SITTARD – De 54-jarige Frits Broeders uit Oosterhout en de 28-jarige Zeeuw Michael Vink zijn de twee outsiders in de knock-out ronden van de Grand Prix in Sittard. Daar, in De Biljartacademie, start vandaag (vanaf 11.00 uur) de laatste fase met 16 spelers die zich hebben geplaatst voor de eindronden. De laatste schifting, donderdag en vrijdag, viel onder meer in het voordeel uit van Michael Vink (31e in het klassement) en Frits Broeders (nummer 30 van de ranglijst). Het ging onder andere ten koste van Raymund Swertz, Frans van Schaik en Joey de Kok, spelers die belangrijke rankingpunten laten liggen om de Masters te halen. Michael Vink versloeg in zijn poule Frans van Schaik (40-29 in 24) en Peter Vlaar (40-22 in 38). Frits Broeders won van Robert Koster (40-38 in 37) en Joey de Kok (40-20 in 29).

 


 

Dick Jaspers was veruit de hoogste in moyenne met 4 matchpunten, 2.448, serie 14. Hoog in die tabel van gemiddeldes staan voorlopig ook Jean van Erp (1.983, serie 13) Glenn Hofman (1.904) en Jeffrey Jorissen (1.739), die tot de favorieten voor het podium mogen worden gerekend. De poulewinnaars in de laatste ronden waren Dick Jaspers (voor Jerry Hermans), Jeffrey Jorissen (voor Harrie van de Ven), Barry van Beers (voor Frits Broeders), Glenn Hofman (voor Michael Vink), Erwin Kivits (voor Dave Christiani), Jean Paul de Bruijn (voor Sam van Etten), Jean van Erp (voor Kay de Zwart) en Raimond Burgman (voor Huub Wilkowski).

Wie zette zich in dit gezelschap zo knap in de schijnwerpers?

Frits Broeders uit Oosterhout is terug van weggeweest. De 54-jarige Brabander heeft tegenwoordig een taxibedrijf heeft zo’n tien jaar in China gewoond, tien jaar niet gebiljart en is onder andere fabrikant geweest van Ceulemans biljarts, deed verder import en export van wijn en verkocht vakantiewoningen. ,,Ik ben gestopt met spelen na de financiële crisis in 2008, maar ben terug en voel me trots dat ik me weer kan meten met de biljarttop van Nederland.’’

Frits Broeders heeft een aardig verleden op het biljart. In zijn jonge jaren op Papendal getraind door Tonny Schrauwen, dus een talent. In de eerste divisie een serie van 19 van acquit, set van 15 in 1 beurt uitgespeeld in de bekercompetitie, twee keer hoofdtoernooi van een World Cup gehaald in 1995/1996, daarin verloren van Zanetti en Caudron en sinds zijn terugkeer, drie jaar geleden, in Rosmalen (2023) de laatste acht gehaald na winst op Jean Paul de Bruijn.

Vanmorgen in Sittard is Raimond Burgman zijn tegenstander. Voor de Zeeuw Michael Vink, die af en toe mooie uitschieters heeft in Grand Prix toernooien, wacht Barry van Beers als tegenstander.

De ranglijst staat onder druk, want het wordt dringen voor de plaatsen die recht geven op deelname aan de Grand Prix. Zo rekende Erwin Kivits, verrassend groepswinnaar, uit: ,,Ik moet nog 1 rondje overleven, dan mag ik naar de Masters.’’ Volkan Cetin en Frans van Schaik (beide uitgeschakeld) staan in de gevarenzone, net als Kay de Zwart en Sam van Etten, die nog wel in het toernooi zijn. Joey de Kok, 27e, staat nog ver weg voor plaatsing, maar wordt na dit toernooi ook zeker gepasseerd door Vink en Broeders. Michael Vink is na Jean Paul de Bruijn de opvallende Zeeuw in dit veld. Hij heeft enkele jaren les gehad van JP en heeft nog altijd de ambitie om een eigen tafel in zijn nieuwe huis in Groede te zetten om wat meer te kunnen trainen.

In de top van het klassement staan na twee toernooien en nog twee te gaan Jeffrey Jorissen (184 punten), Dick Jaspers (160), Huub Wilkowski (132), Raimond Burgman (128), Dave Christiani (128), Glenn Hofman (108), Jean Paul de Bruijn (108), Adrie Demming (100), Jean van Erp, Raymund Swertz, Barry van Beers, Harrie van de Ven en Jerry Hermans (allen 84).

Jerry Hermans, die 13e staat en dus goed geplaatst voor de Masters, heeft besloten dat hij vandaag zijn laatste Grand Prix speelt en ook de Masters niet zal spelen. ,,Ik heb het geprobeerd, maar het is te druk en ik kan de motivatie niet meer vinden”, geeft de campinghouder van De Eekhoorn als verklaring. Vandaag gaat Hermans de knock-outs nog in met een wedstrijd tegen Jeffrey Jorissen om 13.30 uur.

De loting voor de knock-outs vandaag, zaterdag:

11.00:

Jaspers-Etten

Erp-Christiani

Burgman-Broeders

Beers-Vink

13.30:

Jorissen-Hermans

Bruijn-Ven

Kivits-Zwart

Hofman-Wilkowski

Kwartfinales om 15.00, halve finales 17.00, finale 19.00 uur.

 

Alle info en links over de finaledag/knockouts van de Super Aramith Grand Prix Driebanden vindt u in onze KNBB Agenda.

 

Tekst: Frits Bakker
Archieffoto Frits Broeders ©Ton Smilde en Michael Vink ©Paul Brekelmans

Nick Polychronopoulos speelt met Eekhoorn een uitwedstrijd tegen Eddy Merckx en Dion Nelin is voor Babbelz kopman tegen Zundert, waar Sam van Etten op centercourt speelt.
 
