OOSTERHOUT – Het hoge niveau van de World Cup heeft zich een dag later met glans voortgezet in de Kozoom league. De koploper Babbelz is vooralsnog niet te stuiten, want in de zware uitwedstrijd, de Oosterhoutse derby tegen Team Eekhoorn, was de Caudron-trein op alle tafels onverslaanbaar: 0-8. Zelf won de Belgische kopman van Nick Polychronopoulos, Berkay Karakurt versloeg Peter Ceulemans, Dion Nelin won van Frans van Kuyk en Davy van Havere van Jerry Hermans. De twee beste Belgen waren in de Hollandse liga weer de beste winnaars. Caudron won in 12 beurten, Merckx in 14. De twee beste Nederlanders waren minder succesvol in deze zesde speelronde. Dick Jaspers (Paperclip) werd afgetroefd door de Spanjaard Segio Jimenez (Zundert) met 40-34 in 22, Glenn Hofman, aangeslagen teruggekeerd van de World Cup, werd ook door Eddy Merckx op een fors verlies getrakteerd: 40-19 in 14. 

Babbelz, een opvallende nieuwkomer in het Nederlandse biljarten, domineert in de eerste weken de eredivisie indrukwekkend. De veelbelovende start is geen toeval geweest, zo was te zien in de uitwedstrijd tegen één van de concurrenten. De 0-8 in de derby tegen Team Eekhoorn komt hard aan bij de tegenstander, die met aspiraties is gestart en dus kostbare matchpunten verspeelde. De manier waarop, met vier winstpartijen voor Babbelz, is pijnlijk. De overwinningen waren ook nog stuk voor stuk overtuigend: Caudron met de 40-31 in 12 tegen Polychronopoulos, Berkay Karakurt bleef 5 punten voor Peter Ceulemans in 30, Dion Nelin bleef ver voor Frans van Kuyk met 40-24 in 21 en Davy van Havere won van Jerry Hermans met 40-27 in 33.

Zundert en Cues&Darts bleven dicht bij de koploper op 1 matchpunt met voor Cues&Darts winst tegen Aartsbouw voor Pierre Soumagne en Therese Klompenhouwer (een prima 40 in 22 tegen Wesley de Jaeger). Alleen Glenn Hofman liep ver achter Eddy Merckx aan met 40-19 in 14. Ruben Legazpi en Turgay Orak speelden gelijk in 21 beurten. Zundert hield de matchpunten thuis tegen Paperclip met 6-2 en deed onder meer goede zaken met Sergio Jimenez die Dick Jaspers versloeg met 40-34 in 22. Thorsten Frings en Francis Forton tekenden voor de andere winstpunten.

SIS/Vervoort leed een van zijn zeldzame nederlagen in de eredivisie, omdat thuis tegen RCN Nieuwegein een 3-5 op het scorebord stond. Gerwin Valentijn was veruit de beste man van de dag met winst tegen Harrie van de Ven: 40-30 in 16. Raymon Swertz ging naar winst tegen Dave Christiani met 40-34 in 20 en Wilco van Wijk speelde gelijk tegen Henk Blauwblomme in 31. Voor Nieuwegein was ook Barry van Beers winnaar: hij versloeg Martien van der Spoel met 40-38 in 31. Bousema was op dreef tegen De Biljartacademie (8-0) en verwende de eigen toeschouwers bovenal met de wedstrijd Martin Horn-Roland Forthomme. De Duitse kopman schitterde met 40-29 in 16. Gökhan Salman won in 21, Jeffrey Jorissen in 27 en Stefan Galla in 35 beurten.

De Biljartacademie bleef op 1 matchpunt onderin, J&F Auto’s/Jorissen haalde een punt weg in Sluiskil tegen Dallinga. Steven van Acker was de beste man voor het thuisteam met winst tegen Kay de Zwart (40-33 in 19). Jean Paul de Bruijn verspeelde een 16-1 voorsprong tegen Murat Gökmen en verloor met 40-32 in 29 beurten. Peter De Backer klopte Paul Bruijstens met 40-27 in 29 en Herman van Daalen scoorde voor de Hagenaars tegen Berry Dallinga met 40-36 in 44.

Tekst Frits Bakker

Foto Therese Klompenhouwer

 

De finale van de World Cup driebanden in Veghel, voor volle tribunes en in een prachtige sfeer, is gewonnen door de Vietnamees Quyet Chien Tran, één van de sterren uit de Vietnamese biljartnatie. Hij versloeg de Belg Frédéric Caudron in de finale, derde op het podium waren Peter Ceulemans en TTT Nguyen. De verslagen, de rangschikking en de nieuwe wereldranglijst, waarop Dick Jaspers nog steeds de leider is. De organisatie van Biljart Evenementen Nederland kreeg na afloop veel complimenten van de UMB (wereldbond), spelers en toeschouwers. Harry Mathijssen en Henny Wezenbeek, boegbeelden van de organisatie, kregen zelfs een staande ovatie.

 

 

VEGHEL – De nieuwe Vietnamese biljartnatie gaat een grote toekomst tegemoet en kreeg zaterdag in de World Cup in Veghel weer een prachtige winnaar. De 40-jarige Quyet Chien Tran won de finale van de Belg Frédéric Caudron (56) met 50-38 in 28/27 beurten en is de vierde Aziatische winnaar dit jaar in vijf World Cups. Voor Quyet Chien Tran was het zijn tweede van dit jaar en vierde in totaal. De vijfde World Cup in Veghel is voorlopig het laatste internationale toernooi, maar de organisatie heeft plannen om over twee jaar terug te keren op de wereldkalender. Het succes van Quyet Chien Tran, speerpunt van de huidige generatie Vietnamezen, komt niet uit de lucht vallen. Het Aziatische land, dat concurreert met Zuid Korea, is langzamerhand een belangrijke leverancier van winnaar. De Vietnamezen werden dit jaar in Duitsland wereldkampioen voor landenteams, Phuong Vinh Bao is onttroond als wereldkampioen en Quyet Chien Tran won zaterdag in Veghel zijn tweede World Cup van 2024 na Bogota eerder dit jaar.

 



 

De Aziaten zijn de soevereine winnaars in deze cyclus, want ook Duc Minh Tran (in Ho Chi Minh) en Jung Han Heo (Porto) schreven een World Cup op hun naam. De enige Europeaan tot nu toe was Dick Jaspers in Porto. Daar kon ook Frédéric Caudron, terug van zijn avontuur in de PBA, niets aan veranderen. De Belgische ster aasde zo op zijn eerste World Cup, versloeg onder andere Dick Jaspers, Myung Woo Cho, TTT Nguyen en Tayfun Tasdemir in het voortraject, maar stuitte op de onverwoestbare technicus en strijder Quyet Chien Tran.

Daar zag het bij de start van de finale nog niet naar uit. Frédéric Caudron had geen fameuze start, maar Quyet Chien Tran miste niet alleen de acquit, maar daarna nog vier keer, voordat hij met 7 de tegenaanval opende. De Vietnamees nam een voorsprong op 20-17, liep daarna gelijk op met Caudron naar 35-34, waarna hij de betere eindrush had. Toen Caudron in die slotfase 7 missers had in 9 beurten. De eindscore kwam op 50-38.

De World Cup had zijn vele glorieuze momenten met de Vietnamezen en de Belgen als hoofdrolspelers. Quyet Chien Tran, de winnaar, speelde de beste partij met 40 in 9 (4.444 gemiddeld), Tayfun Tasdemir had de hoogste serie (17), maar Phuong Vinh Bao, die ongelukkig werd uitgeschakeld, het beste moyenne met 2.522 over drie partijen.

