WONJU – De drie Colombianen, die voor het eerst in de World 3-cushion Grand Prix in Wonju spelen, hebben alle drie nog kansen om de eindfase te bereiken. Jose Juan Garcia, Huberney Cataño en Pedro Gonzalez, nog één partij verwijderd van het slot van de eerste poulefase, staan alle drie op het randje van plaatsing of naar huis gaan. De mooiste prestatie kwam vrijdag van Garcia, die de tot dan nog ongeslagen Jung Han Heo met 2-1 versloeg en de laatste set schitterde met 22-7 in 6. De Grand Prix in Wonju gaat morgen in de zes poules van acht spelers naar het eind met vijf geplaatste spelers uit elke groep. De meeste spelers uit de wereldtop, zoals Dick Jaspers, Dani Sánchez, Tayfun Tasdemir, Jung Han Heo, Haeng Jik Kim, Torbjörn Blomdahl, Quyet Chien Tran, Marco Zanetti en Eddy Merckx zijn al zeker van de kwalificatie. En ook de andere Amerikaan, Pedro Piedrabuena, behoort al tot de spelers voor de eindfase. Voor Garcia, Gonzalez en Cataño hangt dat af van de laatste partijen in de groep. JJ Garcia speelt zaterdag nog tegen Wan Young Choi, Huberney Cataño tegen de Japanner Miyashita en Pedro Gonzalez, de Pan Amerikaanse kampioen, speelt in zijn laatste partij tegen Su Yeong Park.

 

 

Dick Jaspers gaat onvermoeibaar en ongenaakbaar door met winnen in deze poulefase. Sam van Etten versloeg de Japanse Fukao met 2-0 en staat op de rand van doorgaan of uitgeschakeld worden. Therese Klompenhouwer verloor van een 19-jarige Koreaan, die nog vrijwel onbekend is in het circuit. Daardoor heeft de wereldkampioene een overwinning nodig in haar laatste partij tegen Duc Anh Chien Nguyen.

De drie Colombianen genieten van de Grand Prix, waarvoor ze voor het eerst zijn uitgenodigd. Pedro Gonzalez: ,,Het format is prachtig, het blijft spannend tot de laatste partijen.”

Pedro Gonzalez is in de groep die wordt geleid door Marco Zanetti en Eddy Merckx de nummer vijf, maar moet het op de laatste dag nog uitvechten met Jun Hyuk Son, Therese Klompenhouwer en Nikolaus Kogelbauer. Gonzalez verloor in zijn wedstrijd van vrijdag van Eddy Merckx met 2-0 (2.071/1.384), waardoor hij nu zelf 6 matchpunten heeft uit zes partijen en 1.304 moyenne.

Jose Juan Garcia versloeg Jung Han Heo, maar moest in zijn vorige partij buigen voor Tayfun Tasdemir, de wereldkampioen, met 2-1 (2.800/1.555). De voormalig junioren wereldkampioen staat zesde in zijn poule met 7 matchpunten en 1.533 (serie 14). Hij moet in elk geval óf de Turk Hashas, of de Nederlander Van Etten of de Turk Coklu passeren om de vijfde positie te bereiken.

Huberney Cataño speelde in zijn laatste partij onverwacht gelijk tegen de Turkse Mujde Karakasli, die haar eerste matchpunt behaalde. Cataño kon zijn niveau niet halen met 0.833 en moet winnen in zijn laatste partij, omdat hij anders wordt gepasseerd door Miyashita. Cataño heeft 7 matchpunten en 1.247 gemiddeld.

De opvallendste uitslagen van vrijdag op de voorlaatste kwalificatiedag:

Poule A:
Dick Jaspers-Myung Woo Cho 2-1 (1.809/1.263)
Bang Joo Hwang-Kwang Hyun Kim 2-0 (2.230/0.928)
Pedro Piedrabuena-Ga Yeon Jang 2-0 (2.461/0.923)
TTT Nguyen-Jun Tae Kim 2-0 (2.000/1.384)

Poule B:
Nikos Polychronopoulos-Chang Hoon Seo 2-0 (2.750/1.636)
Dani Sánchez-Sung Won Choi 2-1 (1.55/1.636)

Poule C:
JJ Garcia-Jung Han Heo 2-1 (1.952/1.700)
Tayfun Tasdemir-Murat Naci Coklu 2-1 (1.583/2.260)
Sam van Etten-Noriko Fukao 2-0 (1.529/0.529)

Poule D:
HaengJik Kim-Myeong Jong Cha 2-0 (3.400/1.214)
Choong Bok Lee-Torbjörn Blomdahl 2-1 (1.478/1.739)

Poule E:
Dion Nelin-Quyet Chien Tran 1-1 (2.050/1.900)
Sameh Sidhom-Ruben Legazpi 2-1 (2.095/1.200)

Poule F:
Eddy Merckx-Pedro Gonzalez 2-0 (2.071/1.384)
Marco Zanetti-Duc Anh Chien Nguyen 2-1 (1.631/1.100)
Jun Hyuk Son-Therese Klompenhouwer 2-0 (1.666/0.611)

De standen met nog één dag te gaan:

Poule A:
1 Dick Jaspers 6-18-2.097-13
2 Pedro Piedrabuena 6-13-15
3 Bong Joo Hwang 6-10-1.525-7
4 Jun Tae Kim 6-1.714-11
5 TTT Nguyen 6-8-1.605-11
6 Myung Woo Choi 5-1.601-14
7 Kwang Hyun Kim 6-4-0.954-6
8 Ga Yeon Jang 6-1-0.864