Voor één van de buitenlandse topspelers, Nick Polychronopoulos, was het recente WK in Vietnam geen onverdeeld succes. De Griek werd uitgeschakeld in de voorronden door de Vietnamees Nguyen en de Turk Berkay Karakurt. Daardoor moet hij in de komende World Cups proberen rankingpunten te halen om de stijging op de ranglijst weer in te zetten.
 
Nick Polychronopoulos is zaterdag acht uur onderweg voor de trip vanuit Athene naar Oosterhout om een partijtje voor de Nederlandse teamliga te spelen. De eigenaar van ’Europe’, een groot biljartcentrum in Athene, speelt dit jaar twaalf wedstrijden met Team Eekhoorn, dat één van de favorieten is in de Kozoom league. Zondag staat hij voor zijn team in een uitwedstrijd tegenover een van de beste spelers van het laatste WK en van de wereld: Eddy Merckx. Polychronopoulos in de voorbeschouwing: ,,Ik weet niet of wij de titelfavoriet zijn, want ik hou niet van grote woorden. Dat is mijn filosofie in biljarten’’, zegt hij op de dag voor zijn vertrek naar Nederland.
 
Polychronopoulos is één van de grote buitenlandse namen in de Nederlandse teamcompetitie, één van de spelers die regelmatig de reis op en neer maken van huis naar een of andere Hollandse biljartarena. Zaterdag vertrekt hij van thuis, daarna volgen twee dagen hotel, op zondag spelen, op maandag terug naar Athene.
 
Nick vertelt: ,,Ik heb mijn vrouw Vaso die samen met twee vaste krachten het biljartcentrum runnen. We hebben een dochter van 13, Maria Anna. In totaal ben ik zo’n vier maanden per jaar van huis om te biljarten. Dat is af en toe best zwaar, maar het is mijn leven als professional. Ik houd ervan om in  Nederland te spelen, omdat Eekhoorn een fantastisch team is met een prettige atmosfeer tussen de spelers.’’
 
Team Eekhoorn speelt zondag uit tegen het team van Aartsbouw, dat met drie Belgen en de Deen Schröder in actie komt. Eekhoorn speelt in de vaste opstelling, dus met Polychronopoulos als kopman voor de match tegen Eddy Merckx.
 
 
 
De opstellingen voor zondag in de derde ronde van de Kozoom League:
Team Babbelz-STZ Zundert
Dion Nelin-Sam van Etten
Savas Bulut-Thorsten Frings
Ronny Lindemann-Rik van Beers
Jack Wijnen-Francis Forton
 
Aartsbouw/Domicili-Team Eekhoorn
Eddy Merckx-Nikos Polychronopoulos
Ronny Brants-Peter Ceulemans
Allan Schröder-Frans van Kuyk
Tom Persyn-Kurt Ceulemans
 
Paperclip-Dallinga.com
Dick Jaspers-Jean Paul de Bruijn
Anno de Kleine-Steven van Acker
Dan Breur-Peter De Backer
Peter van Lieshout-Berry Dallinga
 
RCN Nieuwegein-Bousema/JBSCues
Dave Christiani-Jeffrey Jorissen
Barry van Beers-Johan Loncelle
Gerwin Valentijn-Frans van Schaik
Henk Blauwblomme-Adrie Demming
 
Biljartacademie-Cues&Darts/Xtreme
Roland Forthomme-Glenn Hofman
Frédéric Mottet-Jef Philipoom
Thomas Broux-Huub Wilkowski
Roy Zielemans-Therese Klompenhouwer
 
J&F Auto’s/Jorissen-SIS/Vervoort Installatie
Murat Gökmen-Jean van Erp
Kay de Zwart-Raimond Burgman
Paul Bruijstens-Raymund Swertz
Herman van Daalen-Martien van der Spoel
 
Team Babbelz-STZ Zundert
Dion Nelin-Sam van Etten
Savas Bulut-Thorsten Frings
Ronny Lindemann-Rik van Beers
Jack Wijnen-Francis Forton.

 

Tekst: Frits Bakker
Archieffoto Jaspers/De Bruijn op World Cup Veghel ©Ton Smilde

SITTARD – Het hoofdtoernooi van de Grand Prix in De Biljartacademie in Sittard gaat naar de kick-off met Dick Jaspers om 11.00 uur in de allereerste ronde, een totaal van 14 Brabanders in het finaleveld met 32 en 2 Limburgers: Raymund Swertz uit Afferden en Roy Zielemans uit Heerlen. De voorronden zijn afgesloten met de laatste acht kwalificatiespelers van wie Roy Zielemans winnaar werd van zijn groep met 4 matchpunten en 1.132 gemiddeld na overwinningen tegen Jordy de Kruijf (30-25) en Charles Mekes (30-17).

De andere groepswinnaars op woensdagavond waren Erwin Kivits (4-1.333-7), Peter Vlaar (3-1.016-8) en Frits Broeders (4-1.363-10). Die serie van 10 van Broeders, gemaakt tegen Bert van Manen) was de hoogste uit deze laatste kwalificatiesessies. De hoogste moyennes in deze ronde kwamen van Frits Broeders (1.363), Erwin Kivits en Sander Jonen (1.333), Henk Overmars (1.263), Roy Zielemans (1.132), Roland Uijtdewillegen (1.111), Peter Vlaar (1.016) en Johan Zwiers (1.000), zoon van de 80-jarige Riny Zwiers die net voor het hoofdtoernooi werd uitgeschakeld.