De Worldranking wordt na Veghel nog altijd aangevoerd door Dick Jaspers met 426 punten voor Quyet Chien Tran met 380 en Myung Woo Cho met 342. De Veghel-winnaar Quyet Chien Tran is wel koploper in de World Cup ranking van 2024.

 


 

Halve finales:

Frédéric Caudron-Tran Thanh Tu Nguyen 50-45 in 31, 1.612/1.451

Het eerste grote succes voor Frédéric Caudron na zijn terugkeer van het Koreaanse avontuur komt dichterbij. De eerste Belg in de halve finales ontpopt zich weer als de feilloze afwerker in de partij tegen TTT Nguyen. Het verloop is spannend, maar mist de grote schoonheid die van de eerste Belgisch/Vietnamese clash wordt verwacht. De hoge series blijven uit, de twee spelers blijven opvallend dicht bij elkaar. De gevreesde snelheid van scoren van Caudron komt pas later in de wedstrijd op gang. En de Vietnamees, zo sterk tegen Dick Jaspers in de kwartfinales, voelt een groeiende stress. Toch leidt Nguyen na 10 beurten met een marge van 7: 19-12. De Belg zet zijn aanval in met een opvallende reeks: 5 keer 4 in een fase waarin de Vietnamees 6 en 3 maakt. De beslissing valt op 49-43 voor Caudron: de Belg lijkt uit te maken, maar mist na 9 in een zinderende stilte nog op 49-43. De winnende carambole komt één beurt later: 50-45 in 31.

Quyet Chien Tran-Peter Ceulemans 50-37 in 23/22

De World Cup eindigt voor Peter Ceulemans na een prachtig toernooi, waarin hij vanuit de kwalificatie kwam (Jean Paul de Bruijn versloeg), de eerste groepsfase met Tasdemir en Heo overleefde en via Jun Tae Kim en Forthomme in de halve finales kwam. Dat was voor één van de weinige amateurs uit het circuit met een vierdaagse werkweek de tweede keer in zijn carrière. De Vietnamees Quyet Chien Tran was in Veghel een brug te ver in de halve finale, ondanks een net mislukte come-back tegen het einde van de partij. Tran, gestart met 8, was de veel betere starter met 12-4 in 3, 20-5 in 7 en een riante 27-6 in 8. Peter Ceulemans zei later: ,,Het liep bij mij absoluut niet goed mee, ik speelde ook een paar keer rakelings mis. En dan is het tegen zo’n speler haast onmogelijk.’’ De Belg had nog een sterke periode, waarin hij 5, 3, 4 en 6 maakte en terugkwam tot 39-32. De Vietnamees voelde de plotselinge druk en speelde feilloos uit met 7. ,,Mijn toernooi was prachtig, jammer dat het wat ongelukkig liep in mijn laatste partij’’, besefte Ceulemans.

Het Nederlandse succes beperkte zich tot wat uitschieters, onder meer van Jean van Erp (30 in 16) Frits Broeders (30 in 18), Dave Christiani (30 in 18), Barry van Beers (30 in 19) op de eerste dag van kwalificaties, Barry van Beers (30-26 in 11 tegen Joris van ’t Zelfden) op de tweede dag. De Nederlander Raymon Groot, die naar New York is verhuisd, schitterde in een ronde met winst tegen Mas en Goren en een dagmoyenne van 1.842.

Dick Jaspers kwam door de eerste kwalificatie onder andere met een remise tegen Caudron. Hij won daarna van Berkay Karakurt en werd uitgeschakeld door de Vietnamees TTT Nguyen. Glenn Hofman, de ene wildcard voor Nederland, sneuvelde in een groep met drie Vietnamezen, waarin hij alleen won van Thanh Tien Le. Jeffrey Jorissen, de andere wildcard, verloor twee keer en sloot zijn toernooi af met een mooie overwinning op Myung Woo Cho, de Koreaanse wereldkampioen.

De vierde en laatste World Cup in Veghel gaat sportief gezien de historie in als één van de beste aller tijden. De hoge moyennes, briljante partijen en prachtige series volgden elkaar in hoog tempo op. Het mooiste voorbeeld was de groep van vier die op de eerste speeldag van het hoofdtoernooi met een recordmoyenne van 2.080 werd afgesloten. Phuong Vinh Bao, de pas onttroonde wereldkampioen, eindigde zelfs als vierde en laatste met 2.522 gemiddeld: Bao was uitgeschakeld met een absoluut topmoyenne. De moyennes waren verder: Sameh Sidhom 2.181, Myeong Jong Cha 2.245, Turgay Orak 1.516. De series in die groep van de kwalificatieronde: 15, 15, 12 en 10. Verder speelde Tayfun Tasdemir een partij uit met 17, Turgay Orak met 15 en Peter Ceulemans startte later in het toernooi een partij met 15.

De excellerende Vietnamees Thanh Luc Tran won de laatste kwalificatie met 3.076 gemiddeld voor Frédéric Caudron met 2.424. Het hoofdtoernooi startte met de clash Jaspers-Caudron, die in remise eindigde. Meest hoogstaande partijen kwamen in die ronde van Quyet Chien Tran (40-3 in 9 tegen Glenn Hofman), Turgay Orak (40 in 11), Frédéric Caudron (40 in 12) en Thanh Luc Tran (40 in 12).

Tayfun Tasdemir blonk uit in de ronde met 16 met winst op Martin Horn in 14 beurten (serie 16), Peter Ceulemans scoorde 15 van acquit tegen Jun Tae Kim. TTT Nguyen schakelde Dick Jaspers uit in de kwartfinales met 50-33 in 14 (Jaspers serie van 15, TTT serie 14).

 


 

De eindstand van de World Cup in Veghel:

1 Quyet Chien Tran 14-1.916-10

2 Frédéric Caudron 11-1.913-11

3 Peter Ceulemans 8-1.701-15

4 TTT Nguyen 6-1.734-14

5 Tayfun Tasdemir 7-2.263-17

6 Dick Jaspers 7-1.650-15

7 Thanh Luc Tran 6-1.675-12

8 Roland Forthomme 6-1.352-12

9 Sameh Sidhom 6-1.905-8

10 Nick Polychronopoulos 6-1.606-11

11 Jun Tae Kim 4-1.645-11

12 Myung Woo Cho 4-1.611-9

13 Martin Horn 4-1.463-9

14 Berkay Karakurt 4-1.457-14

15 Tolgahan Kiraz 4-1.352-12

16 Myeong Jong Cha 3-1.913-12

De nieuwe wereldranking:

1 Dick Jaspers 426

2 Quyet Chien Tran 380

3 Myung Woo Cho 342

4 Eddy Merckx 276

5 Jun Tae Kim 270

6 Martin Horn 268

7 Sameh Sidhom 262

8 Jung Han Heo 248

9 Torbjörn Blomdahl 212

10 Thanh Luc Tran 208

11 Marco Zanetti 206

12 Tolgahan Kiraz 203

13 Tayfun Tasdemir 180

14 Hong Chiem Thai 176

15 Jérémy Bury 171

16 Nick Polychronopoulos 170

17 Phuong Vinh Bao 170

18 Haeng Jik Kim 170

19 Berkay Karakurt 154

20 Peter Ceulemans 143.

21 Myeong Jong Cha 131

22 Ruben Legazpi 126

23 Glenn Hofman 122

24 Frédéric Caudron 120

25 Chang hoon Seo 114

 

 

Alles over de UMB World Cup Veghel (uitslagen, links, livestream) vindt u op deze pagina.

 

Tekst Frits Bakker
Foto’s ©Ton Smilde

VEGHEL – En aan tafel in de finale sowieso: Frédéric Caudron. Wij zeggen: beter kan niet.

Aan iedereen: Kijken, dus! En delen: eveneens graag. We willen graag zo goed mogelijke kijkcijfers!

