in 19 beurten.

 


 

De overzichten:

Poule A:

De vlakke aanloop werd in de tweede sessie opgetrokken met een toppartij voor Dick Jaspers tegen Sam van Etten. Drie spelers bleven kansrijk na twee ronden, alleen Erwin Kivits was na twee verliespartijen uitgeschakeld door Sam van Etten en Raymund Swertz. De cruciale partij is vrijdag om 18.30 tussen Swertz en Van Etten om de tweede speler met 4 matchpunten aan te wijzen. Dick Jaspers is vrijwel onbereikbaar in moyenne met 1.666, Sam van Etten en Raymund Swertz staan ultra dicht bij elkaar, maar Van Etten kan zich een remise veroorloven.

De stand na twee sessies in Poule A:

1 Dick Jaspers 4-1.666-8

2 Sam van Etten 2-1.163-7

3 Raymund Swertz 2-1.114-4

4 Erwin Kivits 0-0.926-0

De spanning blijft tot de laatste poulefase in deze Poule B, waar Kay de Zwart voor een knappe stunt zorgde door de vandaag 50-jarige Barry van Beers te verslaan met 40-33 in 31 beurten. Die sessie maakte Glenn Hofman wel tot zekere nummer 1 in deze poule met nog de partij tegen Van Beers te spelen. Raimond Burgman en Kay de Zwart spelen om de tweede positie voor de kwartfinales.

De laatste avondpartij in Poule C startte min of meer dramatisch voor Jean van Erp, het idool van de Brabantse fans. In de beladen partij tegen Dave Christiani worstelde Van Erp lang met een inzinking, kwam hij met 30-14 achter en kreeg het gevecht nog een lang slot. Dave Christiani greep de overwinning uiteindelijk met 40-34 in 33. En omdat op de andere tafel Huub Wilkowski en Harrie van de Ven gelijk speelden (40-40 in 35), is alleen Christiani nu geplaatst en strijden de andere drie spelers om één plaats met Jean van Erp, die tegen Harrie van de Ven speelt, als de beste kanshebber.

Stand in Poule B:

1 Glenn Hofman 4-1.739-11

2 Raimond Burgman 2-1.277-8

3 Kay de Zwart 2-1.137-7

4 Barry van Beers 0-1.075-7

Stand in Poule C:

1 Dave Christiani 

De stand in Poule C:

1 Dave Christiani 4-1.230-10

2 Jean van Erp 2-1.254-7

3 Huub Wilkowski 1-1.163-8

4 Harrie van de Ven 1-1.059-10

Poule D:

De Haagse trein van Jorissen moest even op stoom komen, maar de kopman besliste zijn twee partijen in een sterke eindsprint. De ene tegen Jean Paul de Bruijn won Jorissen met een mooie 11, die net op tijd kwam en goed was voor 40-34 in 23. Adrie Demming was de betere starter in de partij tegen Jorissen, die niet bemoedigend uit de start kwam, maar weer op tijd naar zijn sterkste wapen greep. De aanval kwam op 32-18 voor Demming. Met drie keer 4, één keer 9 en een slotbeurt van 3 was de partij gelopen op 40-36 in 29. Jean Paul de Bruijn en Adrie Demming verdelen de tweede plaats in de kwartfinales

De stand in Poule D:

1 Jeffrey Jorissen 4-1.538-11

2 Jean Paul de Bruijn 2-1.396-5

3 Adrie Demming 2-1.381-10

4 John van der Stappen 0-0.750-4

 

Tekst Frits Bakker
Foto Glenn Hofman (Ton Smilde)