Van de acht poules van vier spelers, die over twee dagen spelen, donderdag en vrijdag, gaan zestien spelers naar de knock-outs die op zaterdag naar de finales gaan.

Dick Jaspers speelt in een volledig Brabantse poule met Jerry Hermans, Roland Uijtdewillegen en Jack van Peer. Frits Broeders staat onder andere tegenover Barry van Beers, Roy Zielemans krijgt onder andere Jean Paul de Bruijn en Sam van Etten te bestrijden.

 

 

De poule-indelingen (Poule A, B, G en H op donderdag, poule C, D, E en F op vrijdag):

Poule A:

Dick Jaspers, Jerry Hermans, Roland Uijtdewillegen, Jack van Peer

Poule B:

Jeffrey Jorissen, Volkan Cetin, Sander Jonen, Harrie van de Ven

Poule C:

Barry van Beers, Joey de Kok, Frits Broeders, Robert Koster

Poule D:

Glenn Hofman, Frans van Schaik, Peter Vlaar, Michael Vink

Poule E:

Dave Christiani, Raymund Swertz, Erwin Kivits, Henk Overmars

Poule F:

Jean Paul de Bruijn, Sam van Etten, Roy Zielemans, Johan Zwiers

Poule G:

Jean van Erp, Joris van ’t Zelfden, Kay de Zwart, Martijn Roefs

Poule H:

Raimond Burgman, Adrie Demming, Huub Wilkowski, John van der Stappen

 

 

Tekst Frits Bakker.
Foto + poster: De Biljartacademie

SITTARD – Het was de dag in de Grand Prix van Sittard waarop twee oud strijders tegenover elkaar stonden. Riny Zwiers (80) ging op het biljart het gevecht aan met Jean Bessems (bijna 80). Het ging om een plaats in de laatste kwalificatieronden voor het hoofdtoernooi. Riny, uit Oss, zegevierde met 25-17 in 30 beurten. Hij mocht verder op een lange, lange dag, speelde vier partijen in totaal en was zo’n veertien uur van huis. ,,Dat is eigenlijk iets te veel voor een man van 80’’, besefte hij met een glimlach, een dag later in Oss aan de ontbijttafel met zijn vrouw Koosje.

Voor Jean Bessens eindigde het toernooi in die wedstrijd van twee oude bekenden, Riny ging door naar de volgende fase, waarin hij eerst won van Rudi Gerritsen (30-29 in 40), maar verloor van Harrie van de Ven met 30-20 in 36. De winnaar van die groep was de Zeeuw Joris van ’t Zelfden.

Riny Zwiers keek terug op een prachtig toernooi en een aardig weerzien met Jean Bessems. ,,We kennen elkaar al van toen we 20, 21 jaar waren, toen we tegen elkaar speelden in kader en driebanden’’, vertelt Riny. ,,De come-back van de Brabander is wonderbaarlijk. ,,Ik ben blij dat ik weer terug op aarde ben, want vorig jaar heb ik een zware hartoperatie gehad met drie omleidingen. Daar ben ik nu gelukkig van hersteld.’’ Op het biljart is Riny Zwiers een speler met een historie. Hij speelde mee in acht World Cups, haalde onder meer het hoofdtoernooi in Oosterhout, waar hij in de laatste 32 verloor van Marco Zanetti. ,,Vroeger was het alleen kader, sinds ik net over de veertig was, ben ik gaan driebanden. Vanaf toen heb ik bijna alle Grand Prix toernooien in Nederland meegespeeld.’’

Riny Zwiers was in zijn vorige leven beroepsmuzikant. ,,Ik speelde trompet, klarinet en trombone in de band van Johnny Hoes.’’ De Rotterdamse volkszanger, die later in Limburg ging wonen, werd bekend van smartlappen als ’Och was ik maar, bij moeder thuisgebleven.’ Daar moest Riny nog even aan terugdenken, toen hij dinsdagmorgen na zijn uitschakeling in de Grand Prix ’bij Koosje thuis kon blijven.’

Adrie Demming, Nick Zuijkerbuijk, Joris van ’t Zelfden en Harrie van de Ven waren de eerste spelers uit Poule A en Poule B die maandagavond de kwalificaties haalden. Demming met 4 matchpunten en 1.000, Zuijkeerbuijk met 4 punten en 0.952, Joris van ’t Zelfden, net terug van zijn stagereis naar China, met 4 punten en 0.759, Harrie van de Ven met 2 punten en 0.782. De twee laatste poules op maandag eindigden in topposities voor Sander Jonen (4 matchpunten, 1.333) en Roland Uijtdewillegen (4-1.111), de runners-up waren Martijn Roefs en John van der Stappen.

Vandaag, dinsdag, in de laatste ronden, komen onder andere nog Paul Bruijstens, Charles Mekes, Erwin Kivits, Michael Vink, Jack van Peer, Henk Overmars, Frits Broeders en Bert van Manen in actie. Vanaf donderdag komen de geplaatste spelers in het toernooi, dat in De Biljartacademie wordt gespeeld en op zaterdag eindigt.

Tekst: Frits Bakker

Foto Riny Zwiers (Paul Brekelmans).

 

 

 

 

BINH THUAN – Jarenlang al is de Koreaan Myung Woo Cho één van de supertalenten op het wereldpodium van het driebanden. De wereldtitel ontbrak nog in zijn jacht op grote successen. Zondag werd Cho in Vietnam, in het land waar het 76e wereldkampioenschap voor het eerst werd georganiseerd, gekroond tot beste van de wereld. De kleine Koreaanse ster straalde op het podium van geluk na de overwinning in de finale tegen de Vietnamees Thanh Luc Tran: 50-23 in 20/19 beurten, waarmee hij 40.000 euro rijker wordt. Myung Woo Cho is de vijfde Aziatische biljarter in de biljarthistorie die zich kampioen driebanden van de wereld mag noemen na Kobayashi (1974, 1984), Choi (2014) en Bao (2023).