De uitzending op RTL7 terugkijken? Dat kan via Videoland of via NL Ziet. (NL ziet eerste 14 dagen gratis proberen)

 


VEGHEL – Op het podium van de World Cup in Veghel staan morgen (zaterdag) twee Belgen en twee Vietnamezen. Eén van hen zal live op RTL7 (zaterdag 15:00-18:00) de titel overnemen van Nederlander Dick Jaspers. Twee Europeanen uit het land van Raymond Ceulemans en twee Aziaten uit het nieuwe, beloofde biljartland strijden op de finaledag om het World Cup goud en om de opvolging van Dick Jaspers, die vorig jaar won en de laatste Nederlandse speler was in deze vijfde en voorlopig laatste World Cup van een Nederlandse organisatie. Zelf werd Jaspers vrijdag uitgeschakeld door één van de onwaarschijnlijk sterke Vietnamezen in het finaleveld. Frédéric Caudron en Peter Ceulemans voor België gaan op de slotdag het gevecht aan met Thanh Luc Tran en Quyet Chien Tran uit Vietnam. Caudron speelt om 10.30 tegen Tien Thanh Tu Nguyen, Ceulemans om 12.30 uur tegen Quyet Chien Tran. Meest opvallend: drie van die spelers, behalve Quyet Chien Tran, komen uit de laatste kwalificatiedagen. Dat gebeurt maar zelden in een World Cup.

De suprematie van de Belgen, die nota bene Eddy Merckx, hun beste man op de wereldranglijst, al snel kwijtraakten, is spectaculair en goed voor het Europese biljarten. Frédéric Caudron is definitief terug van weggeweest. Dat demonstreerde hij vrijdag eerst in zijn partij tegen Myung Woo Cho, de wereldkampioen, en later tegen Tayfun Tasdemir, één van de sterren van deze World Cup. Peter Ceulemans, voor wie de kampioen aller tijden, opa Raymond Ceulemans, op de tribunes zat, haalde voor de tweede keer de halve finale in een World Cup. In 2014 in Porto was Forthomme ook zijn tegenstander, toen verloor Ceulemans. Forthomme en Ceulemans speelden dit jaar ook de finale van het Belgisch kampioenschap. Toen was Ceulemans de winnaar.

Volgens de tabellen is Frédéric Caudron in een Nederlandse World Cup al lang ongeslagen. De Belg speelde zijn laatste World Cups op Hollandse grond in Sluiskil in 2008 en 2009. Hij won ze allebei in finales tegen Nikos Polychronopoulos en Jef Philipoom. Ook uit de historie: Raymond Ceulemans stond voor het laatst op een World Cup podium in 1999, toen hij derde werd in Oosterhout (winnaar Jaspers).

De Vietnamezen schitterden op de vroege avond van deze World Cup eerst met TTT Nguyen, die zijn klasse vertoonde tegen Dick Jaspers. Het Nederlandse fenomeen, de regelmatigste speler van de wereld, werd in de kwartfinales verslagen door een verbluffende Tran Thanh Tu Nguyen (50-33 in 14 beurten) na een partij waarvan de toeschouwers met volle teugen genoten. De wedstrijd werd op het streamingsplatform van de World Cup door 18.000 kijkers in de hele wereld gevolgd. De Vietnamees, in biljartkringen TTT genoemd, maakte in de partij tegen Jaspers een serie van 14, Jaspers antwoordde bijna onmiddellijk met 15. Nguyen maakte even later nog een 9  (stand 34-28), en om te finishen 5 en 6 voor de uiteindelijke eindstand van 50-33.

Het was reclame voor het mondiale driebanden – al betekent het ook dat de voor velen zo gehoopte kraker op de finaledag Jaspers-Caudron niet zal plaatsvinden.

 


 

Dick Jaspers had na zijn uitschakeling niets dan lof voor de organisatie en zijn collega’s. ,,Het niveau in de wereld is enorm gestegen’’, vatte hij de World Cup in Veghel tot nu toe samen. ,,De terugkeer van Frédéric Caudron is voor ons allemaal belangrijk. Hij is op dit moment de beste van de wereld, ook al sta ik eerste op de wereldranglijst. Maar ik vind het prachtig dat Caudron hier alle hoge verwachtingen kan waarmaken.’’

De Aziaten, onwaarschijnlijk sterk in deze World Cup, zijn volgens Jaspers ook een belangrijke reden voor de enorme progressie van het driebanden. ,,We zien bijna onbekende, jonge spelers uit de Aziatische landen komen. Het zijn geweldige biljarters. Ze trainen veel, urenlang per dag, geven het biljarten nieuwe impulsen en maken het ons ontzettend lastig. Ik heb vanavond helemaal terecht van zo’n jonge speler verloren. En ik kan alleen maar zeggen: gefeliciteerd.’’

Frédéric Caudron, één ronde daarvoor de bedwinger van de wereldkampioen Myung Woo Cho, stond weer voor een zware missie. De Belg was gekoppeld aan Tayfun Tasdemir, in zijn vorige partij goed voor 3.500 gemiddeld en de specialist in hoge series. De start van Caudron met 7 en een paar beurten later nog eens 7 gaf Caudron een voorsprong. De Turk had een kleine marge, toen Caudron zijn duivels ontbond met series van 9 en 8 en even later 6 voor een voorsprong van 47-29. Tasdemir deed nog één tegenaanval met 9 en 4, maar Frédéric Caudron finishte koelbloedig met 3 voor de eindstand 50-45 in 25.

Peter Ceulemans had in de laatste avondsessie van de kwartfinales de betere start tegen Roland Forthomme en ging met 28-19 de pauze in. Het tweede part werd gedomineerd door Ceulemans, die afstand nam met 8 en 6 van zijn tegenstander. Forthomme kon in de laatste vijf beurten niet meer scoren (50-30 in 29)  Quyet Chien Tran, beste winnaar tot nu toe met 40 in 9, liet zijn routine spreken tegen Thanh Luc Tran, de coming man in het Vietnamese biljarten. De ene Tran (Quyet Chien) zette de andere (Than Luc) op een marge van 10 punten, onder andere met 31-20. Hoge series kwamen er niet uit in de botsing van landgenoten. Quyet Chien Tran finishte met 6 en 1: 50-33 in 30 beurten.

 

 

​De finale is op 26 oktober LIVE op RTL7! 15:00-18:00 

 

Links naar info, uitslagen, tickets & livestream

Alle info (KNBB Agenda): www.knbb.nl/agenda/umb-world-cup-driebanden-veghel 
Tickets (Biljartevenementen): https://biljartevenementen.nl/toernooien/umb-3-cushion-world-cup/ 
Live scores (Cuesco): http://umb.cuesco.net/competition/info?idx=177 
Live streaming (SOOP): https://billiards.sooplive.co.kr/moments/match en/of https://billiards.sooplive.co.kr/schedule. De SOOP website in het Engels? https://www.sooplive.com/ (Groene logo)
Resultaten & info (UMB): https://www.umb-carom.org/PG344L1/Union-Mondiale-de-Billard.aspx
Alle artikelen over de World Cup Veghel (KNBB): www.knbb.nl/world-cup-veghel-1
Updates KNBB Facebook: www.facebook.com/KNBB.Biljart/
Updates Biljarten Actueel Nederland: www.facebook.com/groups/338063956358601

 


 

Tekst: Frits Bakker
Bewerking: KNBB
Foto’s: Ton Smilde

VEGHEL – Mooier kon het niet eindigen voor de twee kampen met supporters in de World Cup. De Nederlandse fanclub van Dick Jaspers gelukkig, de Belgen die juichten voor Frédéric Caudron minstens net zo blij. Was het een soort van salonremise in de derby van de lage landen, de 40-40 van de twee wereldtoppers in 20 beurten? Het kon zo lijken, maar zeker is dat de twee in de slotbeurten allebei streden voor kostbare winst. Frédéric Caudron maakte uiteindelijk als eerste uit, Dick Jaspers kwam gelijk met 1 vanaf acquit in de nabeurt. Het moet later op de avond leiden tot de plaatsing van beide spelers.

