SITTARD – De Limburger Roy Zielemans, uit Heerlen, is één van de overlevers in zes ronden van de Grand Prix in Sittard en haalde laat op de maandagavond een plaats in het hoofdtoernooi. Hij won zijn twee partijen in de laatste kwalificaties van Peter Heerkens met 30-16 in 29 en Gijs van Rijn met 30-23 in 34 beurten. Daarmee werd hij tweede in deze poule na Nick Zuijkerbuijk. Andere spelers die zich plaatsten waren onder meer Gerwin Valentijn en Jack van Peer. Het was een avond waarin thuisspeler Roy Zielemans voor sensatie zorgde. De Limburger, die om half vijf deze morgen was opgestaan voor zijn baan als allround trainer in de medische logistiek bij Boston Scientific in Kerkrade, speelt voor het eerst een Grand Prix mee en heeft zich onwaarschijnlijk na zes voorronden bij de beste 32 spelers van de Grand Prix gespeeld.

Dat is een prachtig succes, ook voor de Biljartacademie in Sittard, waar de bekende artistiek biljarter Mark Janssen sinds twee jaar de scepter zwaait en er inmiddels 107 biljarters spelen voor de Sittardse club. Dit weekend, vanaf donderdag, gaat de eerste Cosmos Diamond Grand Prix Sittard in deze locatie naar de finaleronden. Met een partij van Dick Jaspers, de wereldkampioen op donderdagmorgen 11.00 uur als openingswedstrijd.

Mark Janssen vertelt met gepaste trots over deze eerste Grand Prix in zijn biljartzaak. Het is er al lekker druk geweest in de eerste week, met een achttal Limburgse lokale spelers als publiekstrekkers en de eerste kopstukken in de arena met hoge moyennes, zoals Gerwin Valentijn (1.923), Jerry Hermans (1.666), de laatste Grand Prix winnaar, John van der Stappen (1.428) en met Roy Zielemans die overal zo mooi, op karakter doorheen glipte. Mark Janssen kan er zelf als speler niet meer over meepraten, nadat hij door Erwin Kivits en Francois Zielemans werd uitgeschakeld, samen met Monique Wilkowski in de PQ3 kwalificaties. Maar geen nood: hij vertelt maar wat graag over zijn biljartzaak met zeven matchtafels (waarvan 1 voor artistiek), zes kleine biljarts en zes pooltafels en is zelf één van de mensen die ervoor zorgen dat de spelers in deze Grand Prix op perfect materiaal kunnen spelen. Zoals al is gebleken uit de eerste hoogstaande partijen.

De Grand Prix is met 120 inschrijvingen van start gegaan en heeft tot nu toe met een stuk of vier afzeggingen te maken gehad. De Biljartacademie is zeven dagen per week open vanaf 11 uur en is voor Mark Janssen een uit de hand gelopen hobby. ,,Ik heb eigenlijk een drukkerij, maar die laat ik nu vooral over aan mijn zoon.’’

 

 

Roy Zielemans, 45 en vader van twee kinderen, kwam uit de eerste ronden wat gelukkig als nummer drie en lucky loser tevoorschijn (na John Titselaar uit Heilder (Dld) en Mark Janssen). Cor Heespelink was een van de eerste winnaars tegen de één gemiddeld (0.930), Joris van ’t Zelfden ging in de tweede ronde met Roy Zielemans mee en Monique van Exter won in die eerste dagen een poule met 4 punten en 0.615 voor Karina Jetten met 3 punten en 0.888. Jan van den Hater uit Veenendaal won een partij in 68 punten met 20-19 van Robert Nieuwenhuizen en werd bizar genoeg toch poulewinnaar met 0.353. En Toine Dekkers werd groepswinnaar met 1.052 voor Jacky Dekkers. John van der Stappen won in de PQ3 van Stefan Osnabrug, de bekende biljartfotograaf, met 20-14 in 14 met een prachtige serie van 12. Frank Hommering finishte met 1.052, Huub Adriaanse met 1.052 voor Meerten Dallinga met 0.816 en Ton van Heumen was in een gevecht om de koppositie in moyenne net iets beter dan Frans Machielsen (0.744 tegen 0.722).

Daarna ging het net voor het weekend naar Roy Zielemans met 1.190 als poulewinnaar (serie 11), Erwin Kivits met een mooie 1.111 voor Puck van Aart, Martijn Roefs met 1.063 voor Ton van Heumen, Frits Broeders met 1.020, Berry Dallinga met 0.847 voor Karina Jetten met 0.666, Frank Hommering met 1.041 en John van der Stappen met 1.086 voor Michael Vink met 0.617. Dat leidde dan weer tot de eerste kwalificatiepartijen op maandag en dinsdag voor een plaats in het hoofdtoernooi.

Vanavond, maandag, stonden onder meer spelers met Masters ervaring aan de tafels, zoals Gerwin Valentijn, Jack van Peer, Bert van Manen en Riny Zwiers, op dinsdag (morgen) gevolgd door Jerry Hermans, Jack Wijnen en kanshebbers voor een plaats in de volgende ronde zoals Rene Dericks en nog altijd Roy Zielemans (deze maandag) en Paul Bruijstens, Nick Zuijkerbuijk, Wilco van Wijk en John van der Stappen (op dinsdag).
De eerste spelers die zich maandagavond voor het hoofdtoernooi hebben geplaatst waren niet alleen Roy Zielemans (4 punten, 0.952). Nick Zuijkerbuijk werd poulewinnaar met 4 punten en 0.983. Jack van Peer won zijn poule voor Rudy Gerritsen en Gerwin Valentijn haalde het hoogste moyenne als poulewinnaar (1.764) voor Riny Zwiers.

De geplaatste spelers per poule (waaraan later twee spelers worden toegevoegd):
Dick Jaspers en Sam van Etten
Raimond Burgman en Therese Klompenhouwer
Jeffrey Jorissen en Volkan Cetin.
Jean Paul de Bruijn en Harrie van de Ven.
Jean van Erp en Frans van Schaik.
Roland Uijtdewillegen en Joey de Kok.
Kay de Zwart en Raymund Swertz.
Barry van Beers en Huub Wilkowski.

Tekst: Frits Bakker
Foto Roy Zielemans (Stephanie Zielemans-Zegel)

 

De KNBB en Nick Dudink zijn blij verrast met de toewijzing van een tweede Nederlandse biljarter op het WK voor junioren van 23-25 september in Heerhugowaard. Dat is vandaag, woensdag, beslist door de wereldbond UMB. Joris van ’t Zelfden uit Zeeland was tot nu toe de enige Nederlander in het deelnemersveld met 24 spelers. Door verschuivingen en andere oorzaken moest de UMB schuiven met de beschikbare spelers. Nick Dudink heeft nu de wildcard van de organisatie gekregen. De Noord-Hollander woont op 25 minuten rijd van de plaats waar het WK door Dirk Snip en zijn team wordt georganiseerd in Heerhugowaard.