De climax van het toernooi, de winnende carambole van Myung Woo Cho, was een gelukkige klosbal en bekroonde de serie van 11 waarmee de Koreaan door de finish ging. De nieuwe wereldkampioen sloeg twee keer de hand voor de mond om zich te excuseren en stortte zich daarna in de ontlading: de juichkreten, de gelukwensen van supporters, hij toonde de nationale trots met de Koreaanse vlag en klom even later op het podium, vergezeld van Thanh Luc Tran (2e), Eddy Merckx en Dick Jaspers, de twee Europese brons winnaars. Dick Jaspers blijft de nummer 1 van de wereldranglijst voor Myung Woo Cho.

Myung Woo Cho (17 augustus 26 geworden), drie keer wereldkampioen in zijn juniorentijd, verkeert als jonge kampioen in goed gezelschap. Van de grote kampioenen was alleen Dani Sánchez twee jaar jonger (24) toen hij zijn eerste wereldtitel behaalde, Torbjörn Blomdahl was 25, Raymond Ceulemans en Filippos Kasidokostas 26. Myung Woo Cho, één keer eerder op het podium, toen Bao in 2023 kampioen werd, kwam door de voorronden van dit WK door winst tegen Javier Vera en Radek Novak, won nog een tweede keer van de Mexicaan en versloeg toen achtereenvolgens de Deen Brian Knudsen (50-28 in 23), zijn landgenoot Jung Han Heo in de kwartfinales (50-24 in 19), Eddy Merckx in de halve finales (50-35 in 24) en tenslotte de laatste Vietnamees, Thanh Luc Tran in de finale met 50-23 in 20.

De mondiale goudrace draaide uit op een slotdag met twee Europeanen en twee Aziaten, van wie Eddy Merckx met zijn overwinningen veruit de meeste indruk had gemaakt. De Belg was subliem en superieur in de voorronden met 5.000 en 2.353 gemiddeld, ging de knock-outs in tegen Raymon Groot met 2.000, versloeg daarna Devogelaere met 2.778 en JJ Garcia met 2.941. Daarmee scoorde Merckx 2.705 voordat hij de slotdag en de halve finale inging. Het moet een record geweest zijn voor een WK, maar helaas kwam het einde voor Merckx met het verlies tegen Cho, de latere gouden winnaar, met 50-38 in 23 beurten.

De Vietnamezen speelden voor eigen publiek (met veel toeschouwers op de slotdagen) een prachtig toernooi en stonden in de ronde met de beste 16 nog met vijf spelers in de arena.

De twee topfavorieten Quyet Chien Tran en Phuong Vinh Bao, de uittredende wereldkampioen, verdwenen kort voor de slotdag uit het WK, alleen Thanh Luc Tran bleef over. Die nog vrij onbekende speler maakte een eind aan de illusies van Dick Jaspers in de halve finale met 50-32 in 16 (3.125 gemiddeld) en had zelf ook geen kracht meer om Myung Woo Cho te counteren in de gouden match.

Myung Woo Cho haalde de titel met 2.171 gemiddeld voor Thanh Luc Tran met 1.855, Eddy Merckx met 2.453 en Dick Jaspers met 1.898. Zes Vietnamezen eindigden in de top 20, de Fransman Mikaël Devogelaere schitterde met de hoogste serie: 18.

De eindstand van het WK:

Myung Woo Cho 14-2.171-11

Thanh Luc Tran 10-1.855-13

Eddy Merckx 10-2.453-15

Dick Jaspers 10-1.898-14

Jung Han Heo 8-1.758-11

Hong Chiem Thai 6-1.788-12

Jose Juan Garcia 6-1.690-10

Jérémy Bury 6-1.634-12

Marco Zanetti 6-1.987-12

Tolgahan Kiraz 6-1.707-13

Duc Minh Tran 6-1.648-12

Brian Knudsen 6-1.490-8

Van Tai Nguyen 6-1.410-11

Mikaël Devogelaere 5-1.836-18

Quyet Chien Tran 5-1.527-10

Sameh Sidhom 5-1.429-8

Phuong Vinh Bao 4-1.984-10

Haeng Jik Kim 4-1.608-9

Ruben Legazpi 4-1.500-15

Berkay Karakurt 2-1.662-13.

 

De nieuwe wereldranglijst:

Dick Jaspers 418

Myung Woo Cho 366

Jun Tae Kim 310

Eddy Merckx 307

Quyet Chien Tran 306

Martin Horn 300

Sameh Sidhom 292

Jung Han Heo 259

Torbjörn Blomdahl 234

Thanh Luc Tran 225

Marco Zanetti 222

Haeng Jik Kim 220

Jérémy Bury 207

Tolgahan Kiraz 207

Phuong Vinh Bao 206

Hong Chiem Thai 189

Tayfun Tasdemir 184

Nikos Polychronopoulos 172

Ruben Legazpi 165

Berkay Karakurt 156

(21 en 22 Glenn Hofman en Peter Ceulemans met 156 en 140).

Tekst: Frits Bakker

Foto: Myung Woo Cho (Five&Six)

 

 

 

BINH THUAN – Dick Jaspers heeft zondagmorgen het Wereldkampioenschap driebanden verlaten met een podiumplaats. ,,Ik zat stiekem te dromen van weer een wereldtitel, maar helaas is dat niet gelukt’’, was zijn eerste reactie na verlies in de halve finale tegen de Vietnamees Thanh Luc Tran: 50-32 in 16 beurten (3.125 tegen 2.000 gemiddeld). Ook Eddy Merckx verdween uit dit WK na verlies tegen Myung Woo Cho uit Korea: 50-35 in 24/23.