Zo gebeurde het ook op de eerste dag van de échte World Cup in Veghel, waar 32 spelers in actie kwamen voor zestien plaatsen in de knock-outs vanaf vrijdag. En waar het niveau van de wedstrijden onwaarschijnlijk hoog lag, zoals onder andere geaccentueerd in de partijen van Quyet Chien Tran tegen Glenn Hofman (40-3 in 9), Turgay Orak tegen Phuong Vinh Bao (40-39 in 11), Frédéric Caudron tegen Gwendal Maréchal (40-18 in 12), Thanh Luc Tran tegen Thanh Tien Le (40-25 in 12), Martin Horn tegen Marco Zanetti (40-23 in 13), Tayfun Tasdemir tegen Hoan Tat Nguyen (40-18 in 13) en Sameh Sidhom tegen Myeong Jong Cha (40-39 in 13).

De winnaars met matchpunten en moyenne zijn:

Sameh Sidhom 6 matchpunten, 2.181

Tayfun Tasdemir 5-2.142-17

Quyet Chien Tran 6 matchpunten, 2.068

Frédéric Caudron 5, 2.000

Nick Polychronopoulos 6-1.643

Jun Tae Kim 4-1.579

Tolgahan Kiraz 4-1.573

Berkay Karakurt 4-1.430-6

De wedstrijdleider van de UMB verzekert dat Poule H in moyennes de beste groep ooit is in een World Cup met poules van vier. Sameh Sidhom is winnaar met 2.181, Myeong Jong Cha tweede met 2.245, Turgay Orak derde met 1.516 en Phuong Vinh Bao zelfs laatste met 2.522, het hoogste gemiddelde.

Het vuurwerk op deze dag kwam al voor de onvervalste Jaspers-Caudron van twee Turken en een Vietnamees, die op de tafels naast elkaar in de tweede arena e harten van de toeschouwers veroverden. De vorige wereldkampioen Phuong Vinh Bao stuntte in zijn partij tegen Turgay Orak met een vroege serie van 15 en kwam 33-15 voor, maar de Turk zette een verwoestende tegenaanval in, eerst met 9 in de 9e beurt en twee beurten later met een slotserie van 15. De Vietnamees had nog een nabeurt, moest drie keer scoren voor remise, maar miste zijn laatste ongelukkig: 40-39 voor Orak in 11 beurten (3.636 en 3.545 gemiddeld. Wat een geweldige match in die eerste sessies van de dag.

Maar nog meer tot de verbeelding sprak de glorieuze demonstratie en one-man-show van Quyet Chien Tran, de Vietnamees die één van Neerland’s grote spelers, Glenn Hofman, op een pijnlijke struikelpartij trakteerde. Het scorebord was meedogenloos. Tran startte met 4, 9, 5 en 4 en eindigde met 4 en 10, Hofman kon er slechts 3 caramboles tegenover stellen: 40-3 in 9 beurten!!.

Vroeger op de dag finishte Tayfun Tasdemir in een briljante partij tegen de Vietnamees Hoan Tat Nguyen ook al spectaculair: met een winnende serie van 17, goed voor 40-18 in 13 als eindscore.

De bekendste spelers die uit het toernooi liggen zijn:

Eddy Merckx, Haeng Jik Kim, Ruben Legazpi, Marco Zanetti, Glenn Hofman, Jeffrey Jorissen, Torbjörn Blomdahl, Jung Han Heo.

De Belgen, de Turken, de Koreanen en de Vietnamezen zijn met drie spelers in de laatste 16. Verder 1 speler uit Nederland, 1 uit Egypte, 1 uit Griekenland en 1 uit Duitsland.

De wedstrijden in de knock-outs met de beste 16:

12.00:

Sameh Sidhom-TTT Nguyen

Berkay Karakurt-Dick Jaspers

Frédéric Caudron-Myung Woo Cho

Tayfun Tasdemir-Martin Horn

14.30:

Nick Polychronopoulos-Roland Forthomme

Jun Tae Kim-Peter Ceulemans

Tolgahan Kiraz-Than Luc Tran

Quyet Chien Tran-Myeong Jong Cha

 




 

Het overzicht van de acht poules:

Poule A:

De aanloop naar de kraker verloopt voor Jaspers en Caudron zoals verwacht met winst tegen Maréchal en Abdin, Caudron iets beter in moyenne dan Jaspers: 1.429 tegen 1.212. Op de tv-tafel, voor volle tribunes en ongetwijfeld voor duizenden kijkers thuis komt de derby zelf tot een eind op 40-40 in 20 beurten. De wedstrijd gaat voortdurend op en neer, zonder echt hoge series (Caudron twee keer 7, Jaspers 6 en 5). Gwendal Maréchal houdt een kans op overleven, maar moet Caudron verslaan. Dat lukt in de verste verte niet. Caudron wint grandioos met 40-18 in 12 met een slotserie van 10. Dick Jaspers heeft meer problemen met Abdin dan verwacht, maar kan het op het eind toch afmaken met 40-37 in 29 beurten.

De stand in Poule A:

Frédéric Caudron 5-2.000-10

Dick Jaspers 5-1.463-7

Gwendal Maréchal 2-1.277-6

Mohamed Abdin 0-1.166-9

 

Poule B:

De interessante groep met drie Vietnamezen en Glenn Hofman start met winst voor Thanl Luc Tran en Quyet Chien Tran, waardoor Hofman al gelijk op achtervolgen is aangewezen. De Hagenaar buigt voor Thanh Luc Tran met 40-31 in 21, maar herstelt zich met winst op Thanh Tien Le met 40-33 in 25. Quyet Chien Tran wint zijn eerste twee partijen en is zeker van kwalificatie. Glenn Hofman  staat later nog tegen de kopman en zal die wedstrijd niet snel vergeten. Quyet Chien Tran maakt er een ware demonstratie van met 40 in 9 beurten, Glenn Hofman kan slechts bewonderend toekijken op zijn stoel en scoort slechts 3 caramboles: 40-3 in 9!!

De eindstand in Poule B:

Quyet Chien Tran 6-2.068-19

Tanh Luc Tran 4-1.894-12

Glenn Hofman 2-1.345-7

Thanh Tien Le 0-1.548-8

 

Poule C:

Myung Woo Cho, de jonge wereldkampioen, wint van Ruben Legazpi (40-29 in 27) en bedwingt Tolgahan Kiraz, die zelf dicht bij winst is, met 40-38 in 27. De ontknoping volgt zonder dat de Hagenaar Jeffrey Jorissen nog meedoet voor plaatsing. De fanatieke Haagse supporters mogen naar huis, want Jeffrey komt in zijn eerste twee partijen net iets tekort tegen Tolgahan Kiraz met 40-37 in 24 beurten en Ruben Legazpi met 40-36 in 29. De uitsmijter is goed voor het vertrouwen van de Nederlander. Jorissen, dus al uitgeschakeld, verslaat de wereldkampioen, Myung Woo Cho, met 40-20 in 18. ,,Jammer dat ik niet meer voor mijn kansen kon spelen’’, spreekt hij later licht teleurgesteld. Tolgahan Kiraz wordt na de winst op Ruben Legazpi (40-29 in 24) nog poulewinnaar met 4 punten en 1.573

De stand in Poule C:

Tolgahan Kiraz 4-1.573-12

Myung Woo Cho 4-1.492-8

Jeffrey Jorissen 2-1.591-9

Ruben Legazpi 2-1.306-7

 

Poule D:

De twee Koreanen bepalen in hun onderlinge partij wie de grote kanshebber is: Jun Tae Kim verslaat Haeng Jik Kim met 40-32 in 26 beurten. Roland Forthomme (winst tegen HJ Kim, verlies tegen Salman) en Gökhan Salman (winst tegen Forthomme, verliest tegen Jun Tae Kim) strijden voor de tweede kwalificatie. Roland Forthomme bedwingt Jun Tae Kim (40-29 in 26) en eindigt samen met de Koreaan aan kop. Haeng Jik Kim wordt laatste van de groep achter Gökhan Salman, ondanks de winst op de Turk in 15 beurten.