 

 

BLOKKER – De 20-jarige Noord Hollander Nick Dudink kreeg vandaag (woensdag) van de KNBB verrassend nieuws. Hij heeft een wildcard gekregen van de wereldbond om mee te spelen op het Wereldkampioenschap driebanden voor junioren, dat van 23 tot en met 25 september wordt gespeeld in Heerhugowaard. De enige Nederlander die op de spelerslijst van 24 deelnemers stond was de Nederlandse kampioen Joris van ’t Zelfden. Paul Brekelmans, de Sectievoorzitter, werd vanmiddag gebeld door de UMB met de mededeling dat er verschuivingen zijn gedaan in het deelnemersveld op het WK door afzeggingen en door andere oorzaken. Nick Dudink, die zo’n 25 minuten woont van de plaats waar het WK wordt gespeeld en op school zit in Heerhugowaard, reageerde zeer verheugd. ,,Ik ben er enorm blij mee, want ik had er al niet meer op gerekend”, zei de voormalig Europees kampioen vrij spel, die dit jaar derde was op het Nederlands kampioenschap driebanden na de Zeeuw Joris van ’t Zelfden en Tom Slikker.

Het veld van 24 spelers voor het WK is samengesteld via ranglijsten, nationale titels. De Europese federatie CEB, die tien tickets had te vergeven, had bij die tien spelers na de sluiting van de inschrijving geen Nederlander opgenomen. Joris van ’t Zelfden was door zijn nationale titel om die reden beloond met een wildcard van de organisatie. De KNBB heeft hartstochtelijk gepleit voor een tweede Nederlander, die pas vandaag is toegelaten tot het WK.

De reden is vrij ingewikkeld: de Koreaan Hwa Woo Cho, die een wildcard van de UMB kreeg, omdat Myung Woo Cho, de regerend kampioen, die wildcard voor Zuid Korea had afgedwongen, heeft moeten afzeggen, omdat hij is opgeroepen voor militaire dienst in Korea. Zelf mag Myung Woo Cho niet spelen, omdat hij boven de toegestane leeftijd is. Andere spelers, zoals Alessio D’Agata uit Italië, Christian Montoya uit Colombia, Ivan Mayor uit Spanje (gekozen voor PBA) en een speler uit Nicaragua zijn om uiteenlopende reden afgevallen. De UMB wildcard gaat nu naar Nikolaus Kogelbauer uit Oostenrijk. Daardoor valt één speler weg uit de tien Europese namen. Die wordt nu ingenomen door Joris van ’t Zelfden, waardoor zijn wildcard vrij komt. Die is tot grote vreugde van de KNBB en de speler zelf nu toegewezen aan Nick Dudink.

Het organiserende land Nederland is nu met twee spelers vertegenwoordigd, onder meer samen met drie Koreanen, twee Turken, twee Vietnamezen en twee Egyptenaren. Het is nog niet zeker in welke poule van drie Nick Dudink zal worden ingedeeld. Volgens het schema zou dat in de groep met Joris van ’t Zelfden en de Koreaan Jeongu Park zijn, maar de kans bestaat dat de UMB zal schuiven met de indelingen.

Nick Dudink, die aan een studie bezig is voor uitvoerder, werd door Paul Brekelmans op de hoogte gebracht. ,,Ik was al gestart met trainen voor het nieuwe seizoen, maar ga er nu nog intensiever tegenaan. Het wordt mijn eerste WK na een aantal optredens op het Europees kampioenschap en mijn titel in Ronchin, Frankrijk, in het vrij spel in 2018.”

Net als Joris van ’t Zelfden volgt Nick Dudink de biljartopleiding voor Nederlandse jeugd in het SIS centrum in Uden. Dudink wordt volgend jaar 21 en zou dan eventueel nog mee mogen doen aan het WK driebanden.

Tekst: Frits Bakker
Foto Nick Dudink (Paul Brekelmans)

 

 

 

SEOUL – De Europese kampioen Dani Sánchez versloeg de wereldkampioen Dick Jaspers, won daarna de finale tegen de Koreaan Myeong Jong Cha (50-16 in 16 beurten) en won op de Koreaanse zondagavond de World Cup in Seoul. De 48-jarige Spanjaard was een briljante winnaar met hoge gemiddeldes, een fantastisch gevecht met Dick Jaspers in de halve finale en tenslotte was hij de enige die de Koreaanse coming-man Myeong Jong Cha voor eigen publiek kon verslaan. Sánchez won daarmee zijn 15e World Cup in totaal, zijn derde World Cup in Korea, dat hij zelf graag zijn tweede thuisland noemt. Dani Sánchez is een fenomeen in Zuid Korea.

De Catalaan Dani Sánchez heeft er een eigen biljartcentrum, dichtbij het centrum van Seoul, is een bekende naam geworden met zijn merknaam DS Billiards, waarmee hij ook sponsor is van veel bekende spelers, maar dankt zijn bekendheid bovenal aan zijn prachtige palmares. Met zijn overwinningen tegen Torbjorn Blomdahl (50-30, kwartfinale) en Dick Jaspers (50-49, halve finale) bewees de Spanjaard in de World Cup van Seoul weer dat hij tot de allergrootste biljarters in de wereld behoort. Zijn commentaar na de finale leverde hem een daverend applaus op. ,,Ik voel me gelukkig, ik ben thuis hier en ik heb hard moeten vechten”, zei Sánchez in zijn speech.

Hij vertelde dat hij al ruim twee weken voor de World Cup naar Korea was gereisd om zich optimaal voor te bereiden. ,,Ik heb veel getraind, ik wil altijd graag een World Cup winnen, maar vooral in Korea. Het niveau is er hoog vanaf de eerste dagen, niets is moeilijker dan een World Cup in Korea winnen.” Hij keek in zijn reactie na afloop vooral terug op de partij tegen Dick Jaspers: ,,Het is altijd geweldig om tegen Jaspers te spelen, omdat hij de beste speler van de wereld is. Ik moest hard strijden, stond ver achter, maar kon terugkomen. En ik had op het eind iets meer geluk”, toonde Sánchez zijn grote sportiviteit. Het is trouwens opvallend hoe veel respect de twee wereldtoppers voor elkaar hebben. Dick Jaspers gaf als commentaar: ,,Dani speelt heel sterk en is de zeer verdiende winnaar. Ik heb mijn beste partij tegen hem gespeeld, had ook kunnen winnen als mijn matchbal niet zo moeilijk was geweest, maar ik gun Dani deze World Cup overwinning van harte.” Dick Jaspers vertelde over de finale en zijn matchbal: ,,Ik had kunnen winnen als die matchbal niet zo moeilijk was uitgevallen. Hij was bijna onmaakbaar: ik kon niet rondspelen, omdat er dan zeker een klos in zat. En ik koss de beste oplossing. Als ik nog een time-out had gehad, had ik nog iets meer kunnen nadenken. Wie weet, had dat nog kunnen helpen. Maar achteraf zeg ik: de matchbal was echt een nachtmerriel. Dus je ziet dat winst en verlies heel dicht bij elkaar liggen. Ik heb nogal eens verloren van Sánchez de laatste jaren, dus ik ben blij dat ik goed partij heb kunnen geven.”