De finale wordt dus een Aziatische clash tussen Cho en Tran. Dick Jaspers kijkt terug op een sterk toernooi, maar geeft zelf aan dat hij niet super was. ,,Ik heb mijn tegenstander in de halve finale onder druk gezet met een start van 14 in 4 beurten. Hij kwam goed terug en maakte in een fase rond de helft van de partij degelijke series, die hem al snel een marge gaven.’’ Het werd inderdaad door series van 8, 4, 5 eerst 35-18 en uiteindelijk door 3, 4 en 3 kwam de finish in 16 beurten.’’

,,Ik kon de kloof niet meer dichten, omdat hij solide en goed bleef spelen en ik hem een paar kansen te veel bood. Zelf kon ik te weinig scoren, want ik miste een paar redelijke posities. Hij was gewoon heel sterk, wat ik eigenlijk niet had verwacht. Hij is toch voor ons allemaal een vrij onbekende speler, die toch maar voor het eerst in zo’n positie verkeert dat hij wereldkampioen kan worden. Daarom is het knap wat hij tegen mij liet zien, hij bleef heel koelbloedig scoren.’’

Zo zie je maar, dat elke partij anders is, dat zo’n WK heel veel vergt om elke partij tegen zo veel sterke tegenstanders te winnen. Kijk naar Eddy Merckx, die speelt het toernooi van zijn leven. Niemand komt ook maar in de buurt van zijn hoge moyennes. Hij doet zijn eigen voorbereiding en was fantastisch, superieur. Maar je ziet het: ook hij had een iets mindere partij en verloor daardoor van Myung Woo Cho.’’

Dick Jaspers kijkt terug op goede optredens, hoewel niet altijd even super. ,,Ik speelde een moeizame start met Torbjörn, maar een heel goede tweede helft. Het was goed tegen Kiraz, ik had een paar keer een sterke finish, dus eigenlijk was het goed, al waren mijn moyennes niet altijd heel hoog. Het is dus een net niet. Ver gekomen, maar geen finale. Toen ik die halve finale speelde, zat ik af en toe te dromen van weer een wereldtitel. Het is een lichte teleurstelling dat het niet is gelukt, maar ik sta op het podium en moet eigenlijk ook tevreden zijn.’’

Tekst Frits Bakker.

Foto Dick Jaspers (Five&Six)

 

BINH THUAN – De balans is weer in evenwicht voor de slotdag van het Wereldkampioenschap driebanden in Vietnam. Twee Europeanen gaan de gouden race tegemoet tegen twee Aziaten. Dick Jaspers en Eddy Merckx, twee routiniers met titels op hun palmares, treffen twee spelers zonder mondiale titel: Myung Woo Cho uit Korea is de coming man op het wereldpodium, de Vietnamees Thanh Luc Tran een opkomende ster uit het thuisland. De beste winnaars in de aanloop, de kwartfinales op zaterdag: Merckx tegen Garcia met 50-13 in 17 (2.941 gemiddeld). Cho tegen Heo  met 50 24 in 19 (2.632). De wedstrijden in de halve finales op zondag: Merckx-Cho om 11.00 in Vietnam (6.00 West Europa). Jaspers-Tran om 13.30 (8.30 in West Europa). De finale volgt om 17.00 (12.00).

De ’Houdini’ van de laatste dagen op het WK, de Fransman Jérémy Bury, toonde karakter en klasse tegen de Vietnamese favorieten Phuong Vinh Bao en Quyet Chien Tran, maar liet zijn derde opeenvolgende Vietnamese tegenstander zaterdag zelf ontsnappen. De eindstreep lag tegen Thanh Luc Tran net iets te ver, ondanks een geweldige slotserie van 8 voor Bury. De Fransman kwam van 47-39 hoopgevend op 47-47, maar zag zijn tegenstander in die cruciale fase onder grote spanning van de toeschouwers finishen met 3 voor 50-47 in 28. Daarmee mogen de Vietnamezen tot grote vreugde zondagmorgen één thuisfavoriet aanmoedigen.

Dick Jaspers maakte een 13 om het verschil te maken tegen Hong Chiem Thai en had zijn traditioneel sterke eindsprint met 7. Dat was te veel voor de andere Vietnamese coming-man van dit toernooi. Myung Woo Cho, de laatste Koreaan, overblufte  Jung Han Heo, zijn landgenoot met 5, 5 en 10 op de helft van de partij en haalde de trekker over met 4 en 7 voor een eindscore van 50-24 in 19. En Eddy Merckx, het kan niet vaak genoeg gezegd, heeft al dagenlang een onnavolgbare start, ook weer tegen JJ Garcia. De Belg was met series van 8, 9 en 7 weer niet te stuiten (29-5 voorsprong) en kon haast spelenderwijs naar de eindstreep (50-13 in 17). Hoe jammer ook dat de rol van de Colombiaan op het beslissende moment was uitgespeeld.

 



 

Knock-outs met 16

De laatste fase op het WK vanaf de ronden met de beste 16 gingen in met vijf Vietnamezen in de arena: Quyet Chien Tran, Thanh Luc Tran, Duc Minh Tran, Hong Chiem Thai en Van Tai Nguyen. Het veld bestond verder uit twee Koreanen, twee Fransen en 7 spelers uit verschillende landen, onder wie één Zuid Amerikaan, de Colombiaan Jose Juan Garcia en de Egyptenaar Sameh Sidhom. 