De stand in Poule D:

Jun Tae Kim 4-1.579-11

Roland Forthomme 4-1.317-8

Gökhan Salman 2-1.569-7

Haeng Jik Kim 2-1.537-8

 

 

Poule E:

Torbjörn Blomdahl gaat de late sessie in met kansen, maar moet winnen van Nick Polychronopoulos. Daar ziet het al snel niet naar uit. De Zweed verslaat eerder wel Eddy Merckx in de tweede ronde met 40-37 in 26, waardoor de Belg er vrijwel zeker uitligt. TTT Nguyen speelt nog een rol en grijpt zelfs de tweede plaats na Polychronopoulos. De Griek verslaat Blomdahl in de laatste match met 40-29 in 22, Eddy Merckx wint van Nguyen met 40-34 in 25, maar de Belg is net als Blomdahl uitgeschakeld op moyenne.

De stand in Poule E:

Nick Polychronopoulos 6-1.643-9

TTT Nguyen 2-1.537-8

Torbjörn Blomdahl 2-1.469-9

Eddy Merckx 2-1.303-7

 

Poule F:

Berkay Karakurt is na twee ronden koploper met 4 matchpunten, Martin Horn en Hwang volgen op twee punten. Het kan in de laatste ronde nog alle kanten uit, want zelfs Marco Zanetti is met 0 uit 2 nog niet uitgeschakeld met 1.666 gemiddeld, de hoogste van alle vier in deze poule. De Italiaan wint van Berkay Karakurt in de laatste partij (40-33 in 24), maar de Turk is poulewinnaar. Martin Horn klimt naar de tweede plaats door winst op Bong Joo Hwang met 40-31 in 35.

Stand in Poule F:

Berkay Karakurt 4-1.430-6

Martin Horn 4-1.414-9

Marco Zanetti 2-1.666-10

Bong Joo Hwang 2-1.303-7

 

Poule G:

Tayfun Tasdemir is superieur in de eerste ronden met winst op Hoan Tat Nguyen (40-18 in 13, slotserie 17) en Peter Ceulemans met 40-28 in 20. Jung Han Heo voert de spanning op met winst op Nguyen (40-38 in 20) en in de laatste ronde is de spanning nog te snijden. Peter Ceulemans wint zijn wedstrijd tegen Nguyen met 40-37 in 20 en moet de laatste partij afwachten. Bij winst van Heo is het gemiddelde bepalend, bij winst van Tasdemir is de Turk poulewinnaar en Ceulemans nummer 2. Tasdemir speelt gelijk met 1 in de nabeurt (40-40 in 23), is zelf geplaatst en neemt de gelukkige Peter Ceulemans mee.

De stand in Poule G:

Tayfun Tasdemir 5-2.142-17

Peter Ceulemans 4-1.588-9

Jung Han Heo 3-1.633-12

Hoan Tat Nguyen 0-1.754-11

 

Poule H:

De einduitslag geeft aan dat dit de sterkste groep van vier ooit is in een World Cup. Sameh Sidhom kan na een sterke start en close finish tegen Myeong Jong Cha (40-39 in 13, gemiddeldes 3.077/3.000) de plaatsing veiligstellen tegen Turgay Orak. Die partij gaat naar de Egyptenaar met 40-33 in 27 en omdat Phuong Vinh Bao gelijkspeelt tegen Cha, is Sidhom al zeker. De laatste overwinningen in deze groep gaan naar Cha tege Orak (40-18 in 22) en naar Sameh Sidhom, die wint van Bao met 40-32 in 15. De nummer laatst van de groep Phinh Vinh Bao, eindigt met 1 punt en 2.522 gemiddeld, het hoogste van deze dag.

De stand in Poule H: Sameh Sameh Sidhom 6-2.181-8

Myeong Jong Cha 3-2.245-12

Turgay Orak 2-1.516-15

Phuong Vinh Bao 1-2.522-15

 

 

Tekst Frits Bakker
Foto match Jaspers-Caudron (Ton Smilde)

 

 

 

 

VEGHEL – De loting voor de echte World Cup in Veghel, het eindtoernooi met 32 spelers, heeft een absolute topaffiche opgeleverd. Het toernooi staat op de eerste, belangrijke dag bovenal in het teken van de clash tussen Dick Jaspers en Frédéric Caudron, die samen met Mohamed Abdin en Gwendal Maréchal in een groep van vier zitten van wie de beste twee overgaan. Glenn Hofman, een van de twee andere Nederlanders, staat voor een zware missie met drie Vietnamezen in zijn groep: Quyet Chien Tran, Thanh Luc Tran en Thanh Tien Le. De wereldtopper Quyet Chien Tran speelt al om 10.00 uur tegen Hofman. Andere wedstrijden om naar uit te zien zijn Myung Woo Cho-Jeffrey Jorissen, Haeng Jik Kim-Jun Tae Kim, Eddy Merckx-Torbjörn Blomdahl, Marco Zanetti-Martin Horn, Tayfun Tasdeemir-Peter Ceulemans en Phuong Vinh Bao-Sameh Sidhom.

Het Europese biljarten en de wereldtop maken dit jaar kennis met een nieuwe Vietnamese ster. Thanh Luc Tran versloeg op het laatste WK driebanden Dick Jaspers in de halve finale, maar was daarna kansloos in de finale tegen de Koreaan Myung Woo Cho. Op zijn eerste dag in de World Cup in Veghel heeft de 34-jarige Aziaat woensdag zijn klasse ook al geshowd. Hij was dagwinnaar op de laatste kwalificatiedag met vier matchpunten en 3.076 gemiddeld in partijen tegen TT Le, ook uit Vietnam, en Kostistanski met 40-25 in 14 en 40-16 in 12. De wereldtop is gewaarschuwd voor een nieuwe Vietnamees in grote vorm.

De Belgen maakten een glorieuze dag door, want met drie man kwalificeerden ze zich voor het hoofdtoernooi, waarin Eddy Merckx bij de automatisch geplaatste spelers is. Frédéric Caudron en Roland Forthomme werden na Thanh Luc Tran de sterke nummers twee en drie in het dagklassement met 2.424 en 1.632.

Thanh Luc Tran, de dagwinnaar, maakt deel uit van de Vietnamese armada die de top van het driebanden al een paar jaar bestookt en schittert in de grote toernooien. Zes van die spelers speelden een rol in de kwalificatie van woensdag, waarin voor de plaatsen in het hoofdtoernooi werd gebiljart. Thanh Luc Tran, in een ware poule des doods, was de beste van die zes. Glenn Hofman, één van de twee Nederlandse wildcard, krijgt er in de eerste finaleronden mee te maken: de Hagenaar is ingedeeld met drie van die Vietnamezen.

Frédéric Caudron bleef in scoren en dus moyenne niet ver achter bij de Vietnamese koploper. Ook de Belg speelde superieure partijen in de aanloop naar het hoofdtoernooi. De Spanjaard Ruben Legazpi deed in de avonduren een aanval op de koppositie, strandde in het zicht van de finish (40-24 in 14), maar werd dankzij de overwinning op Knudsen (40-16 in 16) een voortreffelijke runner-up in zijn poule.