Poule B:
1 Dani Sánchez 5-10-2.819-12
2 Nikos Polychronopoulos 5-10-1.709-9
3 Sung Won Choi 5-9-1.743-12
4 Chang Hoon Seo 5-7-1.237-6
5 Jose Miguel Soarez 6-7-1.016-7
6 Jung Hee Lee 5-6-1.27-8
7 Nhi Hoangyen Nguyen 5-3-0.620-4

Poule C:
1 Jung Han Heo 6-15-2.040-11
2 Tayfun Tasdemir 6-15-1.960-14
3 Sam van Etten 6-9-1.130-10
4 Murat Naci Coklu 6-9-1.344-9
5 Wan Young Choi 6-9-1.350-7
6 Burak Hashas 6-7-1.514-11
7 Jose Juan Garcia 6-7-1.533-14
8 Noriko Fukao 6-0-0.540-4

Poule D:
1 HaengJik Kim 6-15-1.813-14
2 Torbjörn Blomdahl 6-12-1.871-12
3 Myeong Jong Cha 6-12-1.191-8
4 Takao Miyashita 6-9-1.308-11
5 Choong Bok Lee 6-9-1.466-11
6 Huberney Cataño 6-7-1.247-7
7 Dong Ryong Kim 6-6-1.192-8
8 Guzin Mujde Karakasli 6-1-0.700-7

Poule E:
1 Quyet Chien Tran 6-1-2.18-19
2 Sameh Sidhom 6-15-1.837-15
3 Hyung Kon Kim 6-13-1.272-9
4 Dion Nelin 6-10-1.876-10
5 Ruben Legazpi 6-6-1.886-9
6 Alessio D’Agata 6-4-1.330-7
7 Mahmoud Ayman 6-4-1.040-7
8 Jieun Han 6-1-0.901-5

Poule F:
1 Marco Zanetti 6-18-1.899-14
2 Su Yeong Park 6-12-1.433-8
3 Eddy Merckx 6-12-1.521-9
4 Duc Anh Chien Nguyen 6-9-1.598-12
5 Pedro Gonzalez 6-6-1.304-7
6 Jun Hyuk Son 6-6-1.118-12
7 Therese Klompenhouwer 6-6-1.060-7
8 Nikolaus Kogelbauer 6-3-0.886-6.

Tekst: Frits Bakker.
Foto Dick Jaspers

 

WONJU – De Vietnamees Quyet Chien Tran was in de eerste vijf sessies van de voorronde met zes poules in de World 3-cushion Grand Prix de opvallendste speler. Met vijf partijen gespeeld zijn Tran, Dick Jaspers, Jung Han Heo en Marco Zanetti de spelers met de maximale matchpunten. Tran is de beste in moyenne met 2.234. Hij schitterde bovendien met een serie van 19 in zijn partij tegen de Koreaanse Jieun Han, die Tran maakte in zijn allerlaatste beurt (16-5 en 35-6 voor Tran, 3.923 gemiddeld). Quyet Chien Tran is ook de speler met de meeste punten gemaakt over 2 sets van 20 minuten. De Vietnamees haalde in de partij tegen Jieun Han 51 punten in 13 beurten (3.923).

Ruben Legazpi was tot nu toe de beste in partijmoyenne met 45 punten in 10 beurten (4.500). De andere speler die de 50 grens haalde was Duc Anh Chien Nguyen met 50 in 16 beurten. Opvallende scores kwamen verder van Marco Zanetti (45 in 23), Jun Tae Kim, Jung Hee Lee en Dion Nelin, Murat Naci Coklu en Choong Bok Lee (allen 44 punten).

De World Grand Prix in het sjieke Koreaanse hotel ontwikkelt zich zo langzamerhand naar de eindfase. Over twee dagen zijn vijf spelers uit elke poule geplaatst voor de volgende fase: met 6 groepen van vijf spelers, die weer allemaal tegen elkaar spelen. De beste nummers 1 en 2 uit elke groep plaatsen zich met de 4 beste nummers 3 voor de laatste fase met 16 spelers in een dubbele knock-out. Die laatste wedstrijden worden dinsdag 31 januari en woensdag 1 februari gespeeld.

De zes dames in het gezelschap van 48 spelers sloten donderdagavond de dag af met twee keer winst, voor Therese Klompenhouwer en Nhi Hoangyen Nguyen, een remise van Ga Yeon Jang en verliespartijen voor Han, Karakasli en Fukao.

 

 

Het overzicht met nog twee dagen voorronden te gaan:

Poule A:

De onbetwiste koploper is Dick Jaspers met zijn 15 matchpunten uit 5 en 2.170 gemiddeld. Voor de vier andere posities wordt het nog een mooi gevecht, hoewel Pedro Piedrabuena na zijn zege op Myung Woo Cho (2-0, 2.066, serie 15) ook vrijwel zeker naar de volgende ronde gaat. Jaspers versloeg TTT Nguyen met 2-0 (2.818) in zijn vijfde partij. De Nederlander leidt voor Piedrabuena (10 punten), Jun Tae Kim (9), Bong Joo Hwang (7)en TTT Nguyen (5). Voor Myung Woo Cho, ondanks zijn serie van 14, is nog werk op te knappen, omdat hij voorlopig nog op de gedeelde vijfde plaats staat. Jaspers speelt in zijn twee laatste partijen nog tegen Jun Tae Kim en Myung Woo Cha en is een soort scherprechter voor de afloop. De cruciale partij tussen Jaspers en Cho, twee hoofdrolspelers uit de laatste World Cup, opent morgen de voorlaatste dag.