De finale tegen Myeong Jong Cha, een speler die door zijn enorme prestatie op de wereldranglijst van de 81e naar de 35e plaats is gestegen, was voor Dani Sánchez eigenlijk een walk-over. De Koreaan bleef even in balans met de Spanjaard (9-8), maar werd na tien beurten al op een ruime marge gezet (26-12), waarna Sánchez de wedstrijd verder domineerde en via 38-16 naar een overwinning van 50-16 ging. Dani Sánchez haalde de finale door zijn overwinning tegen Dick Jaspers, Myeong Jong Cha won ook in een heroïsche strijd van de Fransman Gwendal Maréchal, één van de grote Europese beloftes voor de toekomst van het driebanden.

Dick Jaspers blijft na deze vierde World Cup van dit jaar (twee keer winst Dick Jaspers, één keer Eddy Merckx, één keer Dani Sánchez) de glorieuze nummer één van de wereld. Dani Sánchez was de hoogste in moyenne met zijn overwinning in Seoul: 2.206 voor Dick Jaspers met 1.921 en Quyet Chien Tran (1.783), die met een 20e plaats geen rol van betekenis kon spelen.

De World Cup kenmerkte zich door de voorzichtige doorbraak van een paar talenten: de Vietnamees Phuong Vinh Bao, een afgestudeerde meester, overleefde de voorronden, haalde het hoofdtoernooi en werd pas uitgeschakeld door Eddy Merckx. De Koreaan verbaasde de biljartwereld met zijn plaats in de finale, nadat hij in de knock outs Haeng Jik Kim, Semih Sayginer en in de halve finale Gwendal Maréchal had verslagen. De Franse student speelde ook een fantastisch toernooi met winst tegen Marco Zanetti en Jun Tae Kim.

 

 

Halve finales

Twee halve finales met een sprankelende climax gingen vooraf aan de strijd om het goud tussen Dani Sánchez en Myeong Jong Cha. Het gevecht tussen de twee wereldtoppers, Dani Sánchez en Dick Jaspers, werd gewonnen door de Spanjaard met de minimale score: 50-49 in 22/21 beurten. De Koreanen konden net daarvoor juichen om een finalist uit eigen land. Myeong Jong Cha was winnaar tegen de Fransman Gwendal Maréchal, die de eindsprint mist en werd verslagen door de nieuwe Koreaanse held met 50-48 in 24.

De opmaat naar de finale kreeg een topaffiche met Dick Jaspers en Dani Sánchez, de nummers één en twee van de wereldranglijst en veruit de meest succesvolle spelers in de laatste twee jaar van het mondiale biljarten.

Dick Jaspers was in de knock-outs eerst ternauwernood als winnaar uit de worsteling met Jérémy Bury gekomen, won daarna van Eddy Merckx en stuitte toen in deze halve finale op Dani Sánchez. De Spanjaard versloeg in zijn eerste wedstrijd Jung Han Heo, daarna in de kwartfinales Torbjörn Blomdahl, waarna Dick Jaspers, met wie hij de finale van het Europees kampioenschap had gespeeld, zijn pad kruiste.

De suprematie van Jaspers in het eerste part van de wedstrijd spreekt uit de scores: 15-7 na vijf beurten en na een wankelende periode van Sánchez 21-7 in zeven. Maar de schijn van een superieure Jaspers en een onderliggende Sánchez bedroog. De Europese titelhouder kreeg de wereldkampioen in de tweede helft in zijn greep, nadat hij bij een score van 35-23 voor Jaspers met een serie van 13 de wedstrijd had omgebogen naar een minimale voorsprong van 36-35 in 13. Dick Jaspers, befaamd om zijn vechtersmentaliteit, gaf zich niet gewonnen en kwam met serietjes van zes en vier weer aan de leiding. Dani Sánchez antwoordde sterk met acht, overleefde bij 49-46 een matchpunt van Jaspers en maakte daarna de partij uit met vier: 50-49, een machtige apotheose van deze wereldpartij.

Op de andere tafel, in de wedstrijd tussen de twee outsiers Myeong Jong Cha en Gwendal Maréchal, was het scenario niet veel anders. De Fransman had een veelbelovende start, demarreerde in de 4e beurt met een serie van 10 naar 17-3 en nam zelfs een voorsprong van 28-11. Dat was het sein voor de Koreaan om zich terug in de partij te knokken. De plotseling in zijn land beroemde Cha werkte iets van de voorsprong weg met een serie van 9, nam spelenderwijs het initiatief over, maar zag de Franse belofte met een serie van 8 in de 21e weer terugkomen naar 48-47. Gwendal, die een fantastisch toernooi speelt en zijn eerste grote World Cup succes realiseerde, ging in de spanning van de laatste beurten ten onder. Hij miste vier keer in het zicht van de winst, waarna Myeong Jong Cha tot grote vreugde van het thuispubliek finishte met 2 en 1: 50-48 in 24.

De einstand van de World Cup in Seoul:

1 Dani Sánchez 14-2.206-18
2 Myeong Jong Cha 10-1.505-15
3 Dick Jaspers 10-1.921-11
3 Gwendal Maréchal 6-1.604-10
5 Semih Sayginer 8-1.458-10
6 Torbjörn Blomdahl 6-1.596-10
7 Eddy Merckx 6-1.53916
8 Jun Tae Kim 6-1.427-14
9 Marco Zanetti 6-1.975-11
10 Haeng Jik Kim 5-1.467-10
11 Sameh Sidhom 4-1.561-11
12 Phuong Vinh Bao 4-1.531-14
13 Jérémy Bury 4-1.362-8
14 Nikos Polychronopoulos 4-1.333-10
15 Wan Young Choi 4-1.196-11
16 Jung Han Heo 3-1.336-13.

De nieuwe stand van de wereldranglijst (tussen haakjes plaatsen gestegen of gezakt):
1 Dick Jaspers 622
2 Dani Sánchez 466 (-)
3 Marco Zanetti 389 (-)
4 Quyet Chien Tran 339 (-)
5 Sameh Sidhom 304 (-)
6 Martin Horn 259 (+4)
7 Tayfun Tasdemir 255 (-)
8 Torbjörn Blomdahl 254 (+2)
9 Semih Sayginer 249 (+2)
10 Eddy Merckx 241 (-4)
11 Jérémy Bury 237 (-3)
12 Kim HJ 226 (+1)
13 Murat Naci Coklu 211 (-1)
14 Heo JH 200 (-)
15 Kim JT 167 (+1)
16 Nguyen DAC 167 (+1)
17 Choi SW 166 (-2)
18 Nikos Polychronopoulos 158 (-)
19 Myung Woo Cho 143 (-)
20 Pedro Gonzales 138 (+1)

Tekst: Frits Bakker
Foto: het podium van de World Cup in Seoul

 

SEOUL – Met twee topaffiches in de World Cup van Seoul en twee outsiders voor het eerst op een groot podium krijgt de wereld van het driebanden zondag in het Zuid Koreaanse bolwerk weer een grandioze finaledag. Dick Jaspers versloeg in het gevecht van de lage landen Eddy Merckx met 50-28 in 27, Dani Sánchez ging in de kwartfinales langs een andere grootheid, Torbjörn Blomdahl met 50-30 in 21. De andere twee, nog vrij onbekende spelers die zondag voor World Cup goud gaan strijden zijn de Fransman Gwendal Maréchal en de Koreaan Myeong Jong Cha, nota bene de nummers 81 (Cha) en 95 (Maréchal) van de wereldranglijst. Het mag ook gezegd: opnieuw domineren de Europeanen, die met drie in de halve finales staan.