Het overzicht van de twaalf groepen:

Poule A:

De Griek Nick Polychronopoulos stond voor een alles-of-niets poging na het verlies in zijn eerste partij tegen Tom Löwe. De missie was simpel: winnen met een hoog gemiddelde van de Fransman Maxime Panaia. De Griek was superieur, maakte met een voorsprong in de 14e beurt voor alle zekerheid nog een serie van 11 en won met 40-20 in 15. Dat maakte hem koploper in de stand met drie spelers van 2 matchpunten.

De stand in Poule A:

Nick Polychronopoulos 2-1.945-11

Maxime Panaia 2-1.463-8

Tom Löwe 2-1.354-8

Poule B:

Berkay Karakurt vocht in zijn eerste partij tegen Dimitrios Seleventas terug uit een benarde positie (39-32 achter), won de partij bijna nog, maar miste de matchbal en deelde de matchpunten met het jonge Griekse talent: 40-40 in 36.

De stand in Poule B:

Berkay Karakurt 3-1.739-14

Ja In Kang 2-1.173-5

Dimitrios Seleventas 1-0.916-7

Poule C:

Hoan Tat Nguyen, weer zo’n gevreesde Vietnamees, tekent voor de uitschakeling van Jérémy Bury, de Fransman die uit de hogere rangen is gezakt. Hij wil snel terugkeren, won van de Belg De Backer, maar werd gevloerd door Nguyen met 40-26 in 25. De Vietnamees won de groep, de Fransman deed met zijn gemiddelde (1.404) niet mee voor een beste tweede positie.

De stand in Poule C:

Hoan Tat Nguyen 4-1.403-11

Jérémy Bury 2-1.404-9

Peter De Backer 0-1.259-8

Poule D:

Hij is al redelijk bekend van de laatste World Cups en kwam ook hier door de laatste kwalificatie. TTT Nguyen (voluit Tran Thanh Tu) versloeg de Japanner Takeshima O, ooit de bedwinger van Dick Jaspers op een WK. Die wedstrijd TTT-O was beslissend: TTT won met 40-25 in 22

De stand in Poule D:

TTT Nguyen 4-1.538-11

Takeshima O 2-1.300-6

Herbert Szivacz 0-1.034-8

Poule E:

Myeong Jong Cha stond tegenover Gwendal Maréchal voor de poulewinst en gaf de Fransman weinig kansen om in de partij te komen. Cha nam afstand met een snelle 8, later nog eens een 8 en een 7 voor winst met 40-23 in 17 beurten. Serdal Bas bleef met lege handen achter.

De stand in Poule E:

Myeong Jong Cha 4-1.428-8

Gwendal Maréchal 2-1.657-11

Serdal Bas 0-1.066-6

Poule F:

De poule des doods maakte grote indruk op de tribunes. Thanh Luc Tran en Thanh Tien Le maakten een ware triomftocht van de groep. Tran won het onderlinge gevecht met 40-25 in 14 (2.857 en 1.786), maar deed nog beter in de laatste partij tegen de Oostenrijker Kostistansky (40-16 in 12). De gemiddeldes van de drie spelers waren imposant.

De stand in Poule F:

Thanh Luc Tran 4-3.076-8

Thanh Tien Le 2-2.096-13

Gerhard Kostistandky 0-1.586-9

Poule G:

De snelheid van Caudron overtrof weer eens alle andere partijen in de laatste avondronde. De Belg was net als tegen Brian Knudsen ook tegen Ruben Legazpi als snelste aan de finish.Met 40 in 19 en 40 in 14 was hij de eerste Belgische groepswinnaar van deze dag en speelde hij zich in de top 3 van de dagranking.

De stand in Poule G:

Frédéric Caudron 4-2.424-8

Ruben Legazpi 2-2.166-2

Brian Knudsen 0-1.400-7

Poule H

Wat Jean Paul de Bruijn vroeger op de dag niet lukte, deed Peter Ceulemans in de laatste avondronde. De Belg, met veel fans op de tribunes, versloeg een van de Vietnamezen voor de kwalificatie. Op een stand van 35-35 glipte Ceulemans in de laatste twee beurten met 1 en 4 voorbij de Aziaat, die tegen De Bruijn ook al moeite had met finishen. Peter Ceulemans, de Jeepee versloegt met 40-27 in 24, is de tweede Belg na Caudron die meegaat naar het hoofdtoernooi.

De stand in Poule H:

Peter Ceulemans 4-1.428-10

Nguyen Chi Long 2-2-1.327-8

Jean Paul de Bruijn 0-1.120-8

 Poule I:

Roland Forthomme gooide er nog maar eens één van zijn uitschieters (serie 12) tegenaan om de match tegen Chang Hoon Seo in zijn voordeel te beslissen. De derde Belg in deze ronde die doorgaat (na Caudron en Ceulemans) wint zijn groep voor Ahmet Alp en Seo met een uitstekend gemiddelde. Ook Alp was op de vroege dag vrijwel kansloos tegen Forthomme met 40-30 in 24.

De stand in Poule I:

Roland Forthomme 4-1.600-12

Ahmet Alp 2-1.206-5

Chang Hoon Seo 0-1.067-6

Poule J

Turgay Orak komt als winnaar uit de tweestrijd met Duc Minh Tran in de poule waarin Sam van Etten met twee verliespartijen terug naar huis mag.  De Turkse poulewinnaar versloeg Duc Minh Tran met 40-33 in 30.

De stand in Poule J:

Turgay Orak 4-1.428-6

Duc Minh Tran 2-1.327-7

Sam van Etten 0-1.235-8

Poule K:

Drie spelers met twee matchpunten waren ook nog eens aan elkaar gewaagd in moyenne. De koppositie was uiteindelijk voor Gökhan Salman, die zijn laatste partij verloor van Pierre Soumagne met 40-34 in 33, mar net boven Omer Karakurt bleef in moyenne. Salman was de beste starter in de groep met winst op Karakurt (40-28 in 25), dat hielp hem later aan kwalificatie.

De stand in Poule K:

Gökhan Salman 2-1.275-5

Omer Karakurt 2-1.259-8

Pierre Soumagne 2-1.112-5

Poule L:

De Koreanen kregen met Bong Joo Hwang uit de laatste poule een landgenoot in de hoofdtabel. De Aziaat was de betere van Manuel Rui Costa in de partij om de poulewinst. Hwang won met 40-24 in 29 onder meer dankzij een serie van 10. Raymon Groot, de nummer laatst, nam afscheid van een prachtig toernooi, waarin hij zijn klasse liet zien aan het Hollandse publiek en het thuisfront in New York.

De stand in Poule L:

Bong Hoo Hwang 4-1.481-10

Rui Costa 2-1.185-7

Raymon Groot 0-1.400-9

De loting voor de acht poules van vier op donderdag vanaf 10.00 uur in het hoofdtoernooi (beste twee gaan naar de ronde met 16):

Poule A: Dick Jaspers, Gwendal Maréchal, Frédéric Caudron, Mohamed Abdin

Poule B: Quyet Chien Tran, Thanh Luc Tran, Glenn Hofman, Than Tien Le

Poule C: Myung Woo Cho, Tolgahan Kiraz, Jeffrey Jorissen Ruben Legazpy

Poule D: Jun Tae Kim, Roland Forthomme, Gökhan Salman, Haeng Jik Kim

Poule E: Eddy Merckx, Torbjörn Blomdahl, TTT Nguyen, Nick Polychronopoulos

Poule F: Martin Horn, Marco Zanetti, Bong Joo Hwang, Berkay Karakurt

Poule G: Tayfun Tasdemir, Jung han Heo, Peter Ceulemans, Hoan Tat Nguyen

Poule H: Phuong Vinh Bao, Sameh Sidhom, Myeong Jong Cha, Turgay Orak.