Poule B:

Sung Won Choi is de leider en is Dani Sánchez gepasseerd door zijn winst op Jose Miguel Soares. Sánchez en Seo speelden een remise in hun laatste partij, waardoor drie spelers in de achtervolging op Choi (9 punten) zijn: Dani Sánchez, Nikos Polychronopoulos en Chang Hoon Seo hebben 7 punten uit 4 wedstrijden. Jung Hee Lee, die onverwacht verloor van de Vietnamese dame Nguyen (11-10 in de derde set), staat met 6 punten nog net op de vijfde plek. In de groep is Jin Youl Kim uitgevallen door het overlijden van zijn moeder. Morgen, vrijdag, opent de dag met de partij tussen Dani Sánchez en Sung Won Choi met de koppositie als inzet. De volgende partij gaat tussen Nikos Polychronopoulos en Chang Hoon Seo, ook beslissend voor de bovenste plaatsen.

Poule C:

Jung Han Heo heeft na zijn vijfde winstpartij de koppositie met 15 punten stevig in handen, achtervolgd door een drietal Turken van wie Tayfun Tasdemir de beste is met 12 punten uit 5 voor Murat Naci Coklu (9) en Burak Hashas (7). Heo is de beste in moyenne met 2.126 voor Tasdemir met 2.078. De jonge Nederlander Sam van Etten verloor zijn vijfde partij van Coklu en zakt naar de vijfde plaats met 6 matchpunten, nog net voor Jose Juan Garcia met 4. Van Etten staat gelijk met Wan Yung Choi en een punt voor op Garcia, die hij allebei moet voorblijven in zijn laatste partijen tegen Fukao en Hashas. De openingspartij op vrijdag is de Turkse clash tussen Tayfun Tasdemir en Murat Naci Coklu. Jung Han Heo en Jose Juan Garcia is de volgende wedstrijd, waarin Garcia speelt voor zijn laatste kansen.

Poule D:

De koppositie wordt gedeeld door Torbjörn Blomdahl, Haeng Jik Kim en Myeong Jong Cha, alle drie met 12 punten en buiten het bereik van de achtervolgers. Torbjörn Blomdahl won van Myeong Jong Cha met 2-0 (2.266). Haeng Jik Kim was de betere in de belangrijke partij tegen Miyashita met 2-1 (2.050). Vier spelers gaan de strijd aan om de twee andere posities: Miyashita, Cataño, DR Kim en Choong Bok Lee. Alleen Karakasli is uitgeschakeld in deze groep. Torbjörn Blomdahl moet tot zijn laatste partij wachten voordat hij Haeng Jik Kim treft in een rechtstreeks duel. Choong Bok Lee start vrijdag tegen Blomdahl in een poging om naar de top vijf op te rukken.

Poule E:

De positie van Quyet Chien Tran is onaantastbaar met 15 matchpunten uit 5. Sameh Sidhom, die Dion Nelin versloeg met 2-0 (2.214) volgt samen met Hyung Kon Kim op drie punten, Dion Nelin doet nog volop mee voor de bovenste posities. Ruben Legazpi probeert na de winst op Ayman zijn vijfde positie over de finish te brengen. Alessio D’Agata werd in zijn laatste partij verslagen door Tran en heeft een sterk eindschot nodig om te verrassen. Ruben Legazpi heeft vrijdagmorgen een missie in zijn partij tegen Sameh Sidhom. De Spanjaard wil zich definitief in de top vijf spelen en krijgt later de Koreaanse dame Jieun Han nog als uitsmijter. Alessio D’Agata en Mahmoud Ayman, de twee jonge beloftes in deze groep, spelen de laatste partij tegen elkaar. Quyet Chien Tran en Sameh Sidhom spelen op die laatste dag vermoedelijk nog voor de groepswinst.

Poule F:

Voor Marco Zanetti is er geen vuiltje aan de lucht met zijn 15 matchpunten uit 5 partijen. De Italiaan was ook door Pedro Gonzalez niet te stoppen en schitterde met 2-0 (3.000 gemiddeld, series van 14 en 12). Su Yeong Park, ondanks verlies in de laatste part, gaat vrijwel zeker mee naar de volgende fase, net als Duc Anh Chien Nguyen. Eddy Merckx versloeg Therese Klompenhouwer met 2-1 in een zeer tactische wedstrijd. De Belg klom daardoor naar een gedeelde vierde plaats (samen met Nguyen en Park op 9 punten). Ze worden gevolgd door Pedro Gonzalez en Therese Klompenhouwer. De Nederlandse wereldkampioene knokte zich prachtig terug in haar laatste partij van deze dag. Daarin versloeg ze Su Yeong Park met 2-1 (1.434 voor Therese, 1.291 voor Park). ,,Ik geloof in mijn kansen”, rekende Klompenhouwer, die zondag nog niet naar huis wil. ,,Ik hoop in het toernooi te blijven, dat zou een mooi succes zijn.”

Tekst: Frits Bakker
Foto Therese Klompenhouweer (Five&Six)

 

NIEUWEGEIN – De Nederlandse biljarters reizen massaal af naar het Europees kampioenschap alle disciplines in Antalya van 8 tot en met 16 april. De KNBB sloot vorige nacht om 24.00 uur de inschrijvingen voor het toernooi. De toewijzingen van de plaatsen in de verschillende disciplines zullen snel volgen. Dick Jaspers, Jean Paul de Bruijn spelen voor Nederland als eerste team, Jeffrey Jorissen en Jerry Hermans als Nederland 2 in het toernooi voor landenteams.

De individuele spelers in het driebanden zijn Dick Jaspers, Jean Paul de Bruijn, Jeffrey Jorissen en Jerry Hermans, die zijn geplaatst volgens de ranking. Bij de dames zijn Therese Klompenhouwer (de titelhoudster), Monique van Exter, Mirjam Pruim en Daisy Werdekker de aangewezen speelsters voor dit EK. Voor het nationale damesteam spelen Klompenhouwer en Van Exter.