De Europeanen waren nog met 7 van wie er nog 3 overbleven: Eddy Merckx, Jérémy Bury en Dick Jaspers.

Eddy Merckx, al het hele toernooi super, was de beste winnaar in het duel met Mikaël Devogelaere, een van de revelaties op dit WK. De Belg versloeg hem in een uiterste krachtsinspanning, omdat Devogelaere er in slaagde al vroeg een serie van 18 te maken, de hoogste op het WK tot nu toe. De achtervolging van Merckx was succesvol, onder andere dankzij tussensprints van 7, waardoor hij uiteindelijk won met 50-39 in 18/17.

Het Vietnamese bolwerk raakte zijn topspeler Quyet Chien Tran kwijt en bleef met twee van de vijf over. Thanh Luc Tran tekende voor uitschakeling van Marco Zanetti met 50-31 in 20/19. Van Tai Nguyen werd slachtoffer van de scoringsdrift van JJ Garcia, die uitzonderlijk goed is op dit WK en won van de Vietnamees met 50-28 in 20/19.

Twee spelers van het thuisland troffen elkaar: Hong Chiem Thai was al dicht bij de finish toen Duc Minh Tran nog dapper terugvocht naar 49-48. Dat was het sein voor Thai om voor het fel meelevende publiek de winnende carambole te maken: 50-48 in 29. 

Dick Jaspers beroofde het WK van zijn laatste Turkse speler. Tolgahan Kiraz vocht verbeten om Jaspers (serie 10 in de 14e beurt voor 39-27) te bedreigen. Hij kwam in de slotfase terug tot 41-39, maar toen sloeg Jaspers weer verwoestend toe met 9: 50-39in 19/18.

Jérémy Bury diende zich na zijn prachtige gevecht met Bao weer aan om een van de Vietnamese kopstukken te laten struikelen. De Fransman groeit in het toernooi en deinsde niet terug voor een volgende stunt: Quyet Chien Tran, die zo graag voor eigen volk zijn eerste wereldtitel had veroverd, bleef kansloos achter met 50-35 in 26/25.

Myung Woo Cho gleed langs Brian Knudsen de beste 16 binnen (50-28 in 23/22), Jung Han Heo deed dat met winst tegen Sameh Sidhom (50-23 in 24/23).

 

Alle info & links

Infopagina KNBB:
www.knbb.nl/agenda/wk-driebanden-0

Alle info UMB:
www.umb-carom.org/ProductDetails.aspx?id=268&ide=2251&lng=2

Livescore UMB:
http://umb.cuesco.net/competition/info?idx=176

Livestreaming AfreecaTV:
https://billiards.afreecatv.com/

Officiele resultaten + info UMB:
www.umb-carom.org/PG344L1/Union-Mondiale-de-Billard.aspx

 

Tekst: Frits Bakker
Foto’s: Five&Six

BINH THUAN – Dick Jaspers is op het wereldpodium de meest succesvolle speler als het om WK’s gaat in recente jaren. Twee keer in vijf WK’s greep de Nederlander de titel: eerst in Caïro (Egypte) in 2018 in de finale tegen Jérémy Bury, drie jaar later in Sharm El Sheikh (weer Egypte) tegen Murat Naci Coklu. Het waren twee van in totaal vijf wereldtitels die Jaspers behaalde.

Voor zijn zesde titel zou hij zondag maar wat graag in de finale staan, maar er zijn nog drie ronden te gaan. Zaterdagmorgen, nog vroeg in zijn eigen Nederland, vijf uur later in Vietnam, won Jaspers zijn partij bij de laatste zestien van de Turk Tolgahan Kiraz met 50-39 in 19 beurten. Jaspers haalde een kunststukje uit. Toen Orak zich terugvocht in de partij naar 41-39 maakte de Nederlander onmiddellijk uit met 9: de laatste een losse band met een extension.
 



 

Het WK is halfweg voor Jaspers, die in de eerste voorronden de ranglijst aanvoerde van drie spelers met 1.705, in de ronde daarna Torbjörn Blomdahl, zijn grote concurrent, versloeg met 50-37 in 29 en nu dus Tolgahan Kiraz, de laatste Turkse speler in het toernooi, in een wedstrijd die Jaspers snel startte (13-3, 21-14), waarin Kiraz terugkwam met 7 naar 27-23 in 19 beurten. Jaspers haalde een kunststukje uit. Toen Kiraz zich terugvocht in de partij naar 41-39 maakte de Nederlander onmiddellijk uit met 9: de laatste een losse band met een extension.

De zaterdagsessie met 16 spelers over, was er één met vier Vietnamezen: drie Tran’s en één Thai, om aan te geven hoe sterk het thuisland is op dit WK. Eddy Merckx was de beste winnaar in 18 beurten voor JJ Garcia in 20. De Vietnamees Tanh Luc Tran speelde Marco Zanetti uit het toernooi met 50-31 in 19.

Dick Jaspers speelt vanmiddag in de kwartfinale tegen Hong Chiem Thai om 13.30 West Europese tijd. Eddy Merckx speelt om 11.00 uur tegen JJ Garcia, op die tijd treffen ook twee Koreanen elkaar: Myung Woo Cho en Jung Han Heo.