Tekst Frits Bakker

Foto Frédéric Caudron (Ton Smilde)

 

Waar zijn uitslagen van gespeelde wedstrijden, competities of events terug te zien? Het was niet altijd even duidelijk, en sommige mensen raakten nog wel eens de weg kwijt in een wirwar van informatie en wedstrijdsoftware.

Daarom hebben we vanaf nu op de KNBB.nl homepage rechtsboven een “Uitslagen” button in het Topmenu, boven de opvallende rode buttons “Live” en “Mijn KNBB”, of direct toegankelijk via de vaste URL www.knbb.nl/algemeen/uitslagen. Sla deze URL op, zodat u altijd op de juiste plek terechtkomt.

Op deze Uitslagen pagina (die continu wordt bijgewerkt) sowieso de volgende links:

 

BILJARTPOINT
Alle teamwedstrijden van carambole/driebanden zijn te vinden via Biljartpoint. Daar vindt u de uitslagen uit alle districten op een rij. Er is ook een directe link naar de uitslagen van alle nationale competities van de KNBB, dit is de link. Zo vindt u hier de Topteamcompetitie 2024-2025, en hier de Kozoom League 2024-2025.

KNBB LIVESCORE
Uitslagen van PK’s (carambole/driebanden klein) vint u via KNBB Livescore. U hunt hier zelf selecteren avond- of dagcompetitie, en vervolgens selecteren welke wedstrijdkalender u wilt zien: nationaal, één van de gewesten, of één van de districten. Wilt u een directe link naar een event op LIvescore, deze directe link plaatsen wij altijd in de KNBB Agenda indien dit event hierin staat (of, indien het event al is afgelopen: in het KNBB Agenda Archief)

CUESCORE
Pool en snooker uitslagen vindt u via Cuescore, meestal via Tournaments waar u op ieder event kunt zoeken. Zo vindt u hier de Eredivisie Snooker 2024-2025, en hier de Eredivisie Pool 2024-2025.

KNBB AGENDA
Tot slot kunt u veel (uitslagen van) events ook vinden via de KNBB Agenda, waar de Agenda’s van alle secties zijn samengevoegd. Als een event is afgelopen, verdwijt deze automatisch in het Archief, en daar kunt u dan nog alle informatie over het event en gewoonlijk ook de link naar de uitslag terugvinden. Overigens zijn er ook agenda’s van de secties afzonderlijk: van carambole, van driebanden, van pool en van snooker. Deze agenda’s worden gewoonlijk gevuld begin oktober, en worden continu bijgewerkt/aangevuld.

 

VEGHEL – Drie van de zes Nederlandse biljarters die op de derde dag van de World Cup in actie komen, zijn nog in de race voor een plaats in de volgende ronde. Barry van Beers won zijn eerste partij van John van der Stappen en speelt nog tegen Tom Löwe voor directe kwalificatie. Op woensdag is de laatse kwalificatiedag voor het hoofdtoernooi.

Joey de Kok en Huub Wilkowski, het Cues&Darts duo, gingen in de laatste sessie van de middag naar winst tegen de Japanner Kiyota en de Koreaan Jeong. Voor de twee staat in de laatste dagronde nog een lastige opgave te wachten. De Zeeuw speelt tegen Nguyen Chi Long, een van de top drie Vietnamezen op maandag en Wilkowski tegen TT Le, de Vietnamese nummer 1 van de vorige ronde.

Barry van Beers staat na 1 ronde met 1.346 gemiddeld, Huub Wilkowski met 1.346, Joey de Kok met 1.296.

 

 

Raymon Groot, de Noord-Hollander die naar New York is geëmigreerd, had een flitsende start van de dag met een overwinning tegen Jose Maria Mas: 35-13 in 14. Dat was nog net niet de beste partij van de dag tot nu toe. De Belg Jef Philipoom won een partij tegen Ryad Nady met 35-10 in 11 met een serie van 13 in de voorlaatste beurt.

John van der Stappen is van de Nederlanders uitgeschakeld met 0 matchpunten en 0.695 gemiddeld. Jordy de Kruijf ging na een mooie maandag ook uit het toernooi. Hij verloor van Herbert Szivacz met 35-24 in 23 en van TTT Nguyen met 35-18 in 19: goed voor 0.807 gemiddeld.

Van de Belgen heeft Peter De Backer nog een prima kans om door te gaan met een winstpartij tegen de Zweed Pennör: 35-17 in 14 beurten. Jef Philipoom is afhankelijk van de partij Seleventas-Nady.

Tekst Frits Bakker
Foto Joey de Kok: Ton Smilde

 

 

VEGHEL – Met drie spelers voerden ze de ranglijst aan na de tweede dag van de World Cup. De Vietnamezen willen ook Veghel veroveren in hun opmars op het mondiale podium. De Nederlandse World Cup is nog maar twee dagen ver, maar nu al komen de Vietnamezen op de ranglijst bovendrijven. Thanh Tien Le, die één van Hollands grote troeven, Jean van Erp uitschakelde, was de beste met 4 matchpunten en 2.222 gemiddeld voor Nguyen Chi Long (4-1.818) en Hoan Tat Nguyen 4-1.395). Het thuispubliek in de Veghelse arena zwaaide 8 Nederlanders uit, Barry van Beers John van der Stappen en Jordy de Kruijf gaan door, zoals ook de Belgen Jef Philipoom en Peter De Backer.

De World Cup organisatie in Veghel is twee dagen onderweg voor zijn vijfde en laatste editie en werkt deze week naar de apotheose. Harry Mathijssen, de organisator, heeft zijn trouwe manschappen op de hoogte gebracht van plannen voor de toekomst, maar voor de komende jaren verdwijnt Veghel van de kalender en wordt voor drie jaar vervangen door Antwerpen. Het tijdperk eindigt ook tot grote spijt van de wereldbond. Mr. Farouk Barki, de voorzitter, spreekt graag zijn bewondering uit. ,,Het is één van de allerbeste World Cups in de jaarlijkse cyclus’’, roemde hij de organisatie in Veghel.

 

 

Harry Mathijssen (61, uit Rosmalen) maakte op de tweede dag, voor de Nederlanders een kleine offday, een schatting van wat zijn World Cup aan toeschouwers heeft verwelkomd. Met de geschatte 2200 van dit jaar komt hij op een totaal van zo’n 10.000 biljartfans over vijf jaar. De arena aan de Noordkade in Veghel wordt algemeen gezien als een accommodatie waar alles voorhanden is en waar de beste spelers van de wereld zich thuis voelen.

Dick Jaspers, de laatste winnaar, arriveert er deze dagen als de koploper in de World Cup ranking samen met Quyet Chien Tran, de Vietnamees die net als Jaspers op 142 rankingpunten staat. De Koreaan Myung Woo Cho speelt deze week in Veghel zijn eerste World Cup als de nieuwe wereldkampioen. Voor Nederland spelen 27 spelers mee in Veghel van op de tweede dag van de kwalificaties drie spelers voor de successen hebben gezorgd.

De beste partij in twee dagen World Cup tot nu toe kwam van Thanh Tien Le (30 in 10, is 3.000 gemiddeld), de hoogste serie van Kostas Papakonstantinou (15), de mooiste carambole van de Griekse Litsa Mavridoglou. Andere statistieken na twee dagen: de slechtste partij was van Hamed Mohssen (5 in 31, 0.161 gemiddeld), de meeste missers in één partij van de Egyptenaar Hamed Mohssen en de Duitser Frank Spruzina (43). De jongste speler van het toernooi was Amir Ibraimov (16), de oudste Ton de Hoon (71).