Voor driebanden op de kleine tafel hebben Tom Jacobs en Jordy de Kruijf zich aangemeld. De Biljartacademie en Ladies first zijn ingeschreven voor het driebanden voor clubteams op de kleine tafel. Tom Slikker is de Nederlandse speler voor de discipline onder 25.

De klassieke disciplines krijgen ook een sterke Nederlandse afvaardiging. Voor het bandstoten reizen Michel van Silfhout, Raymund Swertz, Jean Paul de Bruijn en Micha van Bochem voor Oranje naar Turkije. De kaderspelen krijgen Michel van Silfhout, Raymund Swertz en Micha van Bochem aan de tafels in het 47/2 en 71/2.

Nederland krijgt ook een sterk veld aan de start in het artistiek biljart. Erik Vijverberg is de titelverdediger, daarnaast spelen Jop de Jong, Rene Dericks, Benny Smits en Patrick de Haan. Het artistiek toernooi voor landenteams telt 2 Nederlandse team: Jop de Jong en Rene Dericks voor Team 1, Erik Vijverberg en Benny Smits voor Team 2.

Het kegelbiljart wordt vertegenwoordigd door Ernst-Jan Driessen, Ernst Driessen, Jeroen Driessen en Marius Kroonen. Die spelers vormen ook de landenteams.

Chantal Arntz speelt het 5-pins op het EK bij de dames.

Tekst Frits Bakker

Foto: Therese Klompenhouwer (Ton Smilde)

 

 

 

 

 

 

 

WONJU – De gemiste kans was pijnlijk, het werkte nog lang op het gemoed van Sam van Etten. De jonge Nederlandse biljarter heeft nu een stuntje nodig om nog verder te gaan in de World 3-cushion Grand Prix in het Koreaanse Wonju, waar 48 spelers met vrijwel alle wereldtoppers een groot toernooi spelen. Sam van Etten speelt in één van de zes poules van acht en moet bij de eerste vijf eindigen om door te gaan. ,,Het wordt lastig, ik heb een stuntje nodig, maar hopelijk sta ik in de komende dagen lekkerder aan tafel’’, sprak hij gisteravond in de late uurtjes in Korea.

Die gemiste kans deed zich voor in zijn partij tegen de Koreaan Wan Young Choi, een speler met een zeer merkwaardige stijl. ,,Ik verloor de eerste set kansloos, omdat ik absoluut niet goed speelde. In de tweede ging het wel veel beter, die won ik met 13-9. En in de beslissende, derde set, kreeg ik een prima kans om te winnen. We stonden 7-7 in de laatste minuten. Ik maak 8-7 met nog dertig seconden op de klok (de sets gaan naar 20 minuten) en krijg een driehoek. Hij leek simpel, maar ik vond dat hij heel gevoelig lag. Ik kon hem rechtsom of linksom spelen en maakte waarschijnlijk de verkeerde keuze. Dus ik miste. En had de pech dat ik een heel goede bal achter liet voor mijn tegenstander, die dus uiteindelijk won. Ik ben er wel even niet goed van geweest.’’

Was het de spanning, Sam, die je parten speelde op zo’n cruciaal moment in de wedstrijd?
Sam: ,,Het was meer een kwestie van niet echt goed spelen. De eerste set was ook al een drama, de tweede wat beter en in die derde had ik die kans moeten benutten. Maar goed, het is allemaal niet zo gemakkelijk met dit systeem. Je hebt te maken met het format, met je tegenstander, met de tafels, met de tijd, met de posities. En als je gevoel dan ook nog niet optimaal is, zoals in die laatste partij, dan is het heel lastig.’’

Je wint van Garcia, een van de beste Colombiaanse spelers, verliest van Jung Han Heo, een wereldtopper. Hoe kijk je terug op die start van de groep?
Sam: ,,Tegen Garcia had ik een beetje geluk, omdat hij ook niet heel goed speelde. Hij begon zijn set nog wel met acht, maar ik eindigde met tien. Dat was dan wel weer lekker. Mijn partij van vandaag, dinsdag, tegen Heo verloor ik gewoon kansloos. Hij was met twee-en-half gemiddeld veel sterker. En ik had totaal geen gevoel. Tsja, en dan nu die derde partij, ontzettend jammer.’’

Je krijgt Tasdemir nog, de wereldkampioen, Coklu, Hashas, drie Turken met een reputatie. En het meisje Fukao. Wordt het heel moeilijk om je te plaatsen?
Sam: ,,Het moet heel veel beter gaan, wil ik nog een kans hebben. Ik moet gaan stunten, dat besef ik heel goed. Die twee Turken zijn al heel goed, die jonge Turk, Hashas, met zijn zestien jaar, is een sensatie. Prachtige speler. Ik klamp me maar vast aan het feit dat ik nog niet echt goed heb gespeeld. Dat is jammer in zo’n omgeving, want we worden ontzettend in de watten gelegd, het is fantastisch om hier te spelen. Maar ik blijf ervoor knokken hoor.’’

Bedankt Sam

Tekst Frits Bakker
Foto Sam van Etten (Five&Six)

 

WONJU – Met drie overwinningen op zak is Dick Jaspers een eind op weg naar plaatsing in de eerste voorronden van de World 3-cushion Grand Prix in Wonju. Sam van Etten, die dinsdagavond in de laatste ronde speelde tegen de Koreaan Wan Young Choi, heeft in de komende dagen nog wat werk op te knappen. De opdracht voor allebei is om bij de eerste vijf te eindigen in de poule met 8. Dat geldt ook voor Therese Klompenhouwer in één van de andere poules.