De zondag start in de halve finales met de partij tussen Maréchal en Cha en maakt zich daarna op voor het altijd heerlijke duel tussen Dick Jaspers en Dani Sánchez, de nummers één en twee van de wereldranglijst. Het aardige detail vooraf is dat Dani Sánchez zijn laatste vier partijen tegen Jaspers in Berlicum (EK), Veghel (World Cup), Virtual Challenge en Antalya heeft gewonnen.

Zondag halve finales:
14.00 Korea (7.00 West Europa):
Gwendal Maréchal-Myeong Jong Cha
16.30 (9.30 West Europa):
Dick Jaspers-Dani Sánchez
Finale zondag om 21.00, West Europa 14.00 uur.

Verslag kwartfinales:

De Jaspers die op de vroege zaterdag tegen Jérémy Bury speelde (en toch nog won) was onherkenbaar veel beter in de start van zijn partij tegen Merckx. De Nederland/België kreeg een flitsende start voor de Hollander, die Merckx bovenal in de eerste helft van de wedstrijd met veel zelfvertrouwen en focus snel uit de wedstrijd leek te spelen, getuige de voorsprong van 22-4 en 25-9 bij de pauze in 11 beurten. De ruime marge werd nog verhoogd naar 32-11 en 34-16, omdat de Belg onder de één moyenne bleef draaien en geen tekens liet zien van een plotselinge opleving, hoewel hij met een vijfje de marge iets verkleinde naar 35-21 in 19. Jaspers deelde net voor de 30e beurt de laatste tik uit, eerst met een serie van 6, die hem op één punt van het eind bracht en tenslotte met het matchpunt voor 50-28 in 27.

Dani Sánchez en Torbjörn Blomdahl maakten er een boeiender gevecht van. Het wachten was op de eerste aanval, nadat beide topspelers elkaar in de eerste helft bleven bestoken met korte aanvallen en een stand die lang in balans bleef. Die eerste attack kwam van Dani Sánchez, die kort na de pauze (25-22) de ballen in zijn macht kreeg en met een serie van 9 wegliep naar een 13-punten voorsprong (37-24). Torbjörn kon ook door een paar pechballen niet aanhaken in de fase waarin hij een paar kansen kreeg. De Spanjaard naderde de eindstreep met een serietje van 3 (44-30) en haalde definitief de trekker over met 6 (50-30 in 21).

Gwendal Maréchal, de jonge Franse student die twee dagen geleden 25 is geworden, had zijn koffer al bijna ingepakt. Hij leek in de laatste kwalificatie naast het hoofdtoernooi te grijpen, omdat hij precies gelijk eindigde met Duc Anh Chien Nguyen, zowel in matchpunten, gemiddelde als drie hoogste series, maar bizar genoeg werd verslagen door Vietnamees door de vierde serie: 5 tegen 4. De Fransman mocht door de achterdeur (derde reserve) toch mee, eindigde net achter Dick Jaspers op plaats 2 in het laatste voortraject voor de knock-outs en versloeg op zaterdag eerst Marco Zanetti (50-44 in 28) en daarna Jun Tae Kim met 50-44 in 33. De Franse jongeling, die zijn landgenoot Jérémy Bury zag verdwijnen uit de World Cup tegen Jaspers, had tegen Jun Tae Kim een wervelende start met 7, bleef een marge houden na de 6 in de 12e en de 15e beurt (29-20) en greep in het enerverende slot, waarin Kim terugkwam met 10 in de 27e beurt (score 39-39) tenslotte de winst met 50-44.

En nog meer sensatie was er op het andere biljart waar Semih Sayginer en Myeong Jong Cha elkaar troffen in een wedstrijd met de Turk als zware favoriet voor winst. Maar wat gebeurde er in de partij nadat Sayginer vlot was gestart (9-2 in 3, 11-4 in 4, 16-7 in 6)? Myeong Jong Cha, onder andere ten koste van Murat Naci Coklu in het hoofdtoernooi en zelfs verliezer tegen Jeffrey Jorissen in de kwalificaties, toonde geen enkele angst voor de Turkse tovenaar en sloeg zijn slag toen Sayginer naar het einde toe een fase had van 3 puntjes in elf beurten. Toen de Koreaan op 46-41 kwam, raakte Sayginer weer van slag met 5 missers in zijn laatste zeven beurten. Tot zijn grote verbazing kon Myeong Jong Cha finishen met 2 en 2 voor een score van 50-43 in 38.

 

Dick Jaspers, morgen in de halve finale tegen Dani Sánchez

Dani Sánchez, bedwinger van Blomdahl, nu tegenover Dick Jaspers

Torbjörn Blomdahl, geëlimineerd door Dani Sánchez

Gwendal Maréchal, een van de twee outsiders op de finaledag

Myeong Jong Cha, vanuit de kwalificaties naar een sensationele plaats in de halve finales

 

Het overzicht van de beste zestien

De World Cup in Seoul gaat op de Koreaanse zaterdagavond naar prachtige partijen in de kwartfinales. De grote kampioenen van het driebanden staan tegenover elkaar in deze ronde, die de beste vier spelers voor de World Cup finales op zondag moet aanwijzen. Dick Jaspers speelt tegen Eddy Merckx, Dani Sánchez tegen Torbjörn Blomdahl.

Dick Jaspers overleeft ternauwernood de wedstrijd tegen Jérémy Bury, waarin de Nederlander heel de partij tegen een achterstand aankijkt, maar op het eind toch weer kan excelleren met een formidabele serie van 11. Dat brengt Jaspers op 49-43, omdat hij zijn laatste punt mist en daarna vier keer moet stoten voor de matchbal. Die komt er uiteindelijk tot grote vreugde van de Nederlandse wereldkampioen bij 50-48 in 29 beurten. Jaspers ontsnapt weer miraculeus, zoals zo vaak in de toptoernooien.

Eddy Merckx staat voor het eerst in zijn carrière tegenover de Vietnamees Phuong Vinh Bao, de afgestudeerde meester, die zo veel furore heeft gemaakt in zijn eerste World Cup buiten Vietnam. De Belg is gewaarschuwd voor de onvermoede krachten van zijn tegenstander en houdt de wedstrijd voortreffelijk onder controle. Hij start met vijf, maar blinkt verder alleen uit in kleine series van 2, 3 en 4. Dat blijkt genoeg voor de overwinning van de kannibaal. Het wordt uiteindelijk 50-34 voor Merckx in 30 beurten. De Belgische nummer zes van de wereldranglijst, die in zijn vorige ronde onder meer tegen de Turken Sayginer en Cenet speelt, maakt zich op voor de prachtige affiche in de kwartfinale: Jaspers-Merckx.

Dick Jaspers en Eddy Merckx worden in de kwartfinales in Seoul vergezeld door de keur van het mondiale driebanden: Dani Sánchez, Torbjörn Blomdahl, Jun Tae Kim, Semih Sayginer en twee outsiders: de Fransman Gwendal Maréchal en de Koreaan Myeong Jong Cha.