Het zijn aardige en minder fraaie statistieken van de World Cup, waarin de grotere spelers zo langzamerhand arriveren en zich opmaken voor de finaleronden. Dinsdag is de voorlaatste dag van kwalificaties, waarin vijf Nederlanders in actie komen.

Jean van Erp verspeelde zijn kansen tegen de supersterke Vietnamees Thanh Tien Le, die de Brabander niet kon bedreigen, hoewel hij met 1.485 een uitstekende dagsessie speelde. Jordy de Kruijf overtrof zichzelf met winst tegen Dave Christiani (30-26 in 27) en later ook won van de Egyptenaar Mohssen. Barry van Beers verloor weliswaar van Vangelis Moulos, maar werd met zijn gemiddelde van 1.818 een van de beste verliezers van de dag. Daardoor mag hij met John van der Stappen (3-0.731-6) dinsdag terugkeren als vervangers voor twee spelers die zich hebben teruggetrokken.

De groepswinnaars op de tweede dag:

1 Thanh Tien Le 4-2.222-8

2 Nguyen Chi Long 4-1.818-4

3 Hoan Tat Nguyen 4-1.395-8

4 Brian Knudsen 4-1.304-9

5 Peter De Backer 4-1.224-7

6 Maxima Panaia 4-1.200-6

7 Jef Philipoom 4-1.176-6

8 Lukas Mortensen 4-1.132-6

9 Jordy de Kruijf 4-1.111-5

10 Tobias Bouerdick 4-1.090-5

11 Volkan Ozgur Kara 4-1.090-4

12 Serdal Bas 4-1.000-7

13 Vangelis Moulos 4-0.967-7

14 Raymond Groot 4-0.869-5

15 Takeshima O 3-1.224-6

16 Tom Löwe 3-1.034-7

 

De poules voor dinsdag:

Poule A: Van der Stappen, Van Beers, Tom Löwe

Poule B: Minaoglu, O, Soares

Poule C: Mas, Groot, Gören

Poule D: Jimenez, Moulos, Orak

Poule E: Basegmez, Bas, Son Jun

Poule F: Yavuz, Kara, Soumagne

Poule G: Alp, Bouerdick, Kahofer

Poule H: Szivacz, De Kruijf, TTT Nguyen

Poule I: Korkmaz, Mortensen, Kang

Poule J: Seleventas, Philipoom, Nady

Poule K: Vasseur, Panaia, Kabak

Poule L: Pennör, De Backer, Rahmet

Poule M: Saeys, Knudsen, Stamm

Poule N: Kokkoris, Nguyen, Mauer

Poule O: Kiyota, Long, De Kok

Poule P: Jeong, Le, Wilkowski

 

Tekst Frits Bakker
Foto Harry Mathijssen in de loges (Ton Smilde)

OOSTERHOUT/DEN HAAG – De slotserie van Frédéric Caudron (14) was de beste van de 5e speelronde in de Nederlandse eredivisie. Andere topspelers finishten ook op hoog niveau. Dick Jaspers maakte zijn partij tegen Martin Horn uit met een serie van 8, de Duitser reageerde met 9 in de nabeurt, maar onvoldoende om gelijk te maken. De Kozoom league wordt na de vijfde ronde nog altijd aangevoerd door Babbelz, dat een puntje liet liggen tegen SIS. Drie achtervolgers kwamen iets dichterbij en staan op 1 punt: Cues&Darts, Team Eekhoorn en Zundert.

De koploper Babbelz had weer een uitstekende kopman in Frédéric Caudron, die tegen Jean van Erp met 11-0 achter kwam, 9 keer scoorde in 9 beurten, maar de finish haalde in 14 beurten, dus met 31 caramboles in zijn laatste vijf beurten. De slotserie van 14 was indrukwekkend en zette tegenstander Van Erp op grote achterstand: 40-21 in 14.

 

 

Die partij in 14 beurten was de beste van deze speelronde. Dick Jaspers en Martin Horn, een absolute topaffiche, deden er 4 beurten langer, bleven tot 16-16 gelijkop lopen, maar hadden een geweldig slot. Dick Jaspers haalde de eindstreep met 8, Martin Horn moest 14 keer scoren om gelijk te maken, maar werd na 9 in zijn serie afgestopt door een klosbal: 40-35 in 18.

Eddy Merckx was in zijn partij tegen oud-ploeggenoot Jean Paul de Bruijn superieur en maakte onder andere met een serie van negen uit met 40-24 in 20 beurten. Roland Forthomme tegen Sam van Etten, in de wedstrijd tussen De Biljartacademie tegen Zundert, bracht ook twee bekende oud-teamgenoten tegen elkaar. De spanning was op het eind te snijden, toen Forthomme eerst de matchbal miste. De jonge Nederlander kreeg de kans op winst op 39-38 achter. Hij maakte zijn eerste losse band, maar miste de tweede voor de partij. Roland Forthomme maakte uit, Sam van Etten ging van de acquit naar 40-40 in 30.

Bijna eindigde de wedstrijd tussen Nick Polychronopoulos en Dave Christiani ook in een remise. De Griek ging als eerste over de eindstreep. Christiani moest twee keer scoren, maakte de acquit, maar miste heel ongelukkig de gelijkmaker. Babbelz en SIS speelden gelijk met 4-4 met na Caudron degelijke winst voor Raymund Swertz in 23 en Davy van Havere in 24. Harrie van de Ven stelde voor SIS het ene matchpunt veilig door de 40-38 tegen Jack Wijnen in 35. Team Eekhoorn dankte de 6-2 winst aan Polychronopoulos, een prachtig spelende Peter Ceulemans, die onder meer met een serie van 14 naar winst ging tegen Barry van Beers en al na 14 beurten de overwinning in zicht kreeg. Het werd uiteindelijk 40-19 in 14. Gerwin Valentijn was in die wedstrijd de beste man van het verliezende team. Hij versloeg Frans van Kuyk met 40-19 in 18 dankzij onder meer een serie van 13.

Cues&Darts haalde de winst weg bij J&F Auto’s, waar Glenn Hofman in zijn vertrouwde biljartzaal maar weer eens zijn klasse toonde. De Hagenaar versloeg de Franse kopman Mikael Devogelaere soeverein met 40-28 in 24. Huub Wilkowski en Joey de Kok waren de andere winnaars voor Cues&Darts, alleen Jef Philipoom verloor van Murat Gökmen met 40-26 in 27. STZ Zundert won in Limburg met 3-5 door overwinningen van Thorsten Frings in 22 en Rik van Beers in 31 beurten. De remise van Sam van Etten (tegen Forthomme) haalde de winst over de streep.

Dick Jaspers haalde met de winst tegen Martin Horn een kostbaar puntje binnen voor Paperclip. Johan Loncelle en Stefan Galla versloegen voor Bousema de thuisspelers Dan Breur en Peter van Lieshout in 30 en 29 beurten. Anno de Kleine was in zijn beste vorm en won voor Paperclip van Jeffrey Jorissen met 40-33 in 20 beurten. Aartsbouw won de thuiswedstrijd tegen Dallinga met 6-2 en stijgt naar een mooie plaats in de middenmoot. De Turk Turgay Orak was na de winst van Merckx de matchwinnaar tegen Steven van Acker met 40-36 in 32.

De stand na vijf ronden in de Kozoom League:

1 Team Babbelz 8

2 Cues&Darts/Xtreme 7

3 Team Eekhoorn 7

4 STZ Zundert 7

5 SIS/Vervoort 6

6 Aartsbouw/Domicili 6

7 Paperclip 6

8 RCN Nieuwegein 4

9 Bousema/JBSCues 4

10 Dallinga.com 4

11 De Biljartacademie 1

12 J&F Auto’s 1.

Tekst Frits Bakker
Foto Frédéric Caudron (Ton Smilde)