Dick Jaspers staat met 3 winstpartijen bovenaan in Poule A met zes matchpunten en 2.207. Zijn laatste wedstrijd won hij van de Koreaan Bong Joo Hwang met 2-0 in sets en 3.000 gemiddeld. De volgende tegenstander van Dick is Pedro Piedrabuena.

Sam van Etten, die tot nu toe alleen won van Jose Juan Garcia, de Colombiaan, liet een riante kans liggen om zijn tweede te winnen tegen de Koreaan Wan Young Choi: bij een stand van 1-1 in sets, miste de Nederlander in de beslissende set bij een voorsprong van 8-7 en nog dertig seconden op de klok een zeer maakbare driehoek om de partij te winnen. De Koreaan profiteerde en won met 11-8 (gemiddeldes 1.400/1.130).

Dick Jaspers maakte zich op die late Koreaanse avond al op voor de volgende dag. Wij spraken hem na de tweede speeldag.

Hoe gaat het tot nu toe, Dick, mooi gemiddelde, drie keer winst, dus een riante kans op kwalificatie?

Dick: ,,Ik maak me nog geen illusie hoor, want ik krijg nog 4 sterke tegenstanders. En het is een bikkelhard systeem, waarin je zeker geen pech moet hebben. De subtoppers kunnen de toppers kloppen. Kijk maar naar Blomdahl, die van Myashita verliest in 3 sets. En ik verlies een set van het jonge meisje Jang uit Korea. Er staat veel spanning op. Je moet constant de tijd en de score in de gaten houden. Het is absoluut niet te vergelijken met een partij naar 40 of 50 punten.’’

De vroege uitschakeling in het team toernooi, waarvoor werd geloot voor je medespelrs, vond je achteraf niet zo erg?

Dick: ,,Ik tilde er niet zo zwaar aan, want het is een loterij. Je moet het niet groter maken dan het is. Ik vond het terecht dat ze er maar een klein prijzengeld aan besteed hadden, omdat de samenstelling van je team bepalend was. Ik heb zeker hard mijn best gedaan, zoals iedereen, maar je had zelf weinig invloed op het eindresultaat.’’

Verder gaat het goed met je daar? Hoe kom jij je dagen door?

Dick: ,,Dat lukt wel hoor. Wedstrijden kijken, rusten, elke dag een wandeling maken om frisse lucht te krijgen, lezen, het nieuws volgen enzovoort. En van het eten pik ik de dingetjes mee die ik lust, haha. Verder wat kletsen met iedereen, zoals met het Japanse meisje Noriko hier, een heel grappig meisje dat een beetje Engels spreekt (zie de foto).’’

Heb je nog nieuw bloed gezien, jonge spelers met toekomst?

Dick: ,,Jazeker, de Turk Hashas bijvoorbeeld, hij is enorm goed en nog maar zestien jaar. Verder Ayman uit Egypte, en onze Sam, die doet het prachtig hier. Kijk, van zo’n toernooi leer je heel veel. Zeven keer spelen, veel kijken, veel praten. Daar word je sterk van, niet van 1 competitiepartijtje in 2 of 3 weken.’’

Over biljartnieuws gesproken: heb je meegekregen dat John Tijssens vorig weekend een partij uitspeelde met 24 en 40 punten in 8 beurten?

Dick: ,,Zo zie je maar dat het allemaal kan, iedereen kan enorm uit zijn slof schieten zoals John deed, chapeau hoor.’’

Veel succes verder, Dick.

Tekst: Frits Bakker

Foto Dick Jaspers met Japanse deelneemster Fukao

 

WONJU – In de poule van acht, die een zogenaamde ’Round Robin’ spelen (ieder tegen elkaar), heeft Therese Klompenhouwer haar eerste partij gewonnen. De wereldkampioene versloeg de jonge Oostenrijker Nikolaus Kogelbauer met 2-1 in sets. Daarmee sloot de Nederlandse aan bij de middenmoot in de groep waarin Marco Zanettie leidt met 2 overwinningen voor Nugyen en Gonzalez. Eddy Merckx staat in deze groep achter Therese na twee nederlagen in zijn eerste partijen van de Belgische sterspeler, die zich ongetwijfeld nog zal herstellen. Therese vertelde over haar partij tegen Kogelbauer, die zoals alle partijen over drie sets van 20 minuten ging: ,,Ik won de toss, startte slecht en maakte veel foutjes, dus geen kans (13-6 in 8). Tweede set start hij niet goed en ik kan controleren met goede punten, dus win ruim (14-5 in 9). Ik kom in de derde met 6-5 voor, hij maakt een goed punt en komt 6-6 met nog 1 minuut op de klok. Ik kom nog aan de tafel met nog 15 seconden. Ik maak het punt voor 7-6, dus heb gewonnen, maar ik maak er nog 6 achteraan, dus een serie van 7, die op mijn Facebook staat (13-6 in 11).

Het is ook vaak een kwestie van tactiek en spelen met de klok, toch?

Therese: ,,Ja, en heel veel verdedigen, want twee keer een goede bal weggeven en je krijgt er zo 10 om je oren. Dan kun je de set bijna niet meer omdraaien. Het belangrijkste blijft natuurlijk zelf scoren, maar soms moet je vertragen op het eind van een tijd, of op tijd een time-out nemen. Ik zie wel dat sommige spelers meer stress krijgen vanwege de tijd.’’
Hoe gaat het met de aanpassing, inmiddels al in het tijdritme?