Gwendal Maréchal schakelt zaterdagmorgen (diep in de West Europese nacht) een van de grote favorieten, Marco Zanetti, uit met 50-44 in 28. De Fransman blijft heel de partij dicht in de buurt van zijn befaamde rivaal, die leidt met 14-13 in tien beurten, met 31-28 in 18, maar de marge verspeelt door serietjes van 3, 4 en 5 van Maréchal, die voorsprong neemt met 44-37, 46-39 en het daarna afmaakt met 3 en 1.

Semih Sayginer heeft een prima start in de West Europese ontmoeting met Nikos Polychronopoulos. De Turks/Griekse clash staat na tien beurten op 21-9 voor Sayginer, die profiteert van de zwakke fase van zijn tegenstander. De Griek kan ook weer niet sterk eindigen met veel gemiste kansen in de laatste tien beurten. Sayginer gaat uit met 3 en 4: 50-31 in 33.

Myeong Jong Cha zorgt voor de sensatie in zijn partij tegen zijn illustere landgenoot Haeng Jik Kim. Het wordt een taaie partij tussen de twee landgenoten, die in series allebei niet boven de 5 komen. Cha is de beste starter met 14-7 in 10, waarna Kim blijft tobben en met 34-29 de finale ingaat. Op 45-35 gaat Cha uit met 2 en 5

Torbjörn Blomdahl en Sameh Sidhom spelen een thriller met voortdurend wisselende scores. De Zweed zet de eerste aanval in in de vijfde beurt met een serie van 10 (15-2), maar ziet Sidhom in de 16e beurt terugkomen met 11 naar 29-26 voor Blomdahl. Het wordt 38-38, 45-43, het beste eindschot komt van de Zwed met 3 en 2: 50-46 in 33.

Dani Sánchez heeft geen kind aan Jung Han Heo, de doorgaans zo solide Koreaan die in dit toernooi niet kan schitteren. Sánchez start met 10-5 in 3 (serie 7), maar kan zijn gevreesde seriewerk ook niet lanceren. Daardoor blijft het een partij door zachtjes naar het eind gaat met nog zes missers van de Spanjaard in de laatste 9 beurten: 50-37
in 28.

Jun Tae Kim is de bekendste Koreaan in de laatste acht na zijn overwinning op Way Young Choi, die wel voortvarend begint met 14-3 in 4, maar dan ongelooflijk stilvalt met 3 puntjes in zijn volgende 15 beurten. Jun Tae Kim grijpt zijn kansen beter, hoewel ook net met veel spektakel. Het is de slechtste partij uit deze ronde, die eindigt in 50-47 in 47 beurten!!

 

Tekst: Frits Bakker
Intro: KNBB
Foto’s: Ton Smilde/Five&Six

 

SEOUL – Op de World Cup driebanden in het Koreaanse Seoul wordt op deze zaterdagmiddag (12.00 West Europese tijd) de kraker gespeeld tussen Dick Jaspers en Eddy Merckx. De twee wereldtoppers uit de lage landen staan tegenover elkaar in de ronde met de beste 8 spelers voor een plaats in de halve finales die zondag worden gespeeld in het Koreaanse biljartbolwerk. Ook twee andere sterren ontmoeten elkaar in de kwartfinales: Dani Sánchez tegen Torbjörn Blomdahl.

Dick Jaspers overleefde in de vorige ronde op zaterdagmorgen ternauwernood een wedstrijd tegen Jérémy Bury uit Frankrijk, waarin de Nederlander heel de partij tegen een achterstand aankeek, maar op het eind toch weer kon excelleren met een serie van 11. Dat bracht Jaspers op 49-43, omdat hij zijn laatste punt miste en daarna vier keer moest stoten voor de matchbal. Die kwam er uiteindelijk tot grote vreugde van de Nederlandse wereldkampioen bij 50-48 in 29 beurten.

Eddy Merckx stond voor het eerst in zijn carrière tegenover de Vietnamees Phuong Vinh Bao, de afgestudeerde meester, die zo veel furore heeft gemaakt in zijn eerste World Cup buiten Vietnam. De Belg was gewaarschuwd voor de onvermoede krachten van zijn tegenstander en hield de wedstrijd voortreffelijk onder controle. Het werd uiteindelijk 50-34 voor Merckx in 30 beurten. De Belgische nummer 6 van de wereldranglijst, die in zijn vorige ronde onder meer tegen de Turken Sayginer en Cenet speelde, is de winnaar van de laatste World Cup dit jaar in Ho Chi Minh.

Dick Jaspers en Eddy Merckx worden in de kwartfinales in Seoul vergezeld door de keur van het mondiale driebanden: Dani Sánchez, Torbjörn Blomdahl, Jun Tae Kim, Semih Sayginer en twee outsiders: de Fransman Gwendal Maréchal en de Koreaan Myeong Jong Cha. Maréchal schakelde zaterdagmorgen vroeg een van de grote favorieten, Marco Zanetti, uit met 50-44 in 28.

De wedstrijden voor de kwartfinales (West Europese tijd):

9.30:

Gwendal Maréchal-Jun Tae Kim

Semih Sayginer Myeong Jong Cha

12.00:

Dick Jaspers-Eddy Merckx

Torbjörn Blomdahl-Dani Sánchez.

Tekst: Frits Bakker

Foto Dick Jaspers (Five&Six)

 

 

SEOUL – Dick Jaspers, Dani Sánchez en Marco Zanetti zijn de World Cup in Seoul feilloos gestart. De drie wereldtoppers gaan na twee ronden in de poules van vier aan kop met de maximale vier matchpunten. Dat betekent vrijwel zeker dat ze zich al kwalificeren voor de knock-outs met 16 spelers. Voor Jaspers bleek dit inderdaad het geval: hij won ook zijn derde partij eenvoudig in 23 beurten van Luis Martinez, en ging ongeslagen naar de laatste 16.
 
Marco Zanetti, de beste in moyenne over de eerste twee sessies, schitterde met partijen tegen Quang Hao Truong (40-15 in 14) en Jung Han Heo (40-14 in 19), wat hem op een gemiddelde van 2.424 brengt. Hij leidt in Poule C voor Dong Ryong Kim met drie matchpunten en Heo met 1 punt. Zanetti speelt in de laatste sessie van de poule nog tegen DR Kim.
 
 

 
 
Dick Jaspers staat over twee partijen met precies 2.000 gemiddeld aan kop en heeft daarmee een vrijwel zekere voorsprong op Choong Bok Lee en Luis Martinez. De Nederlander won in zijn eerste partij van de Fransman Gwendal Maréchal (40-25 in 17) en versloeg in de tweede ronde de Koreaan Choong Bok Lee met 40-31 in 23. Jaspers leidt met 4 punten (2.000) voor Lee en Martinez met 2 punten. Hij sluit deze voorronde af tegen Martinez. (Update: zoals beschreven: ook de derde en laatste poulewedstrijd was winst.)
 
Dani Sánchez is met twee overwinningen ook een zekerheid voor de ronde met 16 op zaterdag. De Spanjaard versloeg Bong Joo Hwang met 40-14 in 17 en Jun Tae Kim, de andere kanshebber in deze poule, met 40-33 in 26 beurten. Sánchez leidt voor Jun Tae Kim en Hwang, die in de laatste ronde nog tegen elkaar spelen, zodat Sánchez al zeker is gekwalificeerd.
 