 

Alle info & links

Infopagina KNBB:
www.knbb.nl/agenda/wk-driebanden-0

Alle info UMB:
www.umb-carom.org/ProductDetails.aspx?id=268&ide=2251&lng=2

Livescore UMB:
http://umb.cuesco.net/competition/info?idx=176

Livestreaming AfreecaTV:
https://billiards.afreecatv.com/

Officiele resultaten + info UMB:
www.umb-carom.org/PG344L1/Union-Mondiale-de-Billard.aspx

 

Tekst: Frits Bakker
Foto: Five&Six

BINH THUAN – De wedstrijd wierp zijn schaduw vooruit, omdat Torbjörn Blomdahl en Dick Jaspers al zo veel heroïsche duels hebben uitgevochten. Op het WK in Vietnam, vrijdag, troffen ze elkaar in de eerste knock-outs met 32, niet alleen stond het prestige van twee grote kampioenen op het spel, ook een belangrijke plaats in de volgende ronde van dit Wereldkampioenschap. De start van de topaffiche was moeizaam,  moeilijk, vooral tactisch en af en toe verdedigend. De matige score was 8-7 in 10 beurten, ging naar 18-18 in 20 en zes beurten later kwam eindelijk de demarrage van Jaspers: eerst met 14 in de 26e beurt, gelijk daarna 7 voor een tussenstand van 47-31. De finish was in zicht, drie beurten later zegevierde Dick Jaspers met 50-37 in 29 beurten.

De ronde met 16 gaat zaterdag verder met vijf Vietnamezen, twee Fransen, twee Koreanen en zeven spelers uit verschillende landen met een totaal van zeven Europeanen. Marco Zanetti was de beste in moyenne met 2.941, Myung Woo Cho kwam uit deze ronde met 2.380, Thanh Luc Tran met 2.083, Eddy Merckx en Jérémy Bury met 2.000, de hoogste serie kwam op naam van Dick Jaspers en Jun Tae Kim met 14. De Koreaan werd uitgeschakeld door Mikaël Devogelaere.

Het scorebord was onverbiddelijk op deze dag, het WK was meedogenloos voor twee Amerikaanse spelers. De Italiaan Marco Zanetti (twee keer wereldkampioen) speelde op het wereldpodium in Vietnam tegen de Amerikaans Hugo Patino en zette ongenadig harde cijfers op het bord: 41-11 in 9 beurten. De Belg Eddy Merckx (twee keer wereldkampioen) speelde tegen de Amerikaan Raymon Groot en schitterde met verbijsterende cijfers: 37-3 in 17. Het waren momentopnames op de eerste knock-out dag waar de Vietnamezen (Nguyen, Quyet Chien Tran, T.L. Tran, Duc Minh Tran en Thai) heersten en de Koreaanse afvaardiging werd gehalveerd.

Jérémy Bury haalde in de meest hoogstaande sessie van de dag geweldige stunt uit. De Fransman vond zijn briljante vorm in het slot van de partij tegen Phuong Vinh Bao, de uittredende wereldkampioen. De Fransman stond 44-33 achter, zette de tegenaanval in met 9 en was meedogenloos met de laatste, winnende 7: 50-47 in 25/24 beurten.

Het Vietnamese thuispubliek duikelde in vijf minuten tijd in de vooravond van de knock-out dag heen en weer tussen hoop en wanhoop. Het verloor de wereldkampioen Bao (door de eindsprint van Bury) en zag op de andere tafel de andere Vietnamese topspeler, Quyet Chien Tran, op de rand van de afgrond balanceren. De spanning was voelbaar op de tribunes toen Berkay Karakurt op 49-47 zijn matchbal miste. De koele Vietnamees richtte zich heldhaftig op en scoorde de drie caramboles die zijn toernooi moesten redden: 50-47 in 25.

De Fransen hebben niet alleen Jérémy Bury, ook Mikaël Devogelaere over, die weer verbaasde met een sterke eindsprint: hij versloeg Jun Tae Kim met 50-42 en staat zaterdag tegenover Eddy Merckx. Duc Minh Tran was ook een opvallende winnaar, toen hij in de laatste sessie maar liefst 8 matchballen kreeg en uiteindelijk toch Martin Horn versloeg met 50-45 in 43 beurten.

Jose Juan Garcia begon de dag als sterke winnaar tegen Haeng Jik Kim (50-31 in 19), Brian Knudsen versloeg David Pennör in de Scandinavische clash (50-39 in 30/29) en Tolgahan Kiraz kwam uit een geweldige dip tegen Daniel Morales (21-1 achter) om tenslotte toch met 50-48 te winnen in 30 beurten.

De wedstrijden bij de beste 16:

Zaterdag, Vietnamese tijd:

11.00:

Merckx-Devogelaere

Garcia-Nguyen

Knudsen-Cho

Sidhom-Heo

13.30:

Bury-Quyet Chien Tran

Zanetti-Thanh Luc Tran

Jaspers-Kiraz

Duc Minh Tran-Thai

Tekst Frits Bakker.

Foto Dick Jaspers (Five&Six)

 

BINH THUAN – De absolute ster van de eerste twee dagen op het WK driebanden is in een flow voor een topaffiche. Op de vraag voor een interview, één dag voor de start in Vietnam, had Eddy Merckx net een slaapje gedaan aan het zwembad bij het hotel. Hij was totaal relaxed, had de jetlag net verwerkt en was klaar voor het grote avontuur. Vooruitkijkend naar dit WK, wist hij dat Vietnam met twee World Cup zeges één van zijn favoriete landen is om te biljarten. De kampioen van de finales (zelden verliest Merckx in partijen om het goud) heeft zijn ambities waargemaakt. De voorronden zijn in twee dagen gespeeld, Eddy Merckx is de onbetwiste koploper met 4 matchpunten, 3.200 en hoogste serie van 15. Zelden zal een speler zo’n feilloze start van een Wereldkampioenschap hebben gehad.