Therese: ,,Het gaat goed, maar ik ben nog niet helemaal fit. Het wisselt heel erg, soms slaap ik 7 uur en ben ik zo duf als een konijn en soms slaap ik 4 uur en ben ik superfit. Maar goed, ik voel me fit genoeg om goed te kunnen spelen.’’
Hoe breng je verder de dagen door, want het is op zo’n lange dag maar één keer biljarten, of hooguit twee keer. Sam (van Etten) speelt vandaag bijvoorbeeld twee keer, Dick (Jaspers) ook nog een en jij bent nu klaar voor vandaag.’’
Therese: ,,Het is een gezellig sfeertje hoor, tussen de partijen door. En we kijken veel naar elkaar. Je ziet wel dat sommige spelers met elkaar optrekken, de Koreanen, de Zuid Amerikanen. Ik ben zelf veel met Sam (van Etten), Blomdahl, Polychronopoulos en Kogelbauer.’’

Heb je al een idee over je kansen om bij de beste vijf van de poule te komen en door te gaan naar de halve finales?
Therese: ,,Ik heb werkelijk geen idee, omdat het allemaal zo kort bij elkaar staat. Ik speel nog tegen Merckx en Nguyen, twee grote spelers, maar ook tegen Gonzalez, Son en Park. Ik heb kansen, maar zij kunnen ook goed spelen. En naar 20 minuutjes is echt heel spannend. Ik ga er in elk geval alles aan doen.’’

Tekst: Frits Bakker
Foto Therese (Five&Six)

 

 

OOSTERHOUT – De 36-jarige Brabander Nick Zuijkerbuijk uit Veldhoven stak zondag na het winnen van de titel in de op één na hoogste Nederlandse klasse, de Excellentklasse, zijn ambities niet weg. ,,Ik zou graag voor een team in de eredivisie willen spelen”, sprak hij hoopvol, nadat hij het kampioenschap in De Eekhoorn in Oosterhout met glans had gewonnen. Zuijkerbuijk versloeg in de finale Paul Bruijstens, ook een van de grote kanshebbers, met 40-25 in 22 beurten. De Brabantse kampioen, die in de halve finale won van Wilco van Wijk (40-27 in 27) en in de kwartfinale van Bert van Manen (40-34 in 27) kon terugzien op een titeltoernooi waarin hij uitblonk met hoge series en moyennes. Zo won hij de finale tegen Paul Bruijstens met een slotserie van 10, waarna zijn tegenstander 15 keer moest scoren in de nabeurt:het werd 40-25. ,,Ik speelde heel sterk”, keek Zuijkerbuijk terug op die finale. ,,Paul kwam nog wel goed terug, maar toen het spannend werd, kon ik gelukkig uitmaken met die 10. Het was met 22 beurten de beste partij van het toernooi.”

 


De twee kampioenen van Nederland: Albert Kooistra (NK Hoodfklasse) en Nick Zuijkerbuijk (NK Excellentklasse)

 

Dat kunstje had Nick Zuijkerbuijk ook al in zijn kwartfinale tegen Bert van Manen laten zien. ,,Het stond op een gegeven moment 28-26 voor Bert. Ik zat in een lekkere flow en maakte 12, de hoogste van het toernooi. Twee beurten later ging ik uit met 40-34 in 27.”

,,Het is eigenlijk, na een zwakke start, alleen maar beter gegaan”, verzekerde Nick Zuijkerbuijk later. ,,Ik verloor mijn eerste partij tegen Bert van Manen in de poule met 40-37 in 51. Mijn slechtste van het toernooi. Ik maakte nog een grapje: Ach, zei ik, Dick Jaspers verloor ook zijn eerste wedstrijd op de Masters en won daarna alles.”

Nick Zuijkerbuijk liep hetzelfde traject door in de Excellentklasse, met winst in de voorronden tegen John van der Stappen (uit met 10, 3 en 9) en Robert Koster en daarna in de knock-outs tegen Bert van Manen, Wilco van Wijk en tenslotte in de finale tegen Paul Bruijstens.

,,Ik heb alles zowat boven de 1.400 gemiddeld gespeeld”, legde Zuijkerbuijk uit. ,,Daardoor heb ik wel het gevoel gekregen dat er meer inzit. In de Nederlandse en Belgische competitie speel ik ook meestal rond de 1.500 en 1.600 met uitschieters naar boven. Ik heb sinds december weer een biljart thuis, zodat ik meer kan trainen. Het zou prachtig zijn dat er een team in de eredivisie voor me komt.” Voor het team van Cues&Darts is Zuijkerbuijk dit jaar reserve. Hij viel twee keer in, onder meer met een overwinning met 2.350 gemiddeld.

Op het NK in De Eekhoorn wonnen Wilco van Wijk, Nick Zuijkerbuijk, Sander Jonen en Paul Bruijstens in de kwartfinales van Roland Uijtdewillegen, Bert van Manen, Henk Overmars en Michael Vink.

 

Nick Zuijkerrbuijk met de schaal (tweede van links) op het podium met Paul Bruijstens, Wilco van Wijk en Sander Jonen

 

Nick Zuijkerbuijk, de kampioen

 

Paul Bruijstens, de finalist en nummer 2 van de Excellentklasse

 

Finale:
Nick Zuijkerbuijk-Paul Bruijstens 40-25 in 22

Halve finales:
Nick Zuijkerbuijk-Wilco van Wijk 40-27 in 27
Paul Bruijstens-Sander Jonen 40-34 in 31.

 

Alle informatie, uitslagen etc. over het NK Driebanden Hoofdklasse vindt u hier.

 


 

Tekst: Frits Bakker
Foto’s: Paul Brekelmams

 

 

OOSTERHOUT – Het was zijn tweede Nederlandse titel in ruim tien jaar, de mooiste tot nu toe voor de nu 54-jarige Drent Albert Kooistra. De eerste haalde de hij in 2012 in een finale voor de hoofdklasse klein biljart. Dit weekend werd Kooistra uit Surhuisterveen kampioen in de hoofdklasse op de matchtafel in Oosterhout in een finale tegen Peter Heerkens. ,,Ik heb een geweldig weekend gehad, in een mooie sfeer en op prachtig materiaal”, keek Kooistra een dag later terug op zijn kampioenschap dat hij in De Eekhoorn behaalde.