Haeng Jik Kim leidt in de poule des doods met drie matchpunten voor Quyet Chien Tran met 2, Nikos Polychronopoulos met 2 en Myung Woo Cho met 1 punt. De twee Koreanen Haeng Jik Kim en Myung Woo Cho speelden gelijk tegen elkaar in 24 beurten, nadat Nikos Polychronopoulos verrassend van Tran had gewonnen met 40-31 in 25. Tran versloeg in de tweede omloop Myung Woo Cho met 40-28 in 20, Haeng Jik Kim was sterker dan Poly met 40-37 in 32.
 
De andere vier poules zijn op deze vroege vrijdagmorgen pas één wedstrijd onderweg. Eddy Merckx won in Poule F zijn eerste wedstrijd tegen Jun Hyuk Son (40-27 in 27), Semih Sayginer versloeg Lütfi Cenet met 40-29 in 23. Torbjörn Blomdahl had een sterke opening tegen Tayfun Tasdemir met 409-31 in 18 beurten. Martin Horn startte in Poule H met winst op Jérémy Bury: 40-26 in 33.
 
 
Tekst: Frits Bakker.
Archieffoto Dick Jaspers ©Ton Smilde

HEERHUGOWAARD/VEGHEL – Het Nederlandse biljarten staat in de komende weken en maanden in de schijnwerpers met belangrijke internationale organisaties. Twee wereldkampioenschappen, voor junioren en voor dames, openen op de kalender voor Dirk Snip en zijn organisatie in Heerhugowaard. De World Cup in Veghel, van Harry Mathijssen en zijn BEN organisatie, staat in de steigers en kreeg deze week goed nieuws van de programmaplanners van Ziggo Sport. Dat geldt nu ook al voor de Masters in januari, het Nederlands kampioenschap dat live wordt uitgezonden en dit jaar op zondagmiddag eindigt. En nog meer goed nieuws: Harry Mathijssen verzekert dat de kaartverkoop voor de World Cup in Veghel (23-29 oktober) nu al loopt als een speer. De toeschouwers kunnen tribune- en logetickets geautomatiseerd online bestellen en online betalen via www.biljartevenementen.nl.

 


 

Het 10e wereldkampioenschap voor dames opent op dinsdag 20 september het tweeluik van WK’s in Hotel Heer Hugo in Heerhugowaard met Therese Klompenhouwer als titelverdedigster met drie andere Nederlandse dames: Karina Jetten, Mirjam Pruim en Daisy Werdekker als wildcard. Verder komen voor de Europese landen de kampioenen van hun land, zoals Arzu Gök (Turkije), Jaimie Buelens (België), Magali Declunder (Frankrijk), Estela Cardoso (Spanje), Natascha Al Mamar (Oostenrijk), Irena Michalkova (Tsjechië) en Katja Titze (Duitsland).

De aanvulling komt van twee Deense vrouwen, Charlotte Sörensen, de nummer twee van het Europees kampioenschap en Marianne Mortensen. Het Zuid Amerikaanse contingent is vertegenwoordigd door vier Colombiaanse dames: Johana Sandoval, Soledad Gomez, Paola Castillo en Andrea Cardona en de Peruviaanse Jackeline Perez. Voor Azië zijn aangewezen: de Koreanen Jieun Han en Shin Young Lee, de Vietnamezen Nhi Hoanguyen Nguyen en Tuong Kien Phung en de Japanezen Yuko Nishimoto en Noriko Fukao.

Het toernooi start op 20 september, de finales zijn op donderdag 22 september.

Het WK voor junioren start op vrijdag 23 en duurt tot en met zondag 25 september, ook in Heerhugowaard. De laatste kampioen was Myung Woo Cho in Valencia voor Junseo Ko en Hwa Woo Cho, die nu de spelerslijst aanvoert voor Zuid Korea. Twee spelers uit Colombia, twee uit Egypte, één uit Ecuador en één uit Peru zijn zeker van deelname, evenals Joris van ’t Zelfden namens Nederland. Nick Dudink staat op de lijst van reserves.

De overige Europeanen die vooralsnog zijn aangewezen zijn:
Akkoca Denizcan (Turkije)
Burak Hashas (Turkije)
Nikolaus Kogelbauer (Oostenrijk)
Daniel Sainz-Pardo (Spanje)
Dimitrios Seleventas (Griekenland)
Lukas Mortensen (Denemarken)
Amir Ibraimov (Duitsland)
Maxime Panaia (Frankrijk)
Milan Ettel (Tsjechië)
Nick Rosier (België)

 

Therese Klompenhouwer verdedigt in eigen land haar wereldtitel

 

Tekst: Frits Bakker
Bewerking: KNBB
Posters: Dirk Snip

SEOUL – De teller staat na drie dagen op één in de World Cup van Seoul, dankzij dat ene puntje van Therese Klompenhouwer in haar laatste partij tegen Bong Joo Hwang, een onbekende Koreaanse outsider met een bijzondere achterhand. Voor de rest heeft het Nederlandse gezelschap, in het verre Aziatische land tot nu toe vertegenwoordigd met vier mannen en één dame, uitsluitend verliespartijen laten optekenen: 9 verliespartijen, 1 remise! Dat is een score die zwaar tegenvalt voor de spelers die hebben afgetrapt in deze World Cup.

Het enige hoogtepunt in die drie dagen was eigenlijk de mooie serie van 10 van Therese Klompenhouwer in haar tweede wedstrijd, waarmee ze tegen Hwang een voorsprong van 14-10 nam, maar die uiteindelijk niet kon vasthouden. De wereldkampioene kon met één carambole van acquit in de nabeurt gelijkmaken met 30-30 (28 beurten). Het was niet genoeg voor kwalificatie, omdat Therese de eerste had verloren van Seung Hon Kim met 30-27 in 28.

Wat is er misgegaan met de andere Nederlanders op dit World Cup podium? Sam van Etten moet wel hoge verwachtingen hebben gehad, nadat hij een zestal weken in Zuid Korea had vertoefd om te trainen en zich voor te bereiden. Het jonge Noord-Hollandse talent, volgens veel kenners met een mooie toekomst voor zich, kon zijn ambities in de World Cup arena niet waarmaken. Twee keer kwam hij ruimschoots tekort, eerst tegen een Koreaanse tegenstander, Tae Hee Lee, met 30-21 in 18, in zijn tweede tegen de Turk Turgay Orak met 30-20 in 22. De eindsprint bleek beslissend, want de Turkse speler ging op 21-20 in twee beurten naar de finish. Voor Sam van Etten werd een 0-1025-6 genoteerd, te weinig om in dit gezelschap goed mee te doen.

 

 

Therese Klompenhouwer, voor jou waren er in elk geval kansen op een overwinning, wat ging er mis bij de andere Nederlanders? Heb je het idee dat er een soort verkramping optreedt als ze op zo’n World Cup posium staan?