Twee mondiale titels staan er op zijn naam, op de ranglijst heeft Eddy Merckx niet heel veel rankingpunten (39) te verliezen. De Belg is de nummer 7 van de spelers ranglijst. Voor de winnaar van het WK zijn er 120 te verdienen, maar dat is nog ver vooruitkijken. Wie er allemaal in vorm zijn, voorlopig nog in de schaduw van Merckx, was al te zien in de voorronden in Binh Thuan, waar het eerste WK driebanden in Vietnam wordt gespeeld.

Phuong Vinh Bao, de regerend kampioen, maakte een goede indruk met 4 matchpunten en 2.000. Dick Jaspers had een bescheiden start (1.702), maar liet wel al een prachtige eindsprint zien tegen Hong Chiem Thai.

De Vietnamezen zijn voor eigen publiek op zoek naar de winning mood. Phuong Vinh Bao, Hong Chiem Thai waren scherp vanaf de start, Duc Minh Tran (4 matchpunten, 2.222, series van 12 en 10) was de beste van zijn landgenoten in de poule met de Duitsers Horn en Lindemann.

Peter Ceulemans kreeg onverwacht nog een angstige laatste ronde, omdat Ramon Rodriguez zichzelf overtrof in de partij tegen Tayfun Tasdemir. De Turkse kopman was lang niet zo goed als tegen Ceulemans. De Peruviaan liep zelfs naar een voorsprong van 32-18 in 17 beurten en dreigde Peter Ceulemans uit het toernooi te stoten. Ramon, de veelzijdige artiest, won uiteindelijk met 40-37 in 23, waardoor hij – en niet Ceulemans – met Tasdemir op moyenne naar de beste 32 gaan. De andere bekende spelers die naar huis mochten zijn Nikos Polychronopoulos, Chang Hoon Seo en Jeffrey Jorissen.

Jung Han Heo (1.860), Jun Tae Kim (1.744), Myung Woo Cho (1.777) en Haeng Jik Kim (1.600) zijn de Koreanen waar de hoogste verwachtingen naar uitgaan.

Torbjörn Blomdahl moest na verlies tegen Brian Knudsen (40-25 in 18) zijn toernooi goedmaken tegen Abdin (40-32 in 33). Jérémy Bury (na verlies tegen Legazpi met 40-19 in 21) moest voorbij D’Agata voor de plaatsing. De Fransman leidde met 18-18, maar liet de Italiaan terugkomen (21-21).

Berkay Karakurt en Nikos Polychronopoulos, allebei na verlies tegen Nguyen, vochten het met elkaar uit voor de tweede positie: de Turk had een veel betere start en consolideerde zijn voorsprong naar het einde toe. Een andere Turkse speler, Tolgahan Kiraz, bleef twee 1.568 en 4 matchpunten twee Vietnamezen voor in een poule met twee series van 13: TL Tran en TT Le werden twee en drie.

Poule A:

Phuong Vinh Bao 4-2.000-10

Takao Miyashita 2-1.303-6

Naser Awwad 0-0.730-4

Poule B:

Dick Jaspers 4-1.702-7

Hong Chiem Thai 2-2.081-12

Turgay Orak 0-1.380-6

Poule C:

Quyet Chien Tran 3-1.702-10

Daniel Morales 2-1.372-11

Kostas Kokkoris 1-1.462-6

Poule D:

Jun Tae Kim 2-1.744-10

David Pennör 2-1.531-9

Ryuuji Umeda 2-1.340-8

Poule E:

Myung Woo Cho 4-1.777-9

Javier Vera 2-1.250-5

Radek Novak 0-0.933-5

Poule F:

Duc Minh Tran 4-2.222-12

Martin Horn 2-1.212-5

Ronny Lindemann 0-0.860-6

Poule G:

Eddy Merckx 4-3.200-15

Jose Juan Garcia 2-1.351-6

Gerhard Kostistansky 0-1.044-8

Poule H:

Sameh Sidhom 3-1.818-8

Mikaël Devogelaere 3-1.739-7

Jeffrey Jorissen 0-1.187-7

Poule I:

Marco Zanetti 4-1.777-9

Raymon Groot 2-1.203-5

Chang Hoon Seo 0-1.017-1 

Poule J:

Brian Knudsen 4-1.481-7

Torbjörn Blomdahl 2-1.274-6

Mohamed Abdin 0-0.797-6 

Poule K:

Jung Han Heo 4-1.860-11

Rui Manuel Costa 2-1.237-9

William Villanueva 0-1.083-6

Poule L:

Haeng Jik Kim 4-1.600-8

Hugo Patino 2-1.250-6

Miguel Labrador 0-1.018-4

Poule M

Tayfun Tasdemir 2-1.750-8

Ramon Rodriguez 2-1.642-7

Peter Ceulemans 2-1.525-13

Poule N:

Tolgahan Kiraz 4-1.568-13

Thanh Luc Tran 2-1.384-13

Thanh Tran Le 0-1.540-5

Poule O:

Ruben Legazpi 4-1.481-15

Jérémy Bury 2-1.229-9

Alessio D’Agata 0-0.983-6 

Poule P:

Van Tai Nguyen 4-1.600-9

Berkay Karakurt 2-1.947-7

Nikos Polychronopoulos 0-1.250-6

De wedstrijden in de beste 32:

12.00:

Merckx-Groot

JT Kim-Devogelaere

HJ Kim-Garcia

Nguyen-Myiashita

14.30:

Knudsen-Pennör

Cho-Vera

Sidhom-Rodriguez

Heo-Costa

17.00:

Bao-Bury

QC Tran-Karakurt

Zanetti-Patino

Legazpi-TL Tran

19.30:

Jaspers-Blomdahl

Kiraz-Morales

Tasdemir-Thai

DM Tran-Horn.

Tekst Frits Bakker

Foto Dick Jaspers