Hij sloot het toernooi af met een walk-over in de finale (35-20 in 38 tegen Peter Heerkens), nadat hij in een echte thriller had gewonnen van Menno de Vries, de titelhouder, in de halve finale. Albert vertelt: ,,Ik heb die partij gewonnen van een heel sterke Menno de Vries, die titelkandidaat was en heel sterk stond te spelen. Mijn start was beter dan die van hem, maar op een gegeven moment kreeg ik heel weinig spel meer en kon hij terugkomen. Het was een heel verdedigende pot. Ik kon op een zeker moment uitmaken en hij moest er nog twee in de nabeurt. Dat heeft hij fantastisch gedaan, na een moeizame acquit. Ik mocht starten in de shoot-out en maakte er vier, omdat de ballen lekker in positie bleven. Menno kon er maar één maken, zodat ik met 4-1 won.”

 


Albert Kooistra (met schaal) op het podium met Jordy de Kruijf, Menno de Vries en Peter Heerkens

 

De finale ging veel vlotter voor Albert Kooistra, die tegen Peter Heerkens niet in gevaar kwam. ,,Ik zat nog wel vol spanning van die partij in de halve finale, maar kon al snel een voorsprong nemen en verder uitbouwen naar 35-20.”

Albert Kooistra, die getrouwd is met Tsjitske en in Surhuisterveen op amper 1500 meter van de Groningse grens woont, had ook in de poulefase weinig problemen. Hij won derhalve al zijn partijen en is blij met zijn titel. ,,Mijn eerste Nederlandse titel was maar op het nippertje, in 2012 in Het Ankertje in Andijk, waar ik tegen Tonny Schrauwen speelde in de finale en op een duizendste won, omdat mijn tegenstander in een doodstille zaal de nabeurt miste.” Drie jaar geleden stond Albert Kooistra ook op het podium van het NK Excellentklasse, toen Kay de Zwart won voor Jack van Peer en Kooistra derde werd samen met Sander Jonen.

Op het Nederlands kampioenschap dit weekend in De Eekhoorn wonnen Albert Kooistra, Menno de Vries, Jordy de Kruijf en Peter Heerkens na de poulefase in de kwartfinales van Wil Janssen, Peter Berndsen, Berry Dallinga en Jan Viskil.

 

Albert Kooistra, de kampioen

 

Peter Heerkens, de Tilburger, werd nummer 2 op het podium van de hoofdklasse

 

Alle informatie, uitslagen etc. over het NK Driebanden Hoofdklasse vindt u hier.

 

Hoofdklasse (finalefase):
Finale: Albert Kooistra-Peter Heerkens 35-20 in 38

Halve finales:
Albert Kooistra-Menno de Vries 35-35 in 49 (4-1)
Peter Heerkens-Jordy de Kruijf 35-31 in 43.

 


 

Tekst: Frits Bakker
Foto’s: Paul Brekelmans

 

OOSTERHOUT – We zijn al gewend aan de successen van Jean Paul de Bruijn en de voormalig juniorenkampioen Joey de Kok, maar uit het Zeeuwse land komt nog meer talent. Michael Vink (27) was vrijdagavond in de Excellentklasse op Camping De Eekhoorn één van de vier poulewinnaars met een ongeslagen partijreeks. Net als Sander Jonen, Roland Uijtdewillegen en Bert van Manen. Vandaag, zaterdag, spelen de hoofdklassers hun poulewedstrijden, zondag is de gezamenlijke finaledag.

Sander Jonen, op de vroege zaterdagmorgen met zijn twee dochters toeschouwer bij de uitzwaaitraining van Ajax voor de klassieker van zondag, staat in de kwartfinale weer tegenover Henk Overmars, zoals alle partijen in de eerste knock-outs herhalingen zijn van een van de poulewedstrijden. Michael Vink staat bijvoorbeeld tegenover Paul Bruijstens, die hij verrassend versloeg in de poule.

Sander Jonen won ook zijn partijen tegen Jack van Peer en Marnix de Kruijf met een overall gemiddelde van 0.888. ,,Ik heb niet goed gespeeld, dat moet veel beter wil ik kans maken op de titel”, beseft Jonen. De 49-jarige, tweevoudig wereldkampioen artistiek, wil zeker een gooi doen naar het kampioenschap. ,,Ik schat Nick Zuijkerbuijk en Roland Uijtdewillegen in als de favorieten, maar alles kan. Het materiaal is perfect en de kwaliteiten liggen niet zo ver uit elkaar.”

Het eerste deel van het jaar staat overigens in het teken van deelname aan het WK artistiek in Ankara van 16-19 februari, waar hij met de Jop de Jong en Rene Dericks de Nederlandse afvaardiging vormt. ,,Ik vind overigens dat het tijd wordt voor mijn afscheid in het artistiek, maar dat kondig ik later nog wel aan. Driebanden blijf ik zeker wel spelen.”

Michael Vink, ongeslagen poulewinnaar met overwinningen op Paul Bruijstens, Riny Zwiers en Rudy Gerritsen, is terug na een paar tamme jaren op het biljart. ,,Ik had een goede dag vrijdag, dat viel niet tegen na bijna 2 maanden geen biljart. De competitie lag stil en trainen is moeilijk.” De Zeeuw heeft zijn ambitie terug, nadat hij in een vorige periode vier jaar les heeft gehad van Jean Paul de Bruijn. ,,Het was de laatste twee, drie jaar wat lastiger om me verder te ontwikkelen: eigen woning, vast werk en dan komt biljarten wat op de achtergrond. Maar ik probeer het nu weer op te pakken. En in mijn volgende woning wil ik een biljart zetten, dan zie ik wel waar het strandt.”