Therese: ,,We moeten weer wennen aan alles, aan spelen met een mondkap op, testen als je aankomt, testen voor de wedstrijd, het tijdsverschil. En voor velen is het weer een groot officieel toernooi na lange tijd.’’

Je moet omgaan met zo’n tegenvaller, vooral ook die andere jongens. Voor jou is het jammer dat het net niet lukt, omdat je ook in grote toernooien tot mooie pieken in staat bent.

Therese: ,,Ja, tuurlijk, ik heb me alleen vanaf dag één niet fit gevoeld. Vandaag ging het redelijk en ik wist dat ik een zware poule had. Ik weet ook dat ik zelf heel goed kan spelen, dus ik ga er altijd in met het idee dat ik ze allebei kan winnen. Dat had vandaag ook wel gekund. Ik maak net iets teveel fouten en kom daarmee iets tekort. Jammer, maar ik ben blij dat ik aan tafel wel een goed gevoel had. Mijn laatste toernooi was eind mei in het NK dames. Dus weinig wedstrijdritme, en dan is het altijd afwachten hoe je uit de zomer komt. Ik ben niet helemaal ontevreden hoor en probeer de positieve zaken, zoals die serie van tien, eruit te halen. En ga me nu helemaal focussen op het WK dames.’’

De verwachtingen in het Nederlandse kamp zijn niet waargemaakt, met verder alleen verliespartijen en tegenvallende moyennes.

Therese: ,,Ja, wat ik al zei, weer helemaal wennen aan alles. En voor Joris, de Nederlandse juniorenkampioen, was het natuurlijk zijn eerste grote buitenlandse toernooi, het is logisch dat hij veel spanning had. Als je dan niet goed kunt starten, dan word je onzeker en wordt elke bal moeilijk. Het niveau is hier vanaf de eerste dag hoog, dus je moet zelf heel goed spelen om kansen te hebben.’’

Wanneer kom je terug? En hoe ziet het er dan voor jou uit?

Therese: ,,Ik vlieg morgennacht terug naar huis. Het weekend hoop ik dan te herstellen van een jetlag en vanaf maandag kan ik er weer volop tegenaan met trainen. Het is altijd fijn hier in Korea. Ik heb een mooi interview gedaan voor MK Billiards, een kleine clubtour. Ik heb me verder heel goed vermaakt.’’

Het overzicht van de andere Nederlanders:

Volkan Cetin startte tegen Chi Yeon Cho, de Koreaan die Joey de Kok al uit het toernooi had gespeeld. De Nederlander kwam 8 puntjes tekort tegen Cho (30-23 in 23 beurten), startte daarna tegen Myeong Jo Cha met een voorsprong (11-5 in 10), maar kreeg een terugval. Cetin bleef nog bij tot 19-18, vanaf die score liep de Koreaan naar 30-22 in 22.

De twee Zeeuwen, Joey de Kok en Joris van ’t Zelfden moeten de blik vooruit zetten en deze World Cup, ondanks de lange reis, zo snel mogelijk vergeten. Vooral voor Joris van ’t Zelfden, de juniorenkampioen die zijn toekomst volledig op biljarten wil richten, was Seoul een deceptie. Hij begon ongelukkig en botste op twee altijd gevreesde Koreaanse ’Kimmen’ met veel meer routine. Het werd 30-2 in 21 beurten en 30-9 in 29, een moyenne van 0.220 voor Joris. Joey de Kok wordt uitgezwaaid in Seoul met een niet veel beter gevoel. De voormalig Nederlands kampioen kwam tekort tegen de 16-jarige Turk Burak Hashas (30-18 in 16) en werd uitgeschakeld door Cho met 30-25 in 30. Zeker ook voor De Kok, die al iets meer ervaring heeft, is 0.934 niet het gemiddelde waarop hij vooraf had ingezet.

Jeffrey Jorissen, de zesde Nederlander, komt donderdag in de World Cup in een interessante poule. De Hagenaar treft eerst Myeong Jong Cha en daarna de Colombiaan Pedro Gonzalez, bekend van het WK voor landen in Viersen. Voor Dick Jaspers start het toernooi vrijdag in de eerste ronden van het hoofdtoernooi met acht poules van vier spelers.

Tekst: Frits Bakker

Foto: Therese met Sam van Etten en Joey de Kok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SEOUL – De Nederlandse juniorenkampioen Joris van ’t Zelfden (16) keek zijn ogen uit toen hij vrijdag voor het eerst in Zuid Korea arriveerde om daar de World Cup mee te spelen die maandag van start gaat. Hij had samen gereisd met Therese Klompenhouwer, de wereldkampioene, en Joey de Kok, die al wat meer ervaring heeft in de World Cups. Jonge Nederlanders vliegen uit naar de World Cups, want ook Sam van Etten, de langel, zeer getalenteerde Noord-Hollander, vertoeft al een zestal weken in Zuid Korea, onder andere samen met de jonge Italiaan Alessio D’Agata, om de echte biljartsfeer te proeven in het knotsgekke land.

 

 

Sam van Etten schreef in een dagboek onder andere dat hij zo’n vijf partijen per dag heeft getraind, veel heeft gespeeld met sterke Koreanen en hoopt veel progressie te kunnen maken. Hij trok ook een opvallende conclusie: ,,De Koreanen vinden dat ik te traag speel, dat vond ik eigenlijk niet zo leuk, maar ik ben daarna wel sneller gaan spelen. En het ging wonderbaarlijk goed.’’ De kunst, stelt de jonge Nederlander vast, is de feilloze concentratie te combineren met snelle beslissingen en vlot spelen. Hij zal het ongetwijfeld in de praktijk willen brengen in de World Cup waarin hij woensdag van start gaat.

Jeffrey Jorissen vertrekt maandag naar Zuid Korea, onder meer net als Dick Jaspers. De wereldkampioen is net een week weer in training: ,,Ik ben met mijn vriendin Heidi een vierdaags tripje naar Krakau in Polen gemaakt, maar nu weer al ruim een week in training’’, vertelt Jaspers. Dick Jaspers start in het hoofdtoernooi in een poule van vier met een openingspartij tegen de Colombiaan Luis Martinez.

Jeffrey Jorissen start voor het eerst op de laatste kwalificatiedag, waar ook andere grote sterren zoals Myung-Woo Cho, Nikos Polychronopoulos, Duc Anh Chien, Roland Forthomme, Sung Won Choi, Jose Juan Garcia en Peter Ceulemans zich proberen voor het hoofdtoernooi te plaatsen. ,,Het is absoluut een dag met veel zwaar geschut, maar het is een voordeel dat je naar 40 punten kan spelen. Dat is eerlijker dan naar 30’’, verzekert Jorissen. Voor de Hagenaar is het de eerste keer dat hij naar Korea reist voor een toernooi, dit keer zonder zijn teammaat Herman van Daalen, die een nieuw huis bouwt en andere prioriteiten heeft. ,,Ik heb zelf drie weekjes niks gedaan, daarna weer opgepakt, dus hoop dat ik op tijd klaar ben.’’

Joey de Kok treft in zijn poule op dinsdag het Turkse, 16-jarige toptalent Burak Hashas als een van twee tegenstanders. Joris van ’t Zelfden maakt zich op voor een ontmoeting met twee vrij onbekende Koreanen, Hyung Kon Kim en Jin Youl Kim. De Zeeuw, net gearriveerd, zei in een eerste reactie: ,,Het is echt heel gaaf hier, we hebben vandaag al de hele dag getraind in een club.’’

Sam van Etten kent voorlopig al één van zijn tegenstanders voor de woensdag: de Turk Turgay Orak. De andere opponent is een speler uit de kwalificaties van de vorige dag. Therese Klompenhouweer speelt tegen Bong Joo Hwang en ook een kwalificatiespeler. Volkan Cetin, ook op woensdag aan de start, treft in elk geval Myeong Jong Cha, een sterke Koreaan.

De Belgen zijn met opvallend weinig spelers in deze World Cup. Eddy Merckx wordt onder meer vergezeld door Roland Forthomme, die op woensdag onder andere tegen Trung Hau Do Nguyen speelt, en Peter Ceulemans, in een poule van drie met Riad Nady als zekere tegenstander. Voor België speelt verder alleen Eric De Busser op de tweede dag en Wesley de Jaeger op woensdag in een poule met Ja In Kang.

 

Tekst: Frits Bakker
Foto Sam van Etten in Korea ©Five & Six

 

 

 

 

SEOUL – In het land waar volgens een recente enquête 12 van de 52 miljoen inwoners biljarten als sport nummer één zien, gaat maandag de vierde World Cup van dit jaar van acquit. De Zuid Koreanen verwelkomen de wereldtop van het driebanden in Seoul, dat met zijn duizenden actieve spelers en biljartzalen het walhalla is van de biljartsport. De Koreanen hebben weliswaar in deze fase geen spelers in de top tien van de wereldranglijst: Haeng Jik Kim, Jung Han Hewo, Sung Won Choi en Jun Tae Kim zijn de nummers 13, 14, 15 en 16, het jonge talent Myung Woo Cho staat na zijn militaire stop op 19. De Nederlander Dick Jaspers is de soevereine leider na drie World Cups dit jaar, waarvan hij er twee won (Ankara en Las Vegas), de laatste World Cup in Ho Chi Minh City werd gewonnen door Eddy Merckx.

De World Cup, in het nationale trainingscentrum Taereung in Seoul, is de 18e in Zuid Korea na de eerste in 1991 waar Raymond Ceulemans won. Daarna kwam een keur van befaamde winnaars voorbij in het land waar zo’n drie jaar geleden de PBA zich als concurrent voor de UMB aandiende, maar ondanks grootse plannen (toernooien in heel de wereld) een status quo beleeft in eigen land. De mondiale aandacht is vrijwel alleen op de UMB toernooien gericht met onder meer de World Cups als speerpunten op de kalender. De Koreaanse World Cup wordt later nog gevolgd door Veghel en Sharm El Sheikh, twee bolwerken van naam en faam in het driebanden.

 

 

De beste 14 spelers in het klassement gaan de strijd aan in Seoul, in de volgorde: Dick Jaspers, Dani Sánchez, Marco Zanetti, Tran Quyet Chien, Sameh Sidhom, Eddy Merckx, Tayfun Tasdemir, Jérémy Bury, Martin Horn, Torbjörn Blomdahl, Semih Sayginer, Murat Naci Coklu, Haeng-jik Kim en Jung-han Heo. De top start op vrijdag (26 augustus) in poules van vier, samen met de drie wildcards Luis Martinez (Colombia), Chang-hoon Seo (Korea) en Dong-ryong Kim (Korea).

Van de 149 spelers zijn er 41 Koreaans, 29 Vietnamees en 10 Japans, meer dan de helft komt dus uit Azië. Het meest vertegenwoordigd buitenom Azië is Turkije met 21 deelnemers onder wie de jonge Europese ster Burak Hashas. Voor Nederland speelt onder meer Joris van ’t Zelfden, de jonge nationale kampioen, die nooit eerder in Zuid Korea was, voor de Italianen de juniorenkampioen Alessio D’Agata, voor de Duitsers is Simon Blondeel een van de spelers op de openingsdag. Mario Mercader is de jongste Spanjaard in het veld. Therese Klompenhouwer is de meest gelouterde speelster bij de dames, Jieun Han het jonge Koreaanse talent.

Maandag, 22 augustus, komen op de eerste dag Joris van ’t Zelfden in actie, die om 15.30 en 18.30 (Europese tijd) speelt tegen twee Koreanen, Hyung Kon Kim en Jin Youl Kim. Voor de Duitsers openen Simon Blondeel en Marcel Back het toernooi.

Dinsdag maakt de 16-jarige Burak Hashas zijn debuut in een poule met de jonge Nederlander Joey de Kok. Ook op dinsdag: Mario Mercader. Op de derde dag komen voor de Belgen Wesley de Jaeger in het toernooi, beginnen Alessio D’Agata en Sam van Etten, die al enkele weken in Zuid Korea verblijven als voorbereiding. De meest interessante partij die derde dag is tussen de twee Turkse broers Omer en Berkay Karakurt. Verder komen Therese Klompenhouwer en Volkan Cetin in het toernooi. Andere bekende spelers op woensdag: Gwendal Maréchal, Ahmet Alp, Ja in Kang, Ji Hun Ahn, Lukas Stamm, Dustin Jäschke en Cengiz Karaca.

De laatste kwalificatie, op donderdag, is de enerverende entree van spelers die een gooi doen naar het hoofdtoernooi, zoals Myung-Woo Cho, Jun Tae Kim, Lütfi Cenet, Jose Juan Garcia, Pedro Gonzalez, Nikos Polychronopoulos, Sung Won Choi, Choong Bok Lee, Roland Forthomme, Peter Ceulemans, Jeffrey Jorissen, Duc Anh Chien, Ronny Lindemann en Gökhan Salman.

Op vrijdag (26 augustus) start het hoofdtoernooi met acht poules van 4 spelers. De eerste partijen met de geplaatste spelers:
Dick Jaspers-Luis Martinez
Dani Sánchez-Chang Hoon Seo
Marco Zanetti-kwalificatiespeler
Jung Han Heo-Dong Ryong Kim
Quyet Chien Tran-Haeng Jik Kim
Sameh Sidhom-Murat Naci Coklu
Eddy Merckx-Semih Sayginer
Tayfun Tasdemir-Torbjörn Blomdahl
Martin Horn-Jérémy Bury.

De tijd in Zuid-Korea ligt 7 uur voor op West Europa. De wedstrijden beginnen voor Europa om 4.00 uur op de eerste drie dagen en eindigen rond 15.00 uur in de middag. Op donderdag voor de laatste kwalificatiedag en vrijdag voor de groepsfase met poules van 4 starten de partijen om 3 uur ’s morgens. Op zaterdag begint de ronde van 16 om 4.30 uur met de partijen naar 50 punten. Zondag zijn de halve finales en de finale.

De punten van deze World Cup vervangen die van Guri 2019 waar Eddy Merckx won, dus de Belgische speler raakt in elk geval 80 rankingpunten kwijt. Jérémy Bury verdedigt 54 punten, Tayfun Tasdemir en Jun-tae Kim 36.

Tekst: Frits Bakker

Foto: World Cup affiche