In de vier poules van de Excellentklasse was Roland Uijtdewillegen de beste in moyenne met 1.212 voor Nick Zuijkerbuijk met 1.073, Henk Overmars met 1.028 en Paul Bruijstens met 1.008. Roland Uijtdewillegen was poulewinnaar, de andere drie spelers met hoge moyennes eindigden als runners up.

De partijen voor de kwartfinales in de Excellentklasse, op zondag vanaf 11.00 uur, zijn:

Roland Uijtdewillegen-Wilco van Wijk
Bert van Manen-Nick Zuijkerbuijk
Sander Jonen-Henk Overmars
Michael Vink-Paul Bruijstens

De eindstanden in de vier poules:
Poule A:
1 Bert van Manen 6-0.888-6
2 Nick Zuijkerbuijk 4-1.073-10
3 Robert Koster 2-0.754-5
4 John van der Stappen 0-0.833-7

Poule B:
1 Michael Vink 6-0.909-8
2 Paul Bruijstens 4-1.00-6
3 Riny Zwiers 2-0.805-10
4 Rudy Gerritsen 0-0.764-6

Poule C:
1Roland Uijtdewillegen 6-1.212-10
2 Wilco van Wijk 4-0.944-6
3 Frits Broeders 2-0.891-6
4 Peter Vlaar 0-0.786-6

Poule D:
1 Sander Jonen 6-0.888-7
2 Henk Overmars 4-1.028-6
3 Jack van Peer 2-0.935-7
4 Marnix de Kruijf 0-0.770-6.

Tekst: Frits Bakker

Foto Michael Vink (Paul Brekelmans)

 

WONJU – De drie Nederlanders en Eddy Merckx zijn vandaag (donderdag) aan de lange reeks van partijen begonnen in de World 3-cushion Grand Prix in het Koreaanse Wonju. Het eerste van twee grote events met de wereldtop in het Hotel Inter Burgo wordt gespeeld met 12 teams van vier spelers, waarvan het winnende team 12 miljoen Koreaanse won (zo’n 9.000 euro) verdient. Dick Jaspers verloor met zijn team de eerste wedstrijd van het team van Therese Klompenhouwer. Eddy Merckx verloor met zijn team op 1 punt van het team van Marco Zanetti, waar Sam van Etten deel van uitmaakt.

De wedstrijden van de teams worden gespeeld naar 120 punten: de vier spelers van één team, die het eerst 120 punten hebben gescoord, winnen de wedstrijd. Zo won Team Jun Tae Kim van Team Jaspers met 120-98 (101 beurten), Team Zanetti van Team Merckx met 120-119 (85 beurten), Team Polychronopoulos van Team Sánchez met 120-102 (91 beurten) en Team Sidhom van Team Tran met 120-11 (86) beurten.
Dick Jaspers, Therese Klompenhouwer en Sam van Etten vermaken zich uitstekend tijdens de eerste dagen. Therese vertelt: ,,We hebben een prima reis gehad, maar ik heb veel last van de jetlag. Ik heb niet kunnen slapen vannacht. Vanmorgen zat ik al om 7 uur aan het ontbijt en ben ik daarna nog een paar uur gaan slapen.’’

 

 

De biljartzaal is groot en sfeervol. Therese: ,,Het teamtoernooi spelen we op vier biljarts, het individuele toernooi daarna op zes tafels. Ik vind het format dat we spelen prachtig, met veel spannende partijen. Je speelt dus met vier spelers van je team tegelijk. Dus je moet voortdurend kijken hoe de totale score is en daar eventueel je tactiek op aanpassen.’’

Met één partij per dag per speler is er veel vrije tijd over. Therese: ,,We zitten nogal afgelegen en buiten is het hartstikke koud. Ik heb dus nog niet veel gedaan in deze eerste dagen. En als we ergens een terrasje willen nemen, zullen we zo’n 5 kilometer verderop moeten met een taxi. Ik kijk veel naar de wedstrijden, want die zijn van hoog niveau. Verder train ik wat tussendoor en ga ik twee keer per dag een stukje wandelen, hoewel het heel koud is.’’
,,Het is voor ons team, met Jun Tae Kim, JJ Garcia, Burak Hashas en ik, een mooie start geweest. Winnen van het team Jaspers (Jaspers, Coklu, Kogelbauer, Jang) geeft een prettig vooruitzicht om door te gaan. Hierna moeten we nog tegen Team Zanetti, met Sam en Mujde Karakasli, en tegen Team Merckx, met Eddy, Nelin, Fukao en Hwang. Ik heb het in elk geval al heel goed naar m’n zin hier, alleen nog even die jetlag overleven.’’

Enkele partijresultaten:
Dick Jaspers-Jun Tae Kim 33-26 in 16
Marco Zanetti-Eddy Merckx 35-13 in 15
Dani Sánchez-Nikos Polychronopoulos 30-22 in 26
Quyet Chien Tran-Sameh Sidhom 39-30 in 21
Sung won Choi-DAC Nguyen 32-31 in 18
Therese Klompenhouwer-Ga Yeon Jang 31-14 in 35
Murat Naci Coklu-Jose Juan Garcia 32-30 in 27
Sam van Etten-Bong Joo Hwang 25-31 in 18

De 12 teams, verdeeld in drie poules van vier teams, spelen per poule tegen elkaar. Daarna gaan de beste 2 en twee beste nummers 3 naar de kwartfinales met 8 teams.
Tekst: Frits